PROTEST ISPRED VLADE: Majke taoci ugašene firme

J. Ž. Skenderija

16. 07. 2018. u 21:51

Trudnice i porodilje ugašenog "Hendija" ispred Vlade Srbije zatražile prava. Više od sto zaposlenih pokušava da uđe u trag svojim radnim knjižicama

ПРОТЕСТ ИСПРЕД ВЛАДЕ: Мајке таоци угашене фирме

Foto P. Mitić Zahtev su predale premijerki Ani Brnabić

PREDSTAVNICE oko 100 trudnica i porodilja iz firme "Hendi tel" okupile su se u ponedeljak ispred zgrade Vlade Srbije i uputile zahtev premijerki Ani Brnabić da reši njihov problem. Naime, više od mesec dana, otkad je njihova firma zatvorena, one pokušavaju da uđu u trag svojim radnim knjižicama, kako bi bar preko Nacionalne službe za zapošljavanje rešile svoj status i ostvarile pravo na novčanu naknadu.

Prema rečima Milke Šašić, od 31. maja one vode borbu, obraćaju se raznim službama i dobijaju različite informacije. U Službi za dečju zaštitu rečeno im je da firma mora da dostavi dokaze o tome da su im računi u blokadi i da će tada sve biti rešeno. Međutim, u sedištu firme nema nikoga od 15. juna.

- Potom smo se obratile Inspekciji grada Beograda, gde smo dobile informaciju da su izvršili vandredni inspekcijski nadzor, ali nemaju saznanja o tome gde poslodavac obavlja delatnost i u kom statusu je firma, te ne mogu da utvrde šta se dešava s našim radno-pravnim statusom - kaže naša sagovornica.

Slale su mejlove i predsedničkom kabinetu, ministarstvima rada, privrede i finansija. Odgovor su dobile jedino iz predsedničkog kabineta, da je slučaj prosleđen ministarstvima rada i privrede.

BLOKADA OD MAJA Hendi tel, poznati lanac prodavnica mobilnih telefona i opreme, 2. juna je zatvorio sve maloprodajne objekte zbog problema sa likvidnošću. U Srbiji su poslovali 11 godina i zapošljavali više od 900 radnika. U Agenciji za privredne registre firma se i dalje vodi kao aktivno privredno društvo, a u blokadi je od 31. maja, podaci su Narodne banke Srbije. Računi su im u "crvenom" za čak 243,3 miliona dinara, tačnije za više od dva miliona evra.

- Bila sam sa još jednom trudnicom 3. jula u Ministarstvu rada i rečeno nam je da ćemo dobiti odgovore, ali to se nije desilo - ističe naša sagovornica. - Na sajtu Privrednog suda stoji da je Erste banka dala predlog da se pokrene stečajni postupak. Međutim, zbog predstojećih godišnjih odmora stečajnog upravnika neće dodeliti. Nama bi i on značio, jer bismo imale kome da se obratimo, da on dođe do naše dokumentacije i prosledi pare trudnicama koje se nalaze na namenskom računu firme. Mi smo bukvalno zarobljene u firmi u kojoj nema nikoga. Vodimo se kao zaposlene, doprinosi za maj nisu uplaćeni, nemamo primanja, nemamo radne knjižice, nemamo ugovore o radu, nemamo ništa!

U pismu premijerki one su navele da je gazda zatvorio firmu bukvalno preko noći i ostavio više od 900 ljudi bez posla, bez ikakve najave. Poslednju platu dobile su 11. maja, za april. Trudnicama nije isplaćeno bolovanje ni za mart, a pritom su izgubile i svaku nadu da će određene institucije reagovati na pravi način.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Ivan

17.07.2018. 11:38

U ovoj drzavi samo Strazbur moze da vam pomogne, tuzba protiv drzave da ne radi svoj posao i ne posttuje svoje zakone.Da ne vodi racuna o svojim gradjanima to vec znate.