Prijemni prilika za zaradu

I. M.

18. 06. 2018. u 16:15

Na pojedinim univerzitetima prijavljivanje budućih akademaca počinje danas

Пријемни прилика за зараду

foto I.Marinković

DOK mali maturanti danas počinju s polaganjem završnog ispita, veliki maturanti kreću sa prijavljivanjem za prijemne ispite. Dokumenta već danas mogu da predaju na Univerzitetu u Prištini s privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, dok će univerziteti u Beogradu, Novom Sadu i Nišu od srede početi da primaju dokumentaciju svršenih srednjoškolaca.

Da bi uopšte dobili šansu da polažu test, maturanti moraju, osim diplome i drugih dokumenata, da dostave i uplatnicu za polaganje prijemnog ispita. Iznos na uplatnici nije zanemarljiv, a u zavisnosti od fakulteta i univerziteta može da bude od 3.000 pa do 10.000 dinara. Kako mnogi budući brucoši, da bi obezbedili mesto na budžetu, paralelno polažu prijemni na dva, pa i tri fakulteta, ova stavka neće biti mali udar na kućni budžet. Fakultetima je, tako, prijemni ispit dobra prilika za zaradu.

Na Univerzitetu u Kosovskoj Mitrovici prijemni na Medicinskom fakultetu košta 7.000, a na Fakultetu za sport i fizičko vaspitanje 5.000 dinara. Budući brucoši već danas mogu da se prijave za polaganje prijemnog ispita. Najskuplji prijemni je na Fakultetu umetnosti, gde 10.000 dinara košta provera sklonosti kandidata. Ukoliko se odluče za studije sa završenom trogodišnjom srednjom školom, dodatnih 5.000 dinara plaćaju za polaganje dopunskih ispita. Najjeftinije polaganje je na Poljoprivrednom fakultetu - 3.000 dinara.



Na Univerzitetu u Nišu prijavljivanje počinje od srede, a za polaganje na Elektronskom fakultetu treba izdvojiti 5.000 dinara. Elektronski fakultet daje olakšice za braću i sestre, pa ako se više od jednog člana porodice upisuje, onda samo prvi plaća taksu za polaganje i upis. Na Filozofskom fakultetu testiranje košta 8.000 dinara, a na Medicinskom 6.000 dinara.

Na Univerzitetu u Kragujevcu jednaku cenu, od po 5.000 dinara, imaju Agronomski fakultet u Čačku i Fakultet za hotelijerstvo i turizam u Vrnjačkoj Banji. Po 6.000 dinara košta prijemni na Filološko-umetničkom u Kragujevcu i Pedagoškom u Jagodini, gde je cena podeljena na 3.600 za prijemni i 2.400 na procenu sposobnosti.

foto M.Anđela

Slične cene su i na Univerzitetu u Beogradu, gde je prijemni najjeftiniji na Tehničkom fakultetu u Boru - 4.000 dinara. Polaganje prijemnog ispita na Filološkom fakultetu košta 7.500 dinara, a popust imaju maturanti osvajači nagrada na republičkim i međunarodnim takmičenjima, ali ipak moraju da plate. Ako su oslobođeni polaganja jednog od dva testa, prijemni će ih koštati 6.000, a ako ne polažu nijedan test - 4.500 dinara. Svi koji budu uspešni i rangiraju se za budžetsko finansiranje, imaće još jedan trošak - 2.800 dinara, koliko košta upis na fakultet. Na Fakultetu organizacionih nauka, ako kandidat konkuriše na samo jedan smer i polaže samo matematiku, to će ga koštati 6.000 dinara. Ako bi da polaže i opštu informisanost, onda je cena 7.500. Ako sa testom iz matematike želi da konkuriše na sve smerove, onda će ga to koštati 8.500, a polaganje oba testa i konkurisanje za sve smerove je najskuplje i košta 10.000 dinara. Na Elektrotehničkom fakultetu polaganje je 8.000, dok je u komšiluku, na Arhitektonskom fakultetu, 5.000 dinara.

Ne razlikuju se mnogo ni fakulteti Univerziteta u Novom Sadu, pa na Poljoprivrednom i Medicinskom za prijemni treba izdvojiti po 6.600, na Filozofskom 7.000, Na Ekonomskom 300 dinara više, a na Pravnom ukupno 7.600 dinara. Fakultet tehničkih nauka pristupanje prijemnim ispitu naplaćuje 6.000 dinara. Cena upisa za budžetske studente varira i doseže do 8.000 dinara.


MATURANTI PLAĆAJU I ŽALBU

MNOGI fakulteti naplaćuju i ako studenti žele da provere da li im je test dobro ocenjen. Jedna cena je za uvid u dokumentaciju, a druga, malo viša, za podnošenje žalbe. Na nekim visokoškolskim ustanovama je praksa da, ukoliko je student u pravu, vrate novac, a ako nije, zadržavaju tu naknadu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)