Poništenje doktorata spornih fakulteta?

I. MIĆEVIĆ

30. 05. 2018. u 21:28

Nacionalni savet za visoko obrazovanje traži od Ministarstva prosvete da utvrdi zakonitost 103 diplome. Ima i predloga da se ova svedočanstva jednostavno legalizuju, kao građevinski objekti bez dozvole

Поништење доктората спорних факултета?

Thinkstock

MINISTARSTVO prosvete treba da poništi sve doktorske diplome izdate na fakultetima koji nisu imali dozvolu da ih izdaju, odnosno akreditaciju ili pre 2005. godine Saglasnost o ispunjenosti kadrovskih, tehničkih i prostornih uslova za izvođenje magistarskih studija. Ovo je na današnjoj sednici Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje izneo jedan od članova prof. dr Miodrag Popović. O ovom slučaju "Novosti" su prve pisale početkom decembra 2017, kada smo saznali da mnogi privatni fakulteti i visoke škole ne mogu da se reakredituju zbog doktorata profesora koji na njima predaju.

Oko 20 fakulteta izdavalo je doktorate u periodu od 2001. do 2008. godine, iako nisu imali potrebno rešenje Ministarstva prosvete. Ukupno 103 ovakve diplome otkrivene su u postupku akreditacije fakulteta i visokih škola, gde su vlasnici ovakvih doktorata zaposleni kao predavači. Prema proceni prof. Popovića, u visokom obrazovanju ima ukupno i do 200 predavača sa spornim doktoratima. Najiše ih je zaposleno na visokim školama. Tačan broj se, rekao je prof. Popović, ne zna, jer je samo deo uposlen u nastavi. Zato je naglasio da Ministarstvo prosvete treba da poništi sve doktorske diplome izdate na ustanovama koje nisu imale dozvolu da to rade, a ne samo za ove 103, koje su otkrivene. Profesor Hasan Hanić ocenio je da bi ukupan broj ovakvih doktorata mogao da bude oko hiljadu.

Savet je već tražio od Ministarstva prosvete da se izjasni o ove 103 diplome, a u sredu su odlučili da im pošalju pojedinačno kopiju svake od spornih diploma, kako bi se o njima izjasnili. Prof. Popović je, međutim, upozorio da je za dve takve diplome Savet već ocenio da ustanove nisu smele da ih izdaju, a Ministarstvo prosvete ih je i pored toga priznalo, te da bi to mogao da bude slučaj sa svih 103.

Bilo je i članova Saveta koji misle sasvim drugačije, pa je prof. dr Gordana Kocić, sekretar Saveta, koja je član postala na predlog Ministarstva prosvete, predložila da "sve sporne diplome treba da se legalizuju, kao što država nije bagerom rušila nelegalno izgrađene kuće". Pojedinci su pominjali i leks specijalis kojim bi diplome izdate na fakultetima koji pre "Bolonje" nisu imali rešenje o ispunjenosti tehničkih, kadrovskih i prostornih uslova za magistarske studije, što je preteča dozvole za rad.

STUDENTI AKADEMCI koji su diplomirali ili doktorirali kod profesora čije su diplome osporene ne treba da budu ugroženi, stav je članova Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje.

Moglo se čuti i da "nisu studenti krivi", te da ne treba da ispaštaju što fakulteti nisu radili u skladu sa zakonom. Ako bi se na ovaj način institucije oglušile o zakone, moglo bi da dođe do apsurdne situacije da "legalizaciju" diploma traže svi oni koji su studije završavali na nelegalnim fakultetima u kafanama, kancelarijama i privatnim kućama, tvrdeći da nisu znali da su im fakulteti nelegalni.

Pravnik iz Ministarstva prosvete na ovom sastanku rekao je da su i mnogi državni fakulteti izdavali doktorate bez pomenutog rešenja Ministarstva prosvete.

- Ako poništimo jednima, poništićemo i drugima - poručio je pravnik Ministarstva prosvete.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (15)

vili

31.05.2018. 00:25

prof. dr Gordana Kocić, sekretar Saveta, koja je član postala na predlog Ministarstva prosvete, predložila da "sve sporne diplome treba da se legalizuju, kao što država nije bagerom rušila nelegalno izgrađene kuće". Zbog ovakve skandalozne izjave trebalo bi I njoj oduzeti pravo da radi u prosveti.

Pera Detlić

31.05.2018. 04:00

A, šta sa tominom diplomom??? On je zaštićen od zakona, kao što su svi iz sns

није Него

31.05.2018. 06:14

значи остадошмо без министара по полиције и финансија за сада...

Tom

31.05.2018. 06:59

Kakva je ovo lakrdija od skolstva.Legalizovati ono sto nema nikakvu vrednost je ravno kriminalu.Mozes samo zamisliti kada su ti isti "Dr"-i ucili druge studente laznom "znanju".Pa to je ravno sabotazi sa tragicnim posledicama po citavu zajednicu.Oni koji su za to odgovorni pod hitno odstraniti iz procesa nastave i krivicno goniti..Onda nije ni cudo sto preko grane na nase diplome gledaju kao na smrdljiv papir i prave viceve.Kako ce takvi " eksperti "da grade zemlju ,samo Bog zna.

Zeks

31.05.2018. 08:04

'AKADEMCI koji su diplomirali ili doktorirali kod profesora čije su diplome osporene ne treba da budu ugroženi, stav je članova Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje.' Nije stvar ugrozenosti - te diplome NE SMEJU biti priznate, zato sto su dobijene procenom i ocenom ljudi koji nisu kvalifikovani za to i sami nemaju dovoljno znanja ni akademskog zvanja. Ne razumem!? Hteli bi diplomu visokog obrazovanja, ali je studentima i doktorantima bilo tesko da provere da li fakultet ima akreditaciju?

Djordje Petrovic

31.05.2018. 08:12

Kad je jednom Caga izdata i ti imas dokument diplomu doktorat koji pokazes original poslodavcu prilikom podnosenja dokumenata, dal je ponisteno niko ne proverava.

SMOKI

31.05.2018. 08:50

Ovo je NEVEROVATNO. Imamo li mi drzavu ili NE. Ko ce da robija debelo za ovakve propuste? Niko.Hocemo u svet a nismo ni za ovo gde smo. Sta sad, placaju roditelji deci da se skoluju kad ono iza coska jadac. Sramota i bezobrazluk.Nije problem videti ko je pravi a ko lazni doktor. Samo treba postreljati one PRAVE koji su potpisali skart diplome.

Drasko

31.05.2018. 09:21

A sta ce sad nas Mali i Toma? Tomi i netreba vise, Ali Sinisi i Dr.Stefanovic? Ali nista za to oni su vec Bezbedni!!!!

c

31.05.2018. 09:21

da se legalizuju, nego sta, pa vec su jednom placene, a ionako ne vrede nigde osim ovde i ako si clan stranke