Prvi rok kamp za devojčice na Avali

Tanjug

22. 08. 2017. u 22:28

Trideset devojciča iz 10 gradova širom Srbije narednih sedam dana će u dečjem odmoralištu "Šuplja stena" na Avali učiti osnove sviranja gitare, bas gitare, bubnjeva, klavijatura

Први рок камп за девојчице на Авали

FOTO TANJUG/ DIMITRIJE GOLL

Trideset devojciča iz 10 gradova širom Srbije narednih sedam dana će u dečjem odmoralištu "Šuplja stena" na Avali učiti osnove sviranja gitare, bas gitare, bubnjeva, klavijatura i družiti se u okviru prvog rok kampa za devojčice u regionu.


Tim programa za afirmaciju ženskog stvaralaštva "Femix" organizovao je kamp sa željom da ohrabri devojčice da se aktivnije, sa više samopouzdanja bave muzikom i sviraju instrumente koji se ne smatraju "tipično ženskim".


Maša Peruničić kaže da su ideju za kamp dobile pre dve godine ponesene uspehom bubnjarskh radionica za devojčice, koje su organizovane u Beogradu, Smederevu i Pančevu i koje su izazvale veliko interesovanje.


Ona ističe da ovakvi kampovi postoje u Americi i Skandinaviji i da im je cilj da devojičice od 10 do 14 godina oslobode straha od javnog nastupa, da ih ohrabre i pokažu im da i devojčica može da sedne za bubanj i da jednako dobro svira kao bilo koji dečak.


"Mislimo da nisu dovoljno ohrabrivane u muzičkim školama ili kroz odrastanje da se bave time i ovde želimo da se druže, da jedna drugoj budu podrška, da formiraju bendove, da stvorimo mrežu muzičarki koje će u budućnosti da osvajaju našu muzičku scenu", istakla je Peruničić u izjavi Tanjugu.

Radionice će voditi osam aktivnih rok muzičarki: bubnjarke Selena Simić (25, Smederevo) i Tamara Tasić (26, Beograd), gitaristkinja Tijana Milivojević (22, Užice), kantautorka Nađa Vračarić (20, Novi Sad), bas gitariskinje Anja Tvrtković (27, Beograd) i Jelena Mihić (26, Beograd) i klavijuaturistkinje Marija Nikolić (34, Niš) i Isidora Dimić (33, Beograd).


Simić je objasnila da će polaznice, pored toga što će se upoznati sa osnovama instrumenata koje su odabrale, biti podeljene u bendove i osetiće kako je to svirati u bendu, a imaće i dodatne radionice (pevanja sa Bojanom Stojmenov i pisanja tekstova i komponovanja sa Majom Cvetković) da bi na kraju nastupile na koncertu 27. avgusta kada će pred svojom porodicom i prijateljima pokazati šta su naučile.


Ona kaže da žene nisu dovoljno zastupljene na domaćoj alternativnoj muzičkoj sceni i čine svega osam posto muzičara.


"Želimo to da promenimo, smatramo da su devojke pođednako sposobne da sviraju sve instrumente kao i miškarci, samo možda im se to ne promoviše dovoljno, nisu pozvane da se priključe. Ovim kampom želimo da ih pozovemo da se oprobaju u svemu tome i da se te brojke menjaju", rekla je Simić Tanjugu.


Iz svog iskustva kaže da je biti žena na alternativnoj muzičkoj sceni i svirati bubnjeve "mač sa dve oštrice".


"Prvo kada se pojavite, svima je vau, zabavno, ali kada muški shvate da ste dobri dovoljno kao i oni, onda tu kreće konkurencija. Ja sam svirala u nekoliko potpuno ženskih bednova i ljudi ponekad žele da nipodaštavaju žensko stvaralaštvo pa žene i dalje moraju da se dokazuju i bore za svoje mesto na sceni", rekla je Simić.


Nastojali su, kako objašnjavaju mentorke, da uključe decu iz čitave Srbije, da pruže šansu i devojčicama koje idu u muzičku školu, ali koje žele da se oprobaju u rok muzici, ali i onim koje do sada nisu imale dodira sa muzikom.


Njihova motivacija bila je i glavni kriterijum prilikom odabira učesnica prvog kampa za koji se prijavio duplo više zaintresovanih.


Kao najčešći motiv za učešće u kampu, pored želje da nauče da sviraju određeni instrument, devojčice navode želju da upoznaju svoje vršnjakinje koje imaju ista interesovanja, koje "ne slušaju narodnjake ili Džastina Bibera".


"Došla sam u kamp jer želim da naučim da dobro sviram gitaru i da upoznam devojčice koje isto kao ja vole rok i ne vole roze", kaže desetogodišnja Maša.


Četrnaestogodišnja Angelina iz Beograda jedva je čekala da dođe u kamp da upozna nove drugarice, da se druži i svira, a njena vršnjakinja iz Smederava Tara kaže da je četiri godine svirala violončelo, pohađala je radionicu bubnjeva i sada želi da nauči da svira klavijature.


"Volim da slušam rok muziku i mislim da žene pođednako mogu da sviraju sve instrumente kao i muškarci", rekla je Tara.


Inicijatorkama kampa bilo je važno da posebno pruže priliku devojčicama iz manjih gradova gde nedostaju kvalitetni sadržaji za mlade, zbog čega je kamp prepoznat kao odlična ideja i od strane roditelja.


Devojčice narednih dana čeka vrlo intenzivan rad, učiće i družiti se. Stečeno znanje pokazaće na koncertu 27. avgusta, a organizatorke kampa se nadaju da je ovo samo prvi u nizu rok kampova i da će ta ideja zaživeti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)