Trećina mladih bi da napusti zemlju
22. 06. 2018. u 16:02
Zabrinjavajući rezultati istraživanja među 11.000 akademaca u Srbiji. Četvrtina se nipošto ne bi vratila. Nemačka omiljena

Foto P. Milošević
TREĆINA studenata želi da se iseli iz Srbije - pokazalo je istraživanje na više od 11.000 akademaca. Čak 90 odsto ima podršku roditelja da napusti zemlju, a ukupno 70 procenata računa na pomoć rođaka i prijatelja koji žive u inostranstvu.
Istraživanje "Migracije studenata" sproveo je Kabinet ministarke zadužene za demografiju i populacionu politiku, u saradnji sa Republičkim zavodom za statistiku i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.
- Među mladima koje pitamo šta bi trebalo da se dogodi u Srbiji a da ne odete, čak jedna četvrtina onih koji planiraju da odu kaže da nema nijedne mere koja može da ih zadrži. Oni su već doneli odluku - rekla je Slavica Đukić Dejanović, ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku.
Polovina onih koji bi da idu jasno je rekla da ne planira da se vrati u Srbiji, njih 19 odsto bi da se vrati kada zarade dovoljno novca za pokretanje sopstvenog biznisa, a 13,8 bi se vratilo ako bi se ekonomske prilike u našoj zemlji popravile.
Nameru da odu sa kartom u jednom pravcu u mnogo većem procentu iskazali su akademci koji studiraju informacione tehnologije i studenti medicinskih fakulteta - više od 30 odsto, dok je taj procenat manji na društvenim naukama. Na top-listi željenih destinacija Nemačka zauzima ubedljivo prvo mesto, jer bi tamo da se preseli čak četvrtina svih koji žele da emigriraju. Drugo mesto dele SAD i Švajcarska, gde bi išlo oko 11 odsto, u Austriju bi 8,7 ispitanika, a u Norvešku 6,3. Nemačku najviše biraju medicinari, dok oni koji studiraju IT budućnost vide u Americi.
Pročitajte još: Srpkinja je najbolja volonterka u Rusiji
Rektorka Univerziteta u Beogradu Ivanka Popović rezultate istraživanja ocenila je kao zabrinjavajuće, i dodala da bi bili još dramatičniji da su ispitanici bili svršeni studenti. Ona smatra da se kroz jačanje proizvodnje mogu zadržati ljudi u Srbiji, uz podršku IT sektoru.
RAZLOZI ZA ODLAZAK
PROSEČNA starost onih koji se iseljavaju je 28,5 godina, a svaki četvrti završio je fakultet. Kao glavne razloge za odlazak u inostranstvo navode nemogućnost nalaženja posla u struci (27 odsto), slabo plaćen posao (21 odsto) i nizak životni standard (20 odsto).
Kao, ne zna se zasto odlaze...
22.06.2018. 16:08
Logicno, ko ne zeli da krade, bude deo neke od partija na vlasti, umiljava se i glavinja, laze i podmece, gazi preko lesheva, da bi posle mogao da sedne na neku funkciju ili radno mesto i krade koliko moze... e taj, naravno nema drugog izbora, osim da ode. Tj. izbor mu je da zivi barem 10x loshije, sa neizvesnom buducnoscu... ali da ima svoje ja. Cesto cak ni znanje nije dovoljno da bi se probio obruc partijskog zaposljavanja, korupcije i nepotizma. Zato i odlaze.
Pa nemozes nista. Ako Pravo zavrsis ,advokati nista neplacaju niti hoce da placaju a traze da radis kao rob i pri tom milion drugih uslova ti traze da moras da ispunis a sve da radis za dzabe. I vecina advokata trazi devojke mlade da bi mogli da ih vremenom spopadaju seksualno to pouzdano znam i ima milion primera . Jedino ko placa nesta to su izvrsitelji ,plata je oko 30 000 dnara i tehnicki pregledi oko 35000 dinara . Ako mos sa tim da zvis i da platis stan i da se hranis svaka cast.
jednostavno...studenti zele otici...legalno...ogromnom vecinom...legalno...na zapad..njihov izbor...sta uraditi.. uvesti bas to zapadni sistem i ukinuti besplatno studiranje , tacka - kraj...upises fakultet ,platis to lepo bas kao na zapadu..i kuda koji mili moji...jok drzava skoluje , drzava placa... a ti kad zavrsis..sve je drzava kriva...idemo na zapad...slobodno ...ali o svome trosku...!!!
1/3 zeli da ode jer su im one 2/3 koji su vec otisli rekli da je tamo negde drugo puno bolje!?
Studenti sanjaju o lakom i bogatom zivotu u Nemackoj i na zapadu. Ali to su samo snovi. Srvarnost je drugacija. Prvo nisu svi studenti IT nove Nikole Tesle nego proseci studenti. Oni van proseka vec odavde rade. A ostali ce se uhlebiti kao vozaci kamiona i za negu ostarelih lica.
Komentari (45)