NATO NAS JE TROVAO I DRUGIM KANCEROGENIM MATERIJAMA: Osiromašeni uranijum je sam vrh ledenog brega (VIDEO)

Novosti online

23. 09. 2018. u 13:23

U vezi s uticajem bombardovanja na životnu sredinu, on je rekao da će se istraživati uticaj toksina i posle asanacije terena koju je uradio Institut „Vinča“.

НАТО НАС ЈЕ ТРОВАО И ДРУГИМ КАНЦЕРОГЕНИМ МАТЕРИЈАМА: Осиромашени уранијум је сам врх леденог брега (ВИДЕО)

Foto D. Milovanović

Predsednik Komisije za istragu posledica bombardovanja Srbije Darko Laketić izjavio je da će komisija u narednih desetak dana otići u Vranje i ocenio da će njeni rezultati definitivno implicirati pravni i politički put, naglasivši da je osiromašeni uranijum samo vrh ledenog brega, jer su tokom bombardovanja oslobađane i druge kancerogene materije.

Laketić je u jutarnjem Dnevniku RTS-a kazao da će Komisija u Vranju prikupiti informacije koje su značajne za nastanak određenih oboljenja.

- Komisija će prikupiti svedočenja od lica koja su imala kontakt s kontaminiranim terenom, kao i od njihovih porodica - najavio je Laketić.


U vezi s uticajem bombardovanja na životnu sredinu, on je rekao da će se istraživati uticaj toksina i posle asanacije terena koju je uradio Institut „Vinča“.

Navodeći da je Vranje imalo problem s projektilima sa osiromašenim uranijumom, ukazao je na to da drugi gradovi imaju problema sa drugim toksinima.

- Osiromašeni uranijum je samo vrh ledenog brega - kazao je Laketić.


On je podsetio da je u Pančevu gađana „Petrohemija“, u Novom Sadu rafinerija, a u Nišu i Kragujevcu trafo-stanice, iz kojih se oslobodilo trafo-ulje sa kancerogenim pirulenom.

- Komisija će ići na većinu lokacija, a gde ne bude išla, prikupić informacije sa terena - rekao je Laketić.

Foto D. Milovanović

On je naveo da je prošle nedelje održan proširen sastanak Komisije, u koju su najeminentnije srpske ustanove poslale stručna lica.


- Zaključci Komisije, kako je ranije najavljeno, mogu se očekivati 2020. godine, a oni će Srbiji koristiti u svakom smislu, za sanaciju životne sredine, prevenciju i rano lečenje bolesnika - ocenio je Laketić.

Predsednik Komisije za istragu posledica bombardovanja izneo je tvrdnju da će rezultati definitivno implicirati pravni i politički put.

Pored pomoći italijanskog parlamenta, koji je dostavio dokumentaciju, Laketić je najavio da će predložiti ponovno ispitivanje ove problematike pred UN.


- Prethodne izveštaje UN stručna javnost ne smatra relevantnim - naveo je Laketić i dodao da će tražiti objektivno istraživanje.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Petrusija

23.09.2018. 22:18

Tuga da sve to toliko traje. A sto se tice stvari ispod ledenog brega, nista nismo procitali? Sta osim uranijuma

TOM

10.10.2018. 00:32

Nama je malo 20 godina da bi ustanovili posledice zlocinackog napada NATO bande a Italija je vec zavrsila i sada nama ustupa njihova istrazivanja.Izmedju ostalih i oni su bili clanovi te bande koja je sejala smrt i razaranje nad Srpskim narodom.Koje su to mracne sile koje sprecavaju da istina dospe na povrsinu..Da li razne Milicke i Kandicke imaju vise uticaja on prava naroda da objavi strasne posledice zlocinackog udruzivanja Blera,Klintona Olbrajtove i ostalih monstruma