Posle smrti supružnika nađu se na ulici
07. 02. 2018. u 18:02
Advokat Aleksandar Vučetić savetuje kako obezbediti imovinu ako stariji bračni par nema direktne potomke. Dešava se da rođaci, koje često za života nikada nisu ni videli, traže nasledstvo
.jpg)
Shutterstock
SMRT bračnog druga je ogroman stres, ali nerešena imovinska pitanja mogu ovaj težak trenutak da pretvore u pravu agoniju.
Advokati savetuju da supružnici koji nemaju potomstvo treba da obezbede jedan drugog u slučaju smrti, jer lako može da se dogodi da rođaci, koje često nikada nisu ni videli u životu, naslede polovinu imovine!
- U slučaju smrti jednog supružnika, ukoliko nemaju dece, imovinu nasleđuju roditelji i njihovi potomci, a to uglavnom podrazumeva sestriće i bratiće - kaže advokat Aleksandar Vučetić. - U praksi to podrazumeva da će polovinu stana, kuće ili celokupne imovine dobiti rođaci koje preživeli bračni drug možda uopšte ne poznaje ili, još gore, sa kojima je u lošim odnosima.
Vrlo brzo, posle smrti bračnog druga, mogu da se volšebno pojave rođaci koji potražuju deo koji im "daje zakon". Ovakvi slučajevi su naročito opasni u familijama gde dvojica braće žive u velikoj porodičnoj kući ili na istom imanju. Dakle, kada stric umre, ukoliko supruga nije pravno zaštićena vrlo brzo može da ostane bez krova nad glavom u koji je ulagala čitavog života.
- U slučajevima kada bračni par nema direktnih potomaka, trebalo bi na vreme da se obezbede, da ne bi drugi nasledni red fizičkom podelom imovine "isterao na ulicu" preživelu suprugu ili supruga - ističe Vučetić. - Jedna od mogućnosti je testament. Mogu da se dva testamenta uporedo napišu i overe, a u njima bračni drugovi jedan drugom ostave svu svoju imovinu. Međutim, testament nije savršeno pravno sredstvo, jer zakonski naslednici imaju pravo na nužni deo pod određenim uslovima.
Advokat Aleksandar Vučetić
.jpg)
Zbog toga, advokat Vučetić preporučuje Ugovor o doživotnom izdržavanju, ali je nemoguće napraviti uzajamni, međusobni. Ovakav ugovor se obično pravi u korist mlađeg supružnika, pa i u tom slučaju jedna strana može da ostane nezaštićena.
- Da ne bi bilo nedefinisanih stvari, jer predmet zaostavštine obično podrazumeva stan ili kuću, preporučujem da se napravi dodatno obezbeđenje kojim se izbegava da rođaci naslede nužni deo - naglašava advokat Vučetić. - Dakle, treba napraviti Sporazum o podeli bračne tekovine koji tačno definiše šta je to zajednička bračna tekovina. Ovakav ugovor se radi za života, njime se konstatuje da imovina nije obuhvaćena nasleđem i obustavlja se postupak ostavinske rasprave posle smrti jednog supružnika. Naravno, uvek neko od rođaka može da tuži, ali ovakav ugovor ne ostavlja mnogo prostora za to.
Данте
08.02.2018. 12:30
Постоји посебан круг пакла за људе који отму имовину од старих људи, а онда их пошаљу у домове за старе. Тај круг пакла је широк и иако има много душа у њему, ни једна од њих не види ону другу и сву вечност проводе у потпуној самоћи. Јер, све што су стари желели јесте да не буду сами и да не буду одбачени. Старачки дом је задње решење, али ако већ неко прихвати да чува старог сродника за имовину, а онда га шутне у дом - за њега не постоји друго место осим пакла.
Kriogeno zamrzavanje u slucaju teske bolesti ili duboke starosti. Pravno takva osoba je i dalje ziva a ako je ziva nema osnova za ostavinsku raspravu.
na ovakvim zakonima zivi birokratija advokati sudije I svi oko suda.sud nije vise mesto desi deli PRAVDA VEĆ NEPRAVDA.TO ZNA SVAKI GRAĐANIN OVE ZEMLJE.SAMO POGLEDAJTE KOLIKO ZALBI POSTOJE U STRAZBURU.ZASTO ZBOG SUTSTVA.
Komentari (3)