Članica Vlade Francuske: Bratstvo ne zaboravljamo

Goran ČVOROVIĆ

01. 11. 2018. u 10:02

Državna sekretarka Ministarstva Ženevjev Darijesek u četvrtak će predvoditi delegaciju na obeležavanju stogodišnjice oslobođenja Beograda

Чланица Владе Француске: Братство не заборављамо

Ženevjev Darijesek

TOKOM četiri godine užasnih sukoba u Prvom svetskom ratu, 900 francuskih vojnika ginulo je svakoga dana. Da ne spominjemo milione ranjenih, onesposobljenih i osakaćenih. Bila je to trauma koju svaka zajednica i dalje nosi u sećanju kroz hiljade spomenika stradalima, pred kojima su Francuzi pozvani da se okupe 11. novembra. Vi ste, u Srbiji, izgubili skoro jednu trećinu vašeg muškog stanovništva tokom ovog strašnog sukoba, i bolje od bilo koga razumete značaj ovog pamćenja.

To, u razgovoru za "Novosti", ističe francuski državni sekretar Ministarstva vojske i član Vlade Francuske Ženevjev Darijesek, koja će predvoditi delegaciju svoje zemlje na obeležavanju stogodišnjice oslobođenja Beograda u Prvom svetskom ratu.

* Sećaju li se današnje generacije Francuza bratstva po oružju?

- Francuski đaci uče da je Veliki rat započeo napadom Centralnih sila na Srbiju, kao i da je taj rat, takođe, izmenio kartu Evrope. Žao mi je što je ovo sećanje manje duboko kad je reč o odlučujućem doprinosu Solunskog fronta srpskoj i savezničkoj pobedi i našeg bratstva po oružju, slanja francuskih odreda u Srbiju već od 1914, evakuacije srpske vojske na Krf 1915, podrške obnovi srpske vojske 1916. i naše zajedničke pobedničke ofanzive iz 1918. Zbog toga mi je bilo stalo da dođem u Beograd na proslavu stogodišnjice njegovog oslobođenja.

TEŠKE DEVEDESETE * Bratstvo po oružju sa Srbijom je bilo pomračeno tokom devedesetih? - Devedesete godine prošlog veka predstavljale su tragediju za čitavu bivšu Jugoslaviju i njene građane, izazivajući patnju i antagonizme koji i dalje utiču na odnose između država regiona. Zato Francuska nastoji da razvije saradnju u regionu, naročito sa Srbijom, da bi se izgradila zajednička budućnost mira i prosperiteta.

* Mnogi francuski oficiri se i dalje sećaju slavnih dana zajedničke istorije?

- Apsolutno. Ovo sećanje održavaju i istoričari, kao i srpske i francuske porodice. Kada je naša ambasada u Beogradu uputila poziv građanima Srbije za pripremu izložbe o ovom periodu, porodice su dale veliki doprinos.

* Koliko su sećanja na savezništvo važna za trenutne odnose?

- Francuska i Srbija neguju bilateralne odnose, koji se mogu oceniti kao izuzetni. Proslava stogodišnjice predstavlja crvenu nit za jačanje naših političkih odnosa. Ove godine, ministar spoljnih poslova Ivica Dačić je posetio Pariz, dok je njegov francuski kolega Žan-Iv le Drijan bio u Beogradu. Predsednik Aleksandar Vučić je takođe posetio Francusku ovog leta, a uskoro će i predsednik Emanuel Makron doći u Srbiju.

* U kojoj meri Francuska može da doprinese čuvanju bezbednosti Srba i srpskog nasleđa na Kosovu?

- Francuska je već aktivno doprinela tome. Tokom tragičnih događaja na Kosovu 2004, francuski vojnici Kfora su se izložili da bi sprečili napade na srpsko stanovništvo ili sklanjajući izbegle u svojim bazama, po cenu jedanaestoro ranjenih. I danas, Francuska budno motri da bezbednost svih stanovnika koji žive na Kosovu u potpunosti bude osigurana, a nasleđe sačuvano. To je poruka koju redovno ponavljamo i neophodnost u vezi s kojom ostajemo nepokolebljivi.

* Šta je trajno rešenje za Kosovo?

- Francuska želi da aktuelni dijalog između Beograda i Prištine omogući da se dođe do međusobno prihvatljivog i slobodno dogovorenog sporazuma. Da bi imao šansu za uspeh, ovaj dijalog će od svih zahtevati svakako teške ustupke, kao i garancije da će ova rešenja biti održiva i da će ih građani prihvatiti.

* Koliko Francuska može da pomogne putu Srbije ka EU?

- Francuska podržava napore Srbije na njenom putu ka integraciji u EU i daje joj podršku u sprovođenju neophodnih reformi. Na primer, slanjem tehničkih stručnjaka kao podršku u reformi administracije i programima saradnje.

* Kako gledate na vojnu neutralnost Srbije?

- Francuska u potpunosti poštuje ovaj izbor neutralnosti, kao i za ostale članice EU koje već prate isti put. Saradnja koju je Srbija uspostavila sa NATO je zadovoljavajuća. Ne postoje poteškoće da Srbija zadrži dobre odnose sa Rusijom, s kojom su njene veze istorijski jake. I predsednik Makron radi na poboljšanju francusko-ruskih odnosa. Kao kandidat za evropske integracije, Srbija mora da osigura da se njena spoljna politika postepeno uskladi sa zajedničkom politikom EU.




Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (15)

zaliv. net

01.11.2018. 10:12

More MRSH, bombardivali nas, udarali nam sankcije, priznali Kosovo, podrzali Kosovo u UNESC-o,... DALEKO VAM LEPA KUCA

Деки

01.11.2018. 10:23

Пашће и ова заблуда, макар ангажовали Питера Риса и Дискавери ченл. "Најдубљи" нож у србска леђа су управо зарили наши "савезници и пријатељи" Французи и Енглези! Хоћете повести и вашег штићеника, а србског крвника харадинаја на обележавање стогодишњице ослобођења Београда?

Miljan

01.11.2018. 10:23

Pa tako vracate braci! Bombama po glavi nakon 90 godina, francuzi su mozda i gori od engleza,

bager

01.11.2018. 10:24

Lazno bratsvo a iskrena ljigavost,,podsetite je na " bratsvo " kad su svim silama i propagandom rasturali Jugoslaviju ,bombardovali srbe po Bosni ,,bombardovali SRJ i na kraju samu Srbiju i Kosmet,,francuska avijacija je izvela najeci broj napada plus propaganda kako smo mi srbi zlocinci i da je normalno da nas bombarduju ,,toliko o francuskom bratstvu i prijateljstvu

баунти

01.11.2018. 10:26

Просеравање. Поништите признање Косова, платите за уништавање Србије 1999. па можемо да разговарамо.... До тада, сиктер!

buba

01.11.2018. 12:13

@баунти - Baunti,francuska nije 1999 godine bombardovala Srbiju,to radili Anglosaksonci,ali joj zameram sto nije reagovala drukcije.

Динарска дивизија

01.11.2018. 10:39

Сиктер, баба!Не дао Бог ником такве пријатеље!

Pera

01.11.2018. 10:47

Da,a posle rata nam naplatili i svako otkinuto dugme na vojnoj uniformi.....dug prema francuskoj je bio toliki da je francuska banka u Beogradu bila jaca od Srpske banke. A o novijoj istoriji,bombardovanjima,priznavanjima kosova.....i da ne pricamo...pored ovakvih prijatelja,neprijatelj nam ne treba....

oldlala

01.11.2018. 11:36

Treba Srbija da se otrezni vec jednom od emocija prema bilo kojoj drzavi i shvati da je sve interes u pitanju,kad nam se poklope interesi onda smo rod rodjeni,kad ne bas i nismo.To vazi za SVAKU drzavu i mi moramo poziti od nasih interesa a ne od toga ko nam je bio nekad prijateljski narod.

Миле Београђанин

01.11.2018. 11:52

Србија је изгубила трећину укупног становништва и половину одраслих, радно и репродуктивно способних мушкараца! Више од 60% регрутованих је погинуло! Србија је убедљиво највише пострадала од свих зараћених народа у Великом Рату, драга госпођо!!!

Petar M

01.11.2018. 13:32

Francusko bratstvo sa Srbijom, bilo i negde se zagubilo. Kada ponistite priznanje KiM , o brastvu mozemo ponovo razgovarati.

Miso.Pec

01.11.2018. 23:21

Francuzi bi bratstvo i prijateljstvo sa Srbijom morali da pokazuju svakodnevno,medjutim mi vidimo sasvim suprotnu Francusku politiku prema Srbiji.Svi Srbi su veoma razočarani Francuskom .

BOGDANN

02.11.2018. 07:45

francuska je stara evropska IMPERIJA IMPERIJALISTI NEMAJU PRIJATELJE ONI IMAJU SAMO NJIHOV IMPERIJALISTICKI INTERES.IMPERIJALISTI ZIVE OD MIZERIJE I SIROMASTVA PODCENJENE I EKSPLOATIRANE NARODE KAO STO JE SRPSKI NAROD I SRPSKA DRZAVA.U PRVI SVETSKI RAT IMPERIJALISTICKA francuska je ISKORISTILA SRPSKI NAROD I SRPSKU VOJSKU ZA NJIHOVE IMPERIJALISTICKE INTERESE.FRANCUZI SU RAMO UZ RAMO SA OSTALE IMPERIJALISTICKE DRZAVE UCESTVOVALI U RAZBIJANE TITOVE YUGOSLAVIJE A KASNIJE SU FRANCUZIOKUPIRALI SRBIJU

Šone Šiptar

03.11.2018. 20:18

Brat bratu ne radi ono što je Francuska učinila Srbiji i tim istim Srbima sa kojima su se nekada zajedno borili i krvarili protiv onih kojima danas drže stranu. A Srbi jesu naivni ali ne i glupi!