TRI VEKA POSTOJANJA OSMOLETKE: Dnevnici čuvaju 300 generacija

Branka Borisavljević

21. 10. 2018. u 18:02

Najstarija osmoletka u Srbiji “Kralj Petar Prvi”, u samom centru Beograda, obeležava tri veka postojanja. U klupama sedeli i Alas, Mokranjac... Meštrović vajao “Pobednika” u sali

ТРИ ВЕКА ПОСТОЈАЊА ОСМОЛЕТКЕ: Дневници чувају 300 генерација

Foto V. Danilov

DNEVNICI “čuvaju” imena i ocene 300 generacija učenika. Profesori su bili Dositej Obradović, Vuk Stefanović Karadžić, Jovan Miodragović... U klupama su sedeli Mihajlo Petrović Alas, Stevan Mokranjac, Moša Pijade, Pavle Savić, Lola i Jurica Ribar, Vladeta Jerotić... U sali škole, Meštrović je vajao svog “Pobednika”. Najstarija osmoletka u Srbiji, OŠ “Kralj Petar Prvi” svečanom akademijom sutra obeležava 300 godina postojanja.

Kroz tri veka dugu istoriju, od 1717. godine, škola je menjala nazive. Zvala se - Mala srpska, Varoška normalna, Osnovna muška i ženska kod Saborne crkve, Osnovna škola broj jedan, “Braća Ribar”... Gotovo četvrt veka nosi ime kralja Petra Prvog. Utemeljitelj ove škole je bio mitropolit Mojsije Petrović, koji je za potrebe škole doveo prve učitelje iz Rusije.



- Zgradu u kojoj se škola sada nalazi, nedaleko od Saborne crkve, projektovala je 1906. godine, u 23. godini, Jelisaveta Načić, tada najmlađi arhitekta u Srbiji - priča Mladen Stevanović, direktor škole. - Objekat je pod zaštitom države, zavedena pod rednim brojem jedan. Iako je bilo problema sa manjkom učenika, taj period je iza nas. U poslednje dve godine broj đaka je povećan za 100, upisali smo četiri odeljenja prvaka, što je više nego lane. Dolaze nam i deca iz Batajnice, Borče, Mirijeva...

DIREKTOR Stevanović nam otkriva da je zgrada preživela oba svetska rata, ali da je granata 20. oktobra 1944. godine, uništila deo Svečana sale, koja je poznata i kao “sudnica” u filmu “Branio sam mladu Bosnu”. Sudeći po beleškama, prosvetne vlasti su i u 19. veku imale iste probleme kao i danas - bubanje.


Školski zapisi


- Ne sme se gubiti iz vida cilj nastave, da učenik sam misli i da samostalno kazuje, u obliku neke izvesne celine, šta je naučio - izvestio je nadzornik Jevrem Ilić.

Naš sagovornik naglašava da se velika pažnja poklanja stručnom usavršavanju nastavnika i njihovom napredovanju. Prva je škola koja je uvela elektronski dnevnik, profesionalnoj orijentaciji se poklanja velika pažnja...

VEKOVI Osnovna škola “Kralj Petar Prvi” u Beogradu


ZVONO

POČETAK školske godine se, po tradiciji, objaljuje zvonom koje se koristilo da pozvoni za početak i kraj časa još pre Drugog svetskog rata. Običaj je i da direktor, po isteku mandata, svom nasledniku preda zvono.

Iako škola ima kapacitete za oko hiljadu učenika, trenutno ima 584 đaka, ali se broj iz godine u godinu povećava. Mlađi školarci, od prvog do četvrtog razreda, uče u zdanju u Ulici kralja Petra, a stariji idu u drugu zgradu ove škole, u Ulici maršala Birjuzova. Nastava je samo pre podne. Škola ima produženi boravak i svoju kuhinju.

Direktor škole Mladen Stevanović sa zvonom koje decenijama označava početak i kraj časa


PRVA KOŠARKAŠKA UTAKMICA

PRVA košarkaška utakmica u Beogradu odigrana je u dvorištu škole, davne 1923. godine. Kao sećanje na taj događaj, u holu škole se čuvaju patike i košarkaška lopta koji su se koristili u periodu pre Drugog svetskog rata, a 8. oktobra, na dan kada je košarkaška lopta prvi put prošla kroz obruč u Srbiji, otvorena je i izložba posvećena najvećim sportskim uspesima našeg trofejnog sporta.

Među đacima škole su i Svetozar Gligorić, Dragan Kapičić, Boža Prodanović, Ružica Sokić, Nikola Simić, Vlasta Vlaisavljević, Minja Subota, Slavko Belesin, Marija Kilibarda, Mirka Vasiljević...

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije