Potresi i pritisci
16. 10. 2017. u 15:18
Ilija Borovnjak, glavni urednik „Novosti” (1984-1987): Što su potresi bili dublji i osetljiviji, pritisci na "Novosti" su sve jači. Svako republičko rukovodstvo smatralo da ima puno pravo da nam deli čvrge

Ilija Borovnjak
Hvala na pitanju, živ sam i pomalo zdrav.Sa 80 godina iza sebe, čovek drugačije gleda i na prošlost i na sadašnjost. Sećanja na događaje iz druge polovine osamdesetih godina prošlog veka, kada sam bio glavni urednik, polako blede, osim onih "potresnih".
A potresi su počeli. Pažljivi posmatrač i iole obavšten čovek osećao je da se nešto događa: podrhtavaju temelji zajedničke nam države.
Sitni detalji, a krupni odjeci.
Kolega i prijatelj ugledni slovenački novinar kaže mi uz čašicu:
- Slovencima je bliža srednja Evropa (Mittel Europa Jawohl), nego vaš Balkan. Tako je mislio i Kardelj.
PROČITAJTE JOŠ: Milovan Danojlić: Prodavao sam prvi broj „Novosti"
Približno u isto vreme u zagrebačkoj štampi, pomalo uvijeno i stidljivo, hrvatski novinar kaže da je Jugoslavija privremena tvorevina. I on pominje Kardelja.
U Bosni polujavno "proučavaju" Islamsku deklaraciju, a na Kosovu Albanci sanjaju Prizrensku ligu i kupuju zemlju od srpskih iseljenika. U Srbiji se braća međusobno obračunavaju i "diferenciraju".
Što su potresi bili dublji i osetljiviji, pritisci na "Novosti" su sve jači. Nas su doživljavali kao "savezno" glasilo, pa je svako republičko rukovodstvo smatralo da ima puno pravo da nam deli čvrge za svaki tekst koji se nije uklapao u njihov politički šablon.
Kao da su svi zauzimali odbrambeni položaj od predstojećeg zemljotresa.
Kako praviti poštene i objektivne novine?
Potresi se čak i danas posle tri decenije, i krvavih deoba, povremeno osećaju.
Nadajmo se da je to smirivanje tla, a ne uvod u novog "Rihtera".