Veštačko srce čeka još 27 kandidata (VIDEO)

I. KOVAČIĆ

16. 12. 2017. u 10:17

U Institutu “Dedinje” očekuju da nastave izvođenje komplikovanog zahvata. Zoran Milićević (45) vratiće se normalnom životu

Вештачко срце чека још 27 кандидата (ВИДЕО)

SLUŽBENIK pošte iz Beograda Zoran Milićević (45), kome je u Instutitu za kardiovaskularne bolesti “Dedinje” odstranjeno bolesno i, prvi put kod nas, ugrađeno totalno veštačko srce, uspešno se oporavlja.

- Nadam se da ću uskoro dobiti pravo srce i da ću se vratiti na posao - kazao je Milićević, za “Novosti”, zahvalivši kompletnom timu lekara koji su ga operisali.

Iako je totalno veštačko srce samo “kupovina vremena” do transplantacije srca donora, prema rečima lekara, Milićević će moći da se vrati normalnom životu, čak da se bavi i sportskim aktivnostima.

Direktor Instituta “Dedinje” prof. dr Milovan Bojić rekao je, na konferenciji za novinare, da je reč o jednoj od najzahtevnijih intervencija u kardiohirurgiji, ali i o najskupljoj intervenciji. Troškovi iznose skoro 200.000 evra po pacijentu:

- Prvo totalno veštačko srce naša ustanova ugradila je zahvaljujući donaciji firme “Sinkardija”. Otvoreno je pitanje u kojoj meri ćemo moći da izađemo u susret drugim pacijentima, ali se iskreno nadam da će država naći sredstva za najkritičnije slučajeve. Zasad je jasno da je naša ustanova spremna da, osim ugradnje parcijalnih i totalnih mehaničkih organa, radi i program transplantacije srca.

Samo na spisku Instituta “Dedinje” nalazi se 27 pacijenata koji pate od srčane slabosti. Od tog broja četvoro je u kritičnom stanju, među kojima i jedan tridesetrogodišnji muškarac, koji je prvi sledeći kandidat za ugradnju potpuno veštačkog srca.

- Broj pacijenata sa srčanom slabošću je znatno veći, i svi oni će biti kandidati za ugradnju veštačkog srca ukoliko im se ne transplantira prirodno - kaže kardiohirurg, docent dr Aleksandar Nikolić, koji se nalazio na čelu tima koji je izveo komplikovan hirurški zahvat ugradnje potpuno veštačkog srca. - Osim toga, ugradnja potpornog organa dovodi pacijenta u najbolje moguće stanje za eventualnu transplantaciju.

Doktor Saša Borović, koji je asistirao dr Nikoliću, napominje da je sprovedeno istraživanje koje je pokazalo da su pacijenti koji su bili životno ugroženi zbog srčane slabosti a ugrađeno im je potpuno veštačko srce, imali više nego dvostruko veću stopu preživljavanja od onih koji su lečeni lekovima.


ŽIVOTNI VEK

POTPUNO veštačko srce danas u svetu ima ugrađeno 1.625 pacijenata. Od tog broja čak 76 odsto njih dočeka transplantaciju, a životni vek s veštačkim srcem može da bude i duži od pet godina.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije