Ovacije za film Malagurskog o Kosovu; Kosovska vlada gnevna: Srbija prisvaja kulturno i versko nasleđe KiM (VIDEO)
17. 09. 2017. u 21:14
U Srpskom kulturnom centru u Parizu je održana premijera filma „Kosovo — momenat u civilizaciji“, a direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić je poručio da je srpska borba za KiM planetarnog karaktera

Print screen youtube
U Srpskom kulturnom centru u Parizu u subotu je održana premijera filma „Kosovo — momenat u civilizaciji“, a direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić je poručio da je srpska borba za KiM planetarnog karaktera i da je ovo ostvarenje važan doprinos za očuvanje istine o tome čije je Kosovo.
„Film govori o kulturnoj i duhovnoj baštini koja treba da bude prikazana evropskoj i svetskoj publici i ovo je važan doprinos za očuvanje istine o tome čije je Kosovo, i da je istorija i kultura na KiM srpska“, istakao je Đurić.
Đurić je naveo i da je važno da putem filma, interneta, društvenih mreža i svih drugih vidova komunikacije priča o srpskoj baštini dospe do što više ljudi.
Ukazao je i na značaj premijere filma u Parizu, sedištu Uneska, organizaciji gde Srbija vodi odlučnu borbu da zaštiti svoj status i svoje svetinje, crkve i manastire.
„Ovde se vodi borba za podršku onih koji odlučuju, a oni koji odlučuju treba da budu informisani i ovaj film je sjajan način za to“, kaže Đurić.
On je dodao da se borba Srbije ogleda u tome da što više ljudi iz akademskih, diplomatskih i intelektualnih zajednica u Francuskoj i drugim zemljama sveta vidi istinu o našim svetinjama kako bi doprineli formulisanju stavova značajnih društvenih grupa i zemalja koje utiču na mogućnosti Srbije da sačuva svoje svetinje.
„Naš posao je da pred svakog od njih iznesemo činjenice, a oni treba da donesu svoj sud prema savesti. Za ljude koji se vode po savesti, istoriji i poštenju nema dileme da su svetinje na KiM hrišćanske, pravoslavne, srpske“, zaključio je Đurić.
Marko Đurić,foto I.Radulović

Reditelj filma Boris Malagurski kaže da je ideja filma da se prikaže ugroženost, ali i lepota srpske baštine na KiM.
„Film je snimljen sa ciljem da se priča o manastirima predstavi kroz ličnu priču voditelja Stefana Popovića koji je australijski voditelj, ali je odrastao na Kosovu i tamo je proveo detinjstvo. Scenario je pisao Miloš Ninković, a ovaj dokumentarni film nije klasična forma dokumentaraca već je ispričan tako da bude prijemčiv svima, mladima i starima“, rekao je Malagurski.
Ističe, da je od 1990. godine do danas na području KiM uništeno više od 150 crkava i manastira i da to treba da izazove reakciju u svetu kao što je izaziva rušenje kulturne baštine u na primer, Iraku.
„Želimo da motivišemo svetsku javnost da se više bavi ovom temom, da se vidi da se na teritoriji KiM ugrožava naše nasleđe i vrednosne poruke koje manastiri nose. Važno je videti da se u slučaju poništavanja naše prošlosti u velikoj meri ugrožava i budućnost civilizacije“, rekao je Malagurski.
Mnogobrojni predstavnici diplomatskih, kulturnih i intelektualnih krugova došli su da vide film koji prikazuje srpsku kulturnu baštinu na Kosovu i Metohiji kao deo šire kampanje Srbije protiv članstva Kosova u Unesku.
Kancelarija za KiM projektno je podržala snimanje ovog filma.
Première du film, magnifique : "Kosovo un instant de Civilisation", hier soir au centre culturel serbe à Paris. Un film à faire découvrir! pic.twitter.com/GG5I1FYKaP
KOSOVSKA VLADA KRITIKUJE FILM O NASLEĐU NA KIM
Kosovska vlada iznela je danas niz kritika povodom prikazivanja dokumentarnog filma "Kosovo-momenat u civilizaciji" u Srpskom kulturnom centru u Parizu, tvrdeći da je njegov cilj "prisvajanje kulturnog i verskog nasleđa Kosova i njeno transformisanje", preneo je RTK2.
Kosovska vlada smatra, kako se navodi u saopštenju, da je ovaj dokumentarni film "rasistički i bez presedana", i da je deo "sporne kampanje" protiv članstva Kosova u Unesko, kao i da predstavlja kulturno nasleđe na Kosovu kao nasleđe Srbije.
Kosovska vlada, naime, tvrdi da su verski i kulturni objekti na Kosovu "deo nasleđa zemlje" i da se ne mogu otuđiti, kao i da pripadaju "državi Kosovo i njenim građanima bez razlike". Kosovska vlada tvrdi i da Srbija nastavlja da "vrši prepreke" na putu Kosova ka međunarodnom priznanju i članstvu u međunarodnim organizacijama i da su one u "suprotnosti sa principima politike dobrosusedstva".
U saopštenju se navodi i da su napori Kosova da bude deo međunarodnih organizacija, uključujući i UNESKO, "legitimni" i da od njih neće odustati.
Дејан
17.09.2017. 22:04
Србија треба да агресивно наступи у својој одбрани територије.Филм је један од најлакших ,најбржих и нај разумнијих ствари које запад разуме.Браво за Малагурског
Pa eto priznase otvoreno da hoce i dusu da nam uzmu. Njihovo nasledje cela srpska istorija? Treba ih isterati
Koje zemlje: Kosova. Kosovo i Metohija su srpski i uvek ce ostati. Oteto ce biti vraceno. Sa kim dobrosusedstvo: sa vama, sa vama moze samo rat!!!
samo kad vec piste o ovacijama tom mladom i VELIKOM umjetniku napisite i o njegovom zabranjenom dokumentarcu na svim "televizijama: sa "nacionalnom frekvencijom".
Sve nase a onaj poziva na unutrasnji dialog.
Komentari (12)