Jača kontrola bolovanja

B. RADIVOJEVIĆ

11. 10. 2017. u 11:03

Nakon razgovora sa investitorima i poslodavcima, nadležni odlučili.

Јача контрола боловања

Foto A. Stevanović

POJAČANOM kontrolom bolovanja, koju su najavila dva ministarstva: za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, i za zdravlje, neće se uvoditi zapravo nikakve vanredne mere provere zaposlenih koji zbog bolesti odsustvuju sa posla, nego će se samo više nego dosad insistirati na mehanizmima provere opravdanosti bolovanja, koji su predviđeni zakonom.

I dosad su poslodavci imali pravo da u slučaju sumnje traže naknadnu proveru opravdanosti odsustva sa posla od RFZO iz čije se kase finansiraju bolovanja duža od 30 dana, pa i da telefonski, ili direktno odlaskom na adresu proveri opravdanost bolovanja.


Pročitajte još: Bolovanja pod lupom države

Pojačavanje kontrole bolovanja inicirano je, prema rečima Zorana Đorđevića, ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, posle razgovora sa kineskim i turskim investitorima, sa sindikatima i Unijom poslodavaca, jer se shvatilo da je bolovanje jedan od problema, pošto su se poslodavci žalili da se firme prazne u vreme sezonskih poslova. Na problem bolovanja, prema rečima ministra, ne žale se samo strani investitori, već i domaće firme od kojih je naveo “Telekom Srbije”.

Na bolovanja se odavno ne ide u meri kao nekad, jer se za te dane isplaćuje naknada u visini 65 odsto redovne, pa se zaposlenima zloupotreba mnogo i ne isplati. Izabrani lekari već godinama potvrđuju da pacijente koji bi nekoliko dana morali da odleže, recimo, zbog akutnih infekcija, ne mogu da “nateraju” na bolovanje, jer je, pogotovo u privatnim firmama, prilično niska tolerancija na odsustva sa posla. Smanjuje se iz godine u godinu i broj onih koji koriste bolovanja duža od mesec dana, iako zdravstvene statistike pokazuju da je sve više obolelih od tumora, dijabetesa, bolesti srca, metabolizma...

- U periodu od 1. januara do 30. juna ove godine lekarske komisije su imale ukupno 135.876 poseta i cenile dužinu privremene sprečenosti za rad - kažu u RFZO. - To je za 4,9 odsto slučajeva manje nego lane.


Pojačana kontrola bolovanja važiće za celu Srbiju, a u Ministarstvu zdravlja kažu da će se prilikom nje primenjivati samo mere koje su već predviđene zakonom, a sada će se samo intenzivnije kotrolisati lekari koji često otvaraju bolovanja i komisije koje odobravaju duža bolovanja.

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar kaže da ne vidi nikakav problem u tome da se bolovanje proverava:

- Nije bilo žalbi građana da je neko bio bolestan, a da mu nije otvoreno bolovanje. A, ako je neko na bolovanju u čemu je problem da se proveri da li je to opravdano? Samo će se uraditi kontrola, neće nijedan radnik biti oštećen. Ko god ima razloga da bude na bolovanju, apsolutno će biti, ali onaj ko nema razloga, moraće da se vrati na posao.


STRAH ZA INVESTITORE

PREMIJERKA Ana Brnabić upozorila je da će mnogi investitori otići, ukoliko se nešto ne promeni, jer ne mogu da planiraju posao. Ona je dodala da će se na proveru bolovanja ići zbog zloupotreba:

- Imamo fabrike gde kada dođe vreme setve radi 30 odsto ljudi, a ostali su na bolovanju.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

176671

11.10.2017. 13:22

evo vam desnicara, nacionalista, to su najprodanije duse, za njih su strani inestitori bog i batina a narod poslednja raga za mamuzanje...

Persi

11.10.2017. 13:51

Ako je priča da se sve manje ide na bolovanja svih vrsta, od gripa do tumora(!!!), pa šta će se onda dodatno "strože" kontrolisati? Ako će nam kapitalisti određivati kada ćemo ići na bolovanje onda je najbolje da poumiremo na radnim mestima. Tad će valjda biti srećni. Ili da kao kinezi stavljamo mreže oko zgrada da hvataju radnike kad počnu da se bacaju sa krovova... Ovaj sistem radnike konstantno gura u robovlasništvo...

Božidar Čortanovci

11.10.2017. 14:49

Trebalo bi razmisliti o sledećoj temi:Na svakih 50-100 zaposlenih po jedno medicinsko kvalifikovano lice.To lice bi vodilo zdratstveni nadzor, bilo upoznato sa stanjem svakog pojedinca i ono bi slalo ljude na bolovanje kojima bi to bilo potrebno, a ne da zaposlenik 'traži bolovanje', obično u jeku poljskih i sličnih poslova.Pitanje: kako to da u vojsci nema toliko tih bolovanja..?

emilija

12.10.2017. 00:18

Ovi ministri, a pogotovo premijer, ne znaju gde zive. Pa, poznato je da, ako se izuzmu zaposleni u drzavnoj sluzbi i javnim preduzecima, ljudi dolaze na posao mrtvi bolesni. Mnogi i zato sto im gazde ne placaju doprinose, pa i da hoce, ne mogu na bolovanje. A to drzava tolerise. Sve mi se cini da je ovo uvod u smanjenje naknade. Nekad se primalo 85 odsto plate, danas 65, a uskoro ce i manje, samo da stranim gazdama ostane vise u dzepu.