Bez potvrde fakulteta nema ni isplate porodične penzije

J. Ž. S.

18. 10. 2017. u 14:20

Još sedam dana ostalo studentima da dokažu da se školuju kako bi i dalje dobijali porodična primanja. Pravo imaju sufinansirajući i samofinansirajući akademci, kao i oni koji studiraju u inostranstvu

Без потврде факултета нема ни исплате породичне пензије

STUDENTI koji koriste porodične penzije trebalo bi najkasnije do 25. oktobra da Fondu PIO podnesu potvrde o studiranju na visokoškolskoj ustanovi. Samo uz taj papir korisnicima porodične penzije neće biti obustavljena isplata.

Kako naglašavaju u Fondu, Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju ne poznaje razliku između redovnog i vanrednog školovanja, kao ni između samofinansirajućih i sufinansirajućih studenata.

- Deca korisnici porodičnih penzija imaju obavezu da dostavljaju dokaze o tome da pohađaju odgovarajuću školu, odnosno to treba da čine blagovremeno, bez odlaganja posle upisa - kažu u PIO. - Osim podataka o identitetu korisnika i ustanove koja je izdaje, potvrda treba da sadrži i podatke o tome koju školsku godinu upisuju i statusu koji student ima u toj godini.

Prema statistici Fonda PIO, svake godine se povećava broj učenika i studenata koji nastavu pohađaju u Srbiji, ali i kod inostranih obrazovnih institucija, a sve je češće i školovanje putem interneta. Zbog toga je neophodno pravilno utvrditi osnovanost korišćenja prava na porodičnu penziju za decu koja se na ovaj način školuju.

PRIVREMENA OBUSTAVA ZBOG neblagovremenog dostavljanja potvrde isplata porodične penzije se obustavlja, da bi se izbegla preplata. Zato deca koja su okončala školovanje o tome moraju da obaveste Fond. Dešava se da dokazi o upisu godine ne mogu da se dostave jer školska godina još nije počela, ali za takve slučajeve zaposleni u PIO imaju razumevanja.

- Kako bi se ovaj zadatak obavio bez propusta, Ministarstvo prosvete, redovno pravi spiskove školskih ustanova koje imaju dozvolu za rad, a u slučaju da za dete koje pohađa neku ustanovu ne može sa sigurnošću da se utvrdi da li ispunjava uslove za korišćenje porodične penzije, dokazi o školovanju se tumače u saradnji sa istim ministarstvom - kažu u Fondu.

Veliki broj akademaca školuje se van granica naše zemlje, po školskim programima koji nisu uvek slični onima koji se primenjuju u domaćoj prosveti, za njih je nekada potrebno dodatno tumačiti činjenice koje su navedene u potvrdi. Najčešće razlike u odnosu na one koji nastavu pohađaju u Srbiji ogledaju se u drugačijim nivoima školovanja, različitom datumu početka školske godine, semestara, odnosno njihovog trajanja. Tako se, na primer, dešava da naziv inostrane ustanove može da upućuje na visoku školu, iako se radi o srednjoj.


PROČITAJTE JOŠ:
"Megatrend" vratio ime

- Autentičnost školskih potvrda iz inostranstva često se ne potvrđuje kako je kod nas uobičajeno - pečatom, već elektronskim potpisom, kodom ili internet-adresom za neposrednu verifikaciju na stranicama same škole - objašnjavaju naši sagovornici. - Sva deca koja se školuju u inostranstvu dobijaju potvrdu na jeziku države u kojoj se obrazuju, ali ona mora biti prevedena kod sudskog tumača.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije