Zašto mi je sin umro vezan?

Nikola JANKOVIĆ

28. 11. 2017. u 22:02

Desimir Milinković (73) iz Virova kod Arilja ogorčen na doktore zbog smrti bolesnog deteta. Skrhan bolom, tvrdi da je lečenje bilo neprilagođeno pacijentu sa posebnim potrebama

Зашто ми је син умро везан?

Klinika za pulmologiju Kliničkog centra Srbije / Preminuli Patrik Milinković

DETE nam niko ne može vratiti, ali su punu istinu o njegovim poslednjim danima, o svakom minutu i sekundi, lekari dužni da nam jasno i precizno saopšte - kaže Desimir Milinković (73) iz Virova kod Arilja, koji ne može da preboli smrt svog starijeg sina Patrika (45).

Milinković smatra da je Patrikovo lečenje "bilo neprilagođeno pacijentu sa posebnim potrebama, što je dovelo do tragičnog ishoda" i pita se ko je i zašto bez saglasnosti porodice uradio obdukciju, kao i zašto je njegov sin 29 dana, dok je bio u komi, sve do poslednjeg trena - bio vezan za postelju?

Milinković je pred Sudom časti Lekarske komore Beograda pokrenuo postupak protiv lekara Klinike za pulmologiju Kliničkog centra Srbije. Pokrenuće i krivični postupak pred Višim javnim tužilaštvom, s namerom da rasvetli smrt svog deteta.

- Patrik je od rođenja imao Daunov sindrom. Oktobra 2016. se razboleo, a stanje slično prehladi i bronhijalnoj astmi se zakomplikovalo. Utvrđen je nedostatak kiseonika u krvi, pa je 21. januara, upućen na beogradsku Kliniku za pulmologiju - objašnjava Milinković. - Na odeljenje je ušao svestan, orijentisan, na nogama... Međutim, iste noći on je hitno intubiran i uveden u komu. Nama nije bilo omogućeno da budemo uz njega, pa smo sledećih 29 dana proveli pred vratima intenzivne nege, dobijajući šture informacije.

Posle prvih dvadeset dana iščekivanja, Milinkovićima je rečeno da je tokom noći Patrik reanimiran, detubiran je i tada je otac bio u prilici da ga vidi.

- Gledao je u mene, prepoznao me je, ali nije mogao da se pomeri jer su mu ruke i noge bile vezane - govori Milinković o situaciji koju nikada neće zaboraviti. - Već 20. februara Patrik je ponovo intubiran, a sledećeg dana oko 22 časa, moj sin je preminuo. Kada smo preuzeli telo, videli smo da je bez naše saglasnosti rađena obdukcija iako smo izričito bili protiv toga.

Milinkovićima je Sud časti Lekarske komore odgovorio da su formalni uslovi za vođenje postupka protiv lekara Klinike za pulmologiju ispunjeni, uz zahtev da se dostavi kompletna medicinska dokumentacija, što je i učinjeno.

Desimir Milinković

- Od klinike sam dopisom zatražio da mi odgovore ko je i zašto tražio obdukciju tela mog sina? Do danas mi nisu odgovorili. Kao pacijent sa posebnim potrebama, moj sin odmah po prijemu nije prihvatao masku sa kiseonikom. Držao bi je dvadesetak minuta, pa se opirao. Smatram da bi uz asistenciju i prisustvo članova porodice kompletno lečenje bilo daleko lakše i uspešnije. Ali nama to nije omogućeno. Verujem da je ovakav odnos, neprilagođen lečenju pacijenata sa posebnim potrebama, doveo do toga da ishod bude tragičan. Jednostavno, mislim da je medicinarima bilo najlakše da se na ovaj način sa njim izbore - sumnja Milinković. - Nema ni odgovora zašto je moj sin sve vreme dok je bio u komi bio vezan. Vezan je i umro. To su stvari koje roditelj deteta, kome celog života poklanja posebnu pažnju i nežnost, ne može da preboli.

PROČITAJTE JOŠ - Nije sepsu donela od kuće

OBDUKCIJA KAO "POSEBNA MERA"

ŽELEĆI da se čuje i druga strana, "Novosti" su o tvrdnjama porodice Milinković zatražile komentar od nadležnih u Kliničkom centru Srbije. Na tvrdnje da je porodica izričito odbila da se radi klinička obdukcija, kao i da je Patrik posle intubacije i uvođenja u komu bio vezan, što Milinkovići smatraju nehumanim odnosom prema osobi sa posebnim potrebama, odgovor Kliničkog centra je bio štur:

- Obdukcija koju pominjete urađena je u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti (Sl. glasnik broj 107, član 222, stav 4) - odgovor je portparola Kliničkog centra.

Ovaj član precizira da se obdukacija kao posebna mera, "vrši na zahtev doktora medicine koji je lečio umrlo lice".

Zašto je ova posebna mera naložena, nije razjašnjeno.




Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (16)

zaliv.net

28.11.2017. 23:01

Kolumbija brate, samo da bezis odavde glavom bez obzira! Sramota od drzave a ti lekari treba da se stide kad rade to sta rade kao da operisu drvo a ne ljudsko bice....sramota!

dule

29.11.2017. 07:37

@zaliv.net - Ti, koji nemaš ni polugodište srednje medicinske završeno, našao si za pravo da komentarišeš rad lekara. Od 2005. godine moja supruga i ja se borimo sa "neizlečivim" bolestima i pobedili smo zahvaljujući predanom odnosu prema poslu upravo tih lekara koje kritikujete. Molio bih vas da objavite moju javnu zahvalnost dr. Kljajiću, dr. Černetić, dr. Arsiću iz Opšte bolnice Subotica, dr. Džodiću iz KCS i doktorkama Bojović i Nenezić sa infektivne klinike KCS. Molim vas da ovo objavite.

Bozana

29.11.2017. 09:11

@zaliv.net - Ovde bas ni jedna greska nije napravljena. Otac treba da tuzi Drzavu jer ne daje dovoljno para ni za lecenje obicnih pacijenata, a ne onih sa posebnim potrebama. Prisustvo clanova familije komplikuje bezbedonosne, a higjenske uslove. Vezivanje neophodno jer se ne moze predvideti ponasanje paciejnta u svakj sekundi mogao bi se povrediti. Daunov sy se ne kontrolise ni u potpunom zdravlju a kamoli kad je covek bolestan. Ako klinicki lekar proceni da je obdukcija potrebna ne moze je familija odbiti.

anabela

29.11.2017. 00:46

Obdukcija, a roditelji se izričito protivili...ovo čoveka navodi na pomisao da se radi o trgovini organima.

Grada

29.11.2017. 02:26

Svaki zivot ima neprocenjivu vrednost, posebno za njegovu najblizu rodbinu. Jos kada bi znali koje posebne potrebe je imao pacijent bilo bi nam lakse da utvrdimo zasto i gde su mozda lekari pogresili. Ovako baca se ljaga na medicinsku profesiju i stice uverenje da uvek grese i da ce i na "nama" pogresiti.

Car Dusan Silni

29.11.2017. 06:31

A posle kad ih u stanju nervnog rastrojstva neko ubije onda zvone na sav glas i traze zastitu...A pacijenta niko nestiti....

ivana

29.11.2017. 08:57

Ovo je strašno. Pogledala sam Zakon i čl.222 - piše "na zahtev doktora medicine -----. " Ali, bolnica mora roditeljima da da objašnjenje zašto je doktor medicine to zahtevao! Ovaj član 222, ovako uopšten, otvara vrata svakakvom medicinskom kriminalu. Uopšte ne sumnjam da će medicinska ustanova već naći neko logično objašnjenje. Roditelji treba da provere da li mladiću ne fali neki organ.

Drug Marko

29.11.2017. 09:21

14 dana sam proveo u vestacki odrzavanoj komi i sve vreme sam bio vezan za krevet jer je telo non stop pravilo neartikulisane pokrete.Jos uvek imam oziljak na desnoj nozi od vezivanja kao i slabiju cirkulaciju u tom delu noge.Meni su na taj nacin spasili zivot i najvece moguce hvala!

Marija

29.11.2017. 09:46

Uslovi na pulmologiji kliničkog centra nisu dostojni živog bića to znam po primeru moje bake koju sestre i lekari nisu obilazi iako je bila svesna NISU HTELI DA JOJ DODAJU VODU DA PIJE. Čudom je ostala živa zbog prisustva i insistiranja porodice. SAMO IH ODNOSE U BELIM KESAMA! Pitam se zašto ljudi koji nemaju empatiju prema drugim živim bićima izaberu medicinu nikada mi to neće biti jasno. Kako možeš da ne pomogneš nekom kome treba pomoć?!!!!

Goga

29.11.2017. 12:24

@Marija - Moja mama je umrla na intenzivnoj pulmologije KCS. Neću zaboraviti hladnoću, bezosećajnost i bezdušnost sestara sa tog odeljenja, a i doktora. Čas izuzecima, ali oni nisu sa tog odeljenja. Ležala je sama i bespomoćna, sok i vodu što smo donosili, nisu hteli da joj daju, a nama nisu dozvolili da budemo uz nju. Ona leži i ne može da se pomeri, a servika joj stavi ručak na 3 metra od nje, niko da priđe da joj da barem kašiku jela... Grozni su. Suze mi idu i srce mi se cepa, a ne mogu pomoći...

Nik

29.11.2017. 10:10

Moja majka 2 meseca u bolnici, polusvesna, ruke vezane za krevet, otekle zaustavljena cirkulacija. Par sestara i lekara požrtvovani, daju sve od sebe HVALA im. Voze je u krevetu na snimanje, sestra koja je gura govori "Šta ćeš ovde babetino i tako ćeš crći, nećeš ti živa odavde." Otpuštaju je iz bolnice nepokretnu, sa terapijom: infuzijom i inekcijama, da bi umrla kod kuće. Vodimo je u privatni dom sa intezivnom negom gde kreveti imaju ograde pa je ne moraju vezivati, umire sutradan.

Jeca

29.11.2017. 16:18

@Nik - Poslednjih godinu ipo dana sa muzem sam vise vremena provela u pulmoloskoj intenzivnoj nezi KCS nego kod kuce. 24h sam budna pored svog supruga,i pratim rad medicinskog osoblja u intenzivnoj nezi.. Ne mogu da kazem ni jedan los komentar za sestre i lekare te jedinice.Za tim obucenog osoblja imam samo reci hvale.. Da nije njih,moj muz ne bih ovoliko dugo ziveo.