„NOVOSTI” SA GARDISTIMA: Plavi stroj je najviša počast Srbije
01. 05. 2018. u 11:02
Reporteri "Novosti" sa gardistima VS zaduženim za dočekivanje najviših gostiju iz sveta. Šefove država i vlada dočekuje bataljon, a ministre i čelnike vojski - četa od 54 vojnika
.jpg)
Dom naših gardista nalazi se u beogradskoj kasarni "Dedinje",Foto D. Milovanović
GOSPODINE predsedniče, počasni bataljon Garde postrojen je u vašu čast!
U stavu mirno, jasno, glasno i otresito, sa sabljom u ruci, predao je raport zamenik komandanta Gardijskog bataljona major Mirko Mitrić ispred Palate "Srbija" u Beogradu. Pred njim je stajao predsednik belgijske vlade Šarl Mišel, u društvu premijerke Ane Brnabić. Značajni gost, kako nalaže državni protokol, dočekan je uz vojne počasti, čiji je zaštitni znak gardijski "plavi stroj".
Pročitajte još:Počasna paljba povodom Dana državnosti
Baš na dan kada je visoki gost iz Belgije boravio u poseti Beogradu, reporteri "Novosti" proveli su dan sa gardistima u njihovom domu u beogradskoj kasarni "Dedinje". Njima je to bio jedan sasvim običan dan - ispunjen izvršavanjem trenutnih zadataka i pripremama za one koji dolaze.
Tek što je svanulo, kada je major Mitrić izveo na pistu gardijske kasarne svoj bataljon. A u njemu 130 oficira, podoficira i vojnika. Državni protokol je precizan - šefove država i vlada svečano dočekuje bataljon, a ministrima odbrane i čelnicima vojski "sleduje" četa od 54 vojnika. Sve njih prati Reprezentativni orkestar Garde, zadužen za intoniranje himni i prepoznatljive ceremonijalne taktove.
Pročitajte još: Gardisti na "poštedi"
- Po zahtevu Protokola najviših državnih organa, Garda će izvršiti zadatak odavanja počasti visokom stranom gostu, premijeru Kraljevine Belgije - hitro, vojnički, objašnjava nam major Mitrić. - Danas izvršavamo zadatak svečanog dočeka. Počast, zavisno od povoda, može biti učinjena i špalirom, počasnom stražom, artiljerijskom paljbom...
Predsednik belgijske vlade Mišel i premijerka Brnabić

Gardisti u svečanim uniformama kao jedan izlaze iz kasarne. Odjekuje bat čizama, zveckaju zlatni i crveni akselbenderi. Svi kao jedan. Plava boja zaštitni je znak ove jedinice, a na njihovoj odeći je obeležje konjičkih jedinica, iz kojih su se u prošlosti najčešće regrutovali gardisti. Sastavni delovi uniforme zato su i pantalone čakšire i gardijske čizme.
Foto D. Milovanović

U strogom poretku, jedan iza drugog, ujednačenim korakom gardisti kreću ka izlaznoj kapiji kasarne. A odatle pred Palatu "Srbije" - na još jedan zadatak.
Pročitajte još: Promovisani najmlađi rezervni oficiri
Pripreme za svečani doček počinju nekoliko dana ranije, prijemom naređenja u jedinicu. Postrojavanju uz crveni tepih prethodi niz "nevidljivih" radnji - određivanje ljudstva koje će se naći u "plavom stroju", priprema crvenog tepiha, podijuma, kao i završno uvežbavanje strojevih radnji sa oružjem.
Foto D. Milovanović
.jpg)
Oružanu moć zemlje srpski gardisti simbolično predstavljaju s poluautomatskim puškama M 59/66, popularno nazvanim "papovke". Finiš priprema čini estetika - peglanje i čišćenje uniformi. Svakom zadatku prethodi generalna proba, gde se svi detalji dovode do savršenstva - visina podignutih pušaka, opasači i ešarpe, podbradnici na šapkama, zategnutost belih rukavica... Na lokaciji svečanog dočeka gardisti zauzimaju svoja mesta najmanje pola časa ranije. Isto je, bez razlike da li je vrućina, kiša ili duboki mraz.
Foto D. Milovanović
.jpg)
Komanda za pozdrav izdaje se u trenutku kada gost, prilazeći stroju, zakorači na crveni tepih. Tačno utvrđenim redom komandi, stroj zvanicu pozdravlja puškom, zastavom i sabljom. Posle intoniranja himni sledi najefektniji deo ceremonijala - predaja raporta.
- Pozdrav sabljom podrazumeva spuštanje i sklanjanje sečiva u stranu. Time se šalje poruka mira, prijateljstva i dobrodošlice - navode gardisti.
Foto D. Milovanović
.jpg)
Major Mitrić, oficir koji je najvišim svetskim državnicima raportirao više od stotinu puta, kaže da je raport radnja koja mora da se vežba. Pozitivna trema je, međutim, neizbežna.
- Nije lako. U tom trenutku predstavljam svoju državu, Vojsku i Gardu - jasan je Mitrić.
Jedan od simbola plave jedinice jeste egzercir - gardijski ples sa puškama. Stara tradicija izvođenja ove vežbe obnovljena je pre nekoliko godina.
- Na svečanosti povodom dana VS u Sava centru izveli smo njegovu unapređenu verziju, i to prvi put u zatvorenom prostoru - objašnjava komandir gardijske čete kapetan Đorđe Simić.
Foto D. Milovanović
.jpg)
Povratak Gardijskog bataljona, posle izvršene počasti, ne znači i odmor. Slede presvlačenje, briga o naoružanju i uniformama i novo uvežbavanje. Sve do dočeka sledećeg svetskog državnika.
KONKURS
KONKURS za prijem mladića i devojaka u profesionalnu vojnu službu u Gardi stalno je otvoren. Osnovni kriterijum je odslužen vojni rok sa oružjem, uz ostale zakonske uslove.
- Garda je bez sumnje elitna jedinica Vojske Srbije. Gardisti imaju jedinstvenu priliku da budu najbolji predstavnici i lice Srbije - poručuju u ovoj jedinici.
Foto D. Milovanović
.jpg)
I DAME NA PONOS UNIFORME
PLAVA gardijska uniforma dostupna je mladićima kao i devojkama. Na dužnosti komandira voda zatičemo potporučnika Jovanu Milić, koju javnost pamti kao jedno od lica svečanosti počasnih artiljerijskih paljbi povodom državnih praznika.
- Garda za počasni plotun koristi top M42 ZIS. Reč je o jednom od najsloženijih vidova vojnih počasti - objašnjava Milićeva. - Broj učesnika varira od broja oruđa, a za uspeh zadatka najvažnija je koordinacija posluga. Starešina komandu izdaje pokretom sablje, što je znak za opaljenje plotuna. Kod nas se ispaljenje i dalje obavlja manuelno, iako mnoge strane vojske u sličnim slučajevima koriste električni uređaj.
Foto D. Milovanović
.jpg)
NASLEĐE IZ KRALjEVINE
VOJNIČKI pozdrav kojim se ukazuje čast značajnom gostu iz sveta izvodi se sabljom koja ima bogatu istoriju. Reč je o jedinstvenom primerku autentične srpske oficirske sablje iskovane tridesetih godina prošlog veka u čuvenoj nemačkoj radionici "Solingen". Ovo sečivo od tada se prenosi među komandantima Garde, a njime su predavani svečani raporti u Kraljevini, kao i u Titovoj Jugoslaviji. U vreme komunizma njen rukohvat bio je ukrašen simbolima tadašnje države, da bi joj kasnije bio vraćen autentičan izgled.
pera
01.05.2018. 11:16
To oni cirkusati sto vrte puske ?Garda je ranije bila elitna jedinica i sinonim za najbolje , sad se svela na to da pokazuje vrtenje papovki , tj. Americkih strojevih vezbi
А то што жена у гарди има метар и жилет нема везе???Није ни гарда оно што је некад била све се комерцијализовало...
Некада се број људи сматрало за војном тајном.У циркусу нема тајни...
Neko je imao cudan smisao za humor i kopirao M32 uniformu, te samo promenio boju i insigniju.
Mogli bi da im zamene uniforme.Ove titovke su bezveze.
Komentari (6)