Tačka na Memorandum SANU

D. MATOVIĆ

28. 11. 2017. u 10:02

Promocija knjige akademika Vasilija Krestića i Koste Mihailovića u izdanju kompanije "Novosti". Kostić: Nema dokumenta u novijoj istoriji koji nosi toliko mitova

Тачка на Меморандум САНУ

Akademik Vasilije Krestić o Memorandumu Foto A. Stevanović

OD trenutka kada je, pre više od 30 godina, u javnosti eksplodirao "slučaj Memorandum", poput kakvog pokrova natkrilio je Srpsku akademiju nauka i umetnosti, koja se ispod njega koprcala, kako je znala i mogla, čuvajući svoj integritet. Ali ni oni blagonakloni od tog pokrova često ni danas ne vide suštinu. Memorandum SANU, iako ga ova kuća ni u jednom svom telu nije prihvatila kao zvaničan dokument, postao je krunski materijalni dokaz kolektivne bestijalnosti i zločinačke promisli "srpskih intelektualaca" u ovoj instituciji.

Ovim rečima u ponedeljak je na promociji knjige "Memorandum SANU: posle 30 godina", u izdanju Kompanije "Novosti", Vladimir Kostić, predsednik SANU, pokušao da objasni kroz šta je prošla Akademija posle objavljivanja predloga o rešenju srpskog pitanja.

Ne postoji dokument u novijoj srpskoj istoriji koji nosi toliko kontroverzi i mitova, a akademik Vasilije Krestić, jedan od aktera događaja, s pokojnim akademikom Kostom Mihailovićem, u knjizi, koja je predstavljena u svečanoj sali Akademije, u potpunosti rasvetljava sve mitove i okolnosti nastanka Memoranduma.


- Kad je reč o "prozivkama" zbog Memoranduma, krivici, zaslugama - što se akademika tiče, oni su na taj slučaj stavili danas tačku, zatvoren je krug - rekao je uponedeljak Krestić.

Pripisivati memorandum Miloševiću, kaže on, kao program za njegovu politiku, čista je izmišljotina.

- Zaboravlja se da je on napao taj dokument i da za vreme vladavine nikad nije posetio Akademiju. Kako je Memorandum proglašen za antikomunistički spis, samo naivni mogu poverovati da mu je služio kao putokaz u politici.

Prema Krestićevim rečima, Dobrica Ćosić nije prisustvovao nijednoj sednici Komisije: zato je ne samo neosnovano, već i podlo neprestano povezivanje Ćosića sa Memorandumom.

Krestić smatra da je napadima na Memorandum, koji još nisu prestali, zadatak bio da se svako srpsko nacionalno objedinjavanje, svaki srpski plan za napredak oceni kao nacionalistički i velikosrpski, pa da se zaustavi i osujeti.

- Zato ne bi trebalo da se čudimo što su nedavno najavljenu deklaraciju o zaštiti i opstanku srpske nacije u našem susedstvu pojedine nevladine organizacije i njihovi članovi iz Srbije proglasili za treći memorandum - kaže Krestić.

Ljubodrag Dimić, istoričar i dopisni član SANU, napomenuo je da je odluka da se iznese kritika o narastujućim problemima i društvenim procesima u Jugoslaviji zapravo bila realizacija ideje SANU da definiše uzroke krize.

- Došli smo do ključnog zaključka da je mešanje ideologije i politike u privredu i ignorisanje ekonomskih zakonitosti dovelo do stagnacije razvoja društva i države - kazao je Dimić. - Razoren je svaki vid planiranja, i vođenja je nerazumna dezintegraciona politika koja je vodila atomizaciji privrede. Formirana je privredna patologija koja je afirmisala nerad. Memorandum je konstatovao otpor demokratizaciji društva koji je dolazio iz same partije na vlasti.


U HAŠKIM PRESUDAMA SE NE POMINjE

IAKO su Srbija i SANU krajnje neosnovano zbog Memoranduma doživeli pravu satanizaciju, a ovaj dokument se našao i u optužnici pred haškim sudom, ni u jednoj presudi u Tribunalu nije pomenut - kazao je Vasilije Krestić. - Treba li boljeg dokaza od toga da je optužba o velikosrpskoj politici Akademije podla i zlonamerna izmišljotina, koja se i danas, naročito iz Zagreba, neprestano ponavlja kako bi se prikrile težnje za stvaranje etnički čiste Hrvatske.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)