Generalske epolete čekaju tri žene

R. Dragović

18. 02. 2018. u 08:55

Kad bi SRbija mogla da dobije prve dame sa najvišim činom u VS: Uslov za najviši rang - formacijsko mesto za koje su predviđene zlatne "grančice". Ženski pol kod nas čini petinu ukupnog sastava

Генералске еполете чекају три жене

Foto Tanjug

ŽENE u uniformi Vojske Srbije odavno više nisu senzacija, a oficirske činove nosi više od 200 pripadnica lepšeg pola. Najviši rang među njima uživaju tri dame koje već godinama imaju čin pukovnika. One su i najbliže generalskim epoletama, koje u našoj vojsci žena nije prišila na uniformu gotovo pola veka.

Mogućnost da Vojska Srbije dobije prvu damu generala teoretski je ispunjena još 2009. godine, kada je posle mnogo vremena Katarina Štrbac postala prvi pukovnik iz kruga lepšeg pola. Šanse da generalski kor bude pojačan damom povećane su 2015, kada su treću zvezdicu na epoletama prišile i njene koleginice Mirjana Milenković i Snežana Vasić. Ovaj trio od tada brani boje ženske „ekipe“ među najvišim oficirima naše armije.

Baš njih tri na umu je imao i predsednik Republike Aleksandar Vučić kada je krajem prošle godine u Generalštabu rekao da će mu biti zadovoljstvo da potpiše ukaz o unapređenju žene u generalski čin.

- To ipak ne zavisi od mene, nego od Vojske Srbije, koja procenjuje i obaveštava me od tome. Kada Generalštab to predloži, sa radošću ću to prihvatiti - rekao je tada šef države.

KADA će oružane snage naše zemlje, poput ostalih armija, dobiti ženu najvišim rangom, teško je pretpostaviti. Ovu okolnost ne diktira samo čin, već i više drugih uslova u vezi s formacijskim mestom i poslom koji ona obavlja.

SANITETSKI GENERALI U JNA GENERALSKE činove u bivšoj Jugoslovenskoj narodnoj armiji nosile su svega dve žene - dr Roza Papo (1914-1984) i dr Slava Blažević (1919-1999). Vojnu službu završile su u činu sanitetskog general-majora JNA. Obe su bile prvoborci, a njihove životne puteve odredile su dužnosti u vojnim bolnicama tokom NOB. Posle oslobođenja nastavile su medicinsko usavršavanje i karijere su posvetile medicinskoj nauci i radu u vojnozdravstvenim ustanovama.

U Ministarstvu odbrane objašnjavaju, za "Novosti", da žena generala do sada nije bilo zbog toga što se nisu stekli uslovi za tu vrstu avanzovanja. Kada će biti pokrenut postupak za prišivanje hrastovih grana na revere njihovih uniformi, zavisi od potreba sistema, odnosno upražnjenih generalskih mesta i potrebnih kompetencija za te pozicije.

- Da bi oficir postao general, mora da ispuni određene zakonom propisane uslove - navode u Ministarstvu. - Pored pukovničkog čina kandidat mora da bude postavljen na formacijsko mesto za koje je predviđen čin generala. Treba imati u vidu i da je ovih mesta neupredivo manje nego pukovnika koji ispunjavaju uslove da postanu generali. Naravno da osoba mora da poseduje i sve potrebne kompetencije koje se traže za konkretno mesto.

U vojnom vrhu ukazuju na to da se karijera žene u profesionalnoj vojnoj službi bitno ne razlikuje od karijere profesionalnog vojnog lica muškog pola, s obzirom na to da se u karijernom vođenju primenjuju jedinstveni propisi, što znači i uslovi za napredovanje u službi.

- U SISTEMU odbrane postoji sistem praćenja usavršavanja i napredovanja kadra definisan vojnom uredbom o stanjima u službi i unapređenjima. On je usklađen sa formacijskim potrebama i jedinstven je za sve oficire i podoficire, bez obzira na pol. Muškarci i žene tretirani su na isti način tokom radnog veka u uniformi. I ne samo to, već godinama se beleži trend postepenog povećanja zastupljenosti žena na rukovodećim, a naročito komandnim dužnostima u Vojsci Srbije - ističu u Ministarstvu odbrane.

Foto N. Fifić


Da vojnički zanat nije samo za jači pol, dokazale su sve devojke i žene koje su se kroz istoriju hrabro borile u ratovima, jurišale, komandovale i osvajale ratne pobede. Od Jovanke Orleanke do Milunke Savić ili Marije Bursać, dame su gazile stazom vojničke hrabrosti, ali i dokazivanja i emancipacije. Sve one zaslužne su za to što lepši pol danas ima svoje mesto i u stroju najhrabrijih.

Prema podacima Ministarstva odbrane, ženski pol čini petinu ukupnog sastava sistema državne odbrane i bezbednosti, dok je svaki deseti pripadnik Vojske Srbije - žena. Broj oficira lepšeg pola sve je veći, a od pre dve godine ih je bilo više od 200. Interesovanje devojaka je veliko za dobrovoljno služenje vojnog roka, kao i za školovanje na Vojnoj akademiji, koju od 2007. upisuju potpuno ravnopravno s kolegama. Prošle godine napravljen je i svojevrstan rekord - za upis u Vojnu gimnaziju prvi put je bilo više prijavljenih devojčica nego dečaka.

U srpskoj vojsci žene obavljaju poslove identično kao i njihove kolege. Nalaze se na oficirskim i podificirskim dužnostima, ali služe i kao vojnici - strelci, nišandžije, vozači borbenih vozila... Ova praksa u Srbiji još je relativno nova, jer su u stranim oružanim snagama, posebno u zapadnoj Evropi i SAD, dame odavno zauzele svoja mesta. Kroz američke oružane snage proteklih decenija prošle su desetine žena generala, a slično je i u Velikoj Britaniji, Skandinaviji, Francuskoj... Situacija se menja i u našem okruženju - Hrvatska je prvu ženu generala dobila 2014. godine, a Albanija 2016.

Katarina Štrbac - Direktor Direkcije za evropske integracije i upravljanje projektima Sektora za politiku odbrane MO

NAUČNI PROJEKTI

PRVA žena oficir doktor nauka u Vojsci Srbije i prva žena pukovnik. Školovana je u Srbiji i inostranstvu. Govori engleski i ruski jezik. Autor je više članaka iz oblasti bezbednosti, vanrednih situacija i evropskih integracija. Odlukom ministra prosvete, imenovana je u zvanje -naučni saradnik. Rukovodila je i koordinirala na više naučnih projekata u zemlji i inostranstvu.


Mirjana Milenković -Načelnik Odseka za međunarodnu vojnu saradnju u Kabinetu načelnika Generalštaba

SARADNjA SA SVETOM

PRVA i jedina žena u istoriji srpske vojske koja je završila generalštabno usavršavanje Škole nacionalne odbrane. Završila je i master studije na Fakultetu političkih nauka. Tokom karijere uglavnom obavljala dužnosti iz oblasti međunarodne vojne saradnje i politike odbrane. Odgovorna je za pripremu i realizaciju poseta na najvišem vojnom nivou, u zemlji i inostranstvu, kao i za koordinaciju aktivnosti međunarodne vojne saradnje Vojske Srbije.


Snežana Vasić- Načelnik Odeljenja za planiranje priprema za odbranu Uprave za obaveze odbrane

MEDALjA ZA ZASLUGE

DIPLOMIRALA na Fakultetu za opštenarodnu odbranu, a od 1989. godine u profesionalnoj vojnoj službi. Stekla zvanje doktora nauka. U toku vojne službe obavljala je različite rukovodeće dužnosti u Generalštabu i Ministarstvu odbrane. Za doprinos u oblasti odbrane i bezbednosti 2016. godine je odlikovana od predsednika Republike Srbije Srebrnom medaljom za zasluge.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (10)

Desimir Momcilovic

18.02.2018. 09:50

Kad naši momci neće dobrovojlno i vojsku tu ulogu preuzimaju žene a.moći da čuvaju decu kući zamenjene uloge žene postade piloti tenkisti vozači kamiona preuzimaju muške poslove toga nije bilo ranije nije mi jasno ko če braniti drzavu izgleda tu ulogu preuzeće žene a sve manje srba jer nema ko da radja decu ako se ovaj trend nastavi

Miša pukovnik

18.02.2018. 10:13

Kao oficir koji je prošao sve dužnosti u miru i ratu,od komandira voda do brigade, mogu da iznesem svoj stav, da žene mogu biti uspešne samo na neborbenim dužnostima. U borbenim rodovima uslovi su surovi i za muški rod, žena je biološki predodređena za druge uloge: Ko nije doživeo marševe preko 100 km sa teretom od 30kg, ležanje u rovu danima, tereni mesecima bez osnovne higijene, zasede po kiši, snegu, mrazu, samo taj može da tvrdi da žene mogu sve??? "Žena rađa i, muškarac brani i čuva!!

Nekad je bilo po nacionalnoj liniji

19.02.2018. 11:46

@Miša pukovnik - danas je po rodnoj ravnopravnosti... očekujte uskoro i "gejeve", oni će svuda imati prednost.

Aleksandar

18.02.2018. 10:50

Zene su se kroz istoriju u miru i ratu pokazale jednako sposobne kao i muskarci. Uzmite za primer nasu Milunku Savic ili tudju Jovanku Orleanku. Apsolutno se slazem da treba da postoje zene generali, nema razloga da to ne bude. Samo, ne znam kako cemo ih zvati. General, generalica, generalka?

IvanZP

18.02.2018. 11:27

Osim fakulteta ni jedna nisam procitao da ima ratni staz. Moram da samo da naglasim da medju kanddatima za generala postoje oficiri koji su veci deo staza proveli u ratnom stanju. Sa druge strane koga briga za fakultet politickih kad se kandidujes za generala, mislim zna se sta vojska treba da radi a ko se bavi politikom.

Branko Radosavljevic

18.02.2018. 13:15

Previse je kompleksno pitanje da bi se dao jednostavan odgovor. Zene sem manjka fizicke snage (uzeti sa rezervom) nemaju nikakav drugi hendikep u odnosu na muskarce. Zene trebaju biti i generali i majke, vozaci autobusa i supruge, piloti i sestre, kuvarice i snaje ali to treba da bide njihov izbor a ne da se u samom pocetku sputavaju. Muskarci takodje trebaju biti muzevi i kuvari, piloti i ocevi, kucne pomocnice i braca. Niko se sa etiketom o upotrebi nike rodio. Hvala na razuvanju, zivi bili!

Xyc

18.02.2018. 13:26

odgovor za pukovnika:da li si ti lično nosio sto kila na ledjima i pešačio 30km - ne verujem a generalno sve starešine iz bivših republika pobegli u Srbiju i svi traže plate , penzije i stanove šta ste učinili gospodo da bi dobili bilo šta , osim što ste čitav život na grbači naroda a vojnici i starešine sa košara niti se čuju niti ih iko išta pita niti šta traže osim poštovanja

snajka

18.02.2018. 23:27

Nije vazno kog si pola, vec kakav si covek! Da li dajes nesto ovoj zemlji ili samo uzimas od nje! Da li si spreman da stitis svoje ljude ili...