Do kraja 2019. godine svakome ulica i broj
05. 01. 2018. u 10:02
Više od tri miliona stanovnika naše zemlje prijavljeno je na nepotpunoj adresi. Oni kojima se menja naziv ulice dobiće rok za promenu i u dokumentima

Foto Tanjug
DO kraja 2019. svi građani Srbije dobiće kućnu adresu i broj i na taj način će više od tri miliona njih, koliko ih je prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova prijavljeno na prebivalište u ulicama bez određenog kućnog broja, konačno taj broj i dobiti. Statistika pokazuje i da je gotovo 2,7 miliona ljudi prijavljeno na adresama za koje nije određen ni naziv ulice, poznatije u narodu kao "nema ulice bb".
Sve ovo biće omogućeno zahvaljujući projektu unapređenja adresnog registra, a na inicijativu predsednice Vlade Ane Brnabić. Ilustracije radi, da smo imali ažurni adresni registar ne bismo imali redove za zdravstvene kartice, jer bi svim građanima bile poslate na kućnu adresu.
PROČITAJTE I: Računi na tuđe ime još mogu da se plaćaju
- Adresni registar poseduje podatke o nazivima ulica i kućnim brojevima i jedan je od ključnih državnih registara pored onog o privrednim društvima, stanovništva i registra nepokretnosti - kažu u kabinetu premijerke. - Do sada je praksa bila da veliki broj državnih i lokalnih organa i službi kreira sopstvene adresne registre kako bi mogli da obavljaju komunikaciju sa strankama, ali takva situacija onemogućava usklađenost podataka i ažuriranje registra iz jednog mesta.
To je uzrokovalo, tvrde nadležni, da se u različitim evidencijama do sada za isti objekat pojavljuju različite adrese. Posle ažuriranja registra na celoj teritoriji i uvođenjem nove zakonske regulative, postojaće jedinstven registar koji će svi biti u obavezi da koriste i koji će se centralno ažurirati.
- Procena je da na teritoriji Srbije postoji nešto više od 47.000 naziva ulica i milion kućnih brojeva - tvrde u kabinetu. - Građani kojima bude menjana ulica ili dobiju novi naziv, biće određen dovoljno razuman rok da promenu urade i u svojim dokumentima.
Za vođenje registra nadležan je Republički geodetski zavod, ali upis adresa RGZ radi na osnovu formalnih odluka jedinica lokalnih samouprava o davanju naziva ulica.
PROČITAJTE JOŠ: Tri miliona sudskih poziva nije našlo adresu
Prvi pilot-grad koji je odabran za ažuriranje registra je Loznica. RGZ je na osnovu ortofoto snimaka i prema lokalno običajnim imenima pripremio predloge za sve ulice u ovom gradu, a Gradska skupština je imenovala novih 677 ulica. Za ove svrhe država je opredelila pet miliona dinara.

Loznica
- Celokupan pilot-projekat se završava do kraja marta - kažu nadležni. - Projekat na celoj teritoriji Srbije kreće ovih dana i planirano je da se završi do kraja 2019. godine, a njegova vrednost je šest miliona evra.
milutin
05.01.2018. 13:54
Nove adrese i kućni brojevi, znači nove lične karte, vozačke dozvole.... To sve plaća običan narod. Već su se menjale lične karte, vozačke dozvole zašto ove ulice i brojevi nisu sređeni pre toga? Ako već država nešto menja onda treba ta ista država da omogući besplatnu promenu dokumenata a ne svaki njihov "projekat" na kraju mi "debelo" platimo...
A šta ako neko želi da bude nomad? Neću da imam adresu i prebivalište. Moje prebivalište je svuda gde mi je zakonom dozvoljeno da postavim šator i prespavam. Kako to da unesem u dokumenta?
milutin@ Свака ти је "миловача" ... широка лепеза демагогије. Шта ће "vama" ТАЧНЕ адресе,матични број, имена и презимена... београђанци за то НЕ ХАЈУ ... Нема пореза нити обавеза а "слобода" оргијања по Србији је НЕОГРАНИЧЕНА !?! Баш је паметна НАРОДНА пословица:..." не лаје кучка рад села, лаје себе ради" ... !!!
A štaćemo što radnica u sup-u skoro nije htela da mi ubaci ime ulice u novoj lk, iako sam joj rekla da imamo ulice već desetak godina. "Ne, ne tamo se vodi b.b ". Štaćemo što su suprugu umesto ul. Bračka upisali ul. Blačka, dva različita kraja grada.
Komentari (4)