Pripreme za vađenje potonule flote, stižu nemački ronioci

Tanjug

20. 07. 2017. u 18:17

U Prahovu počele pripreme za početak vađenja potonule flote iz Drugog svetskog rata, a uskoro se očekuje dolazak nemačkih ronilaca koji treba da obave podvodno snimanje brodova

Припреме за вађење потонуле флоте, стижу немачки рониоци

Foto Tanjug/Mileta Mirčetić

U Prahovu su juče počele pripreme za početak vađenja potonule flote iz Drugog svetskog rata, koje je inicirala potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, a uskoro se očekuje dolazak nemačkih ronilaca koji treba da obave podvodno snimanje brodova.


Procenjena vrednost projekta, koji realizuje Ministarstvo u saradnji sa Vladom Nemačke i Programom za razvoj UN je 20 miliona evra, a on podrazumeva vađenje između 14 i 23 potopljena broda koja utiču na bezbednost plovidbe na sektoru Dunava nizvodno od Hidroelektrane Đerdap 2.


Veljko Kovačević, pomoćnik ministarke građevinarstva,rekao je da je projekat važan ne samo za Srbiju, već i za sve podunavske zemlje.


"Cilj projekta je da do 2020. godine potopljeni brodovi budu izvučeni iz korita reke, kako bismo povećali plovnost Dunavom i omogućili nesmetanu plovidbu u ovom sektoru", rekao je Kovačević, koji je juče zajedno sa predstavnicima nemačkog ministarstva odbrane i UNDP-a obišao lokacije na kojima se nalaze potopljeni brodovi u Prahovu.


Dodao je da će Ministarstvo odbrane Nemačke nakon povratka delegacije u Nemačku utvrditi tačan termin dolaska specijalizovanog tima ronilaca u Srbiju, koji će obaviti prvo od nekoliko planiranih podvodnih snimanja potopljenih brodova.


"U narednih godinu dana u saradnji sa nemačkim roniocima radićemo na ispitivanju prisustva neeksplodiranih ubojnih sredstava, što je preduslov za bezbedno vađenje flote iz Dunava. Na bazi ovih snimanja biće ažurirana tehnička i tenderska dokumentacija, sa kojom će Ministarstvo aplicirati za finansiranje projekta iz pretpristupnih (IPA) fondova Evropske unije", objasnio je Kovačević.


U razvoj rečnog transporta i zaštitu prirodnih karakteristika Dunava planirano je da se uloži 66,5 miliona evra koji bi se realizovali uz pomoć EU, a realizacija projekta omogućiće veći obim rečnog transporta, kao i povećanje investicija u podunavskim opštinama.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (8)

Davor

20.07.2017. 18:52

Da nema tu jos necega osim olupina, recimo nekog zlata, cim dolaze nemacki ronioci da nam pomognu?

Чије ђубре нека га и чисти

20.07.2017. 19:19

То је њихов отпад, нека га носе кући, а и када су већ ту нека скупе и своје бомбе из Другог светског и овог новог балканског рата од 1999.

Zoran Kg

20.07.2017. 19:38

Ratna bolnica i ostali objekti potopljeni u Dunavu su vlasnistvo nemacke drzave i oni su duzni to da izvade i odnesu o njihovom trosku.

Steva

20.07.2017. 21:34

Kako to da se posle 73 godine odjednom Nemci zainteresuju da se ti objekti vada iz Dunava. 73 godine su ti objekti bili u vodi i pored toga što smo imali svetski priznate ronioce, pre svega u Preduzeću "Ivan Milutinović"-PIM iz Beograda, a mislim da još ta firma postoji i ima kapacitete da odradi te poslove. Ali, činimi se da tu nešto drugo postoji?

Zvonko Petrović

21.07.2017. 20:34

Projekat vredan 20 miliona evra, od čega će nemcovi da uzmu 15 milona i zlato iz izvađenih brodova,a ostatak sitniša će da podele neki tamo iz Vlade i malo sirotinje - naših ronilaca koji će odraditi riskantne poslove. Ako nisam u pravu, neka mi se jave svi koje sam uvredio da im se javno, u DNEVNIKU 2 RTS, izvinim.

Slavko

22.07.2017. 09:37

@Zvonko Petrović - Ajde ti polako put RTS-a. To ti je u Beogradu, znaš!? Uđeš na glavni ulaz iz Takovske i kažeš: "Ja doš'o!" Sve će posle samo da ti se kaže!

Slavko

22.07.2017. 09:09

Užasni ti čika nemci! Sram ih bilo! Vade te neke "njihove" brodove iz "našega" Dunava! Sramota! I još će uzeti svo to blago ovoga sveta što leži na dnu već 70 i kusur godina! Jedino mi nešto nije jasno! Ako ima pametnjakovića koji znaju da je dole blago, što ga nisu vadili do sada? Ipak, čika nemci su nam dali malo "fore"! Tačnije, 73 godina fore! Promenilo se 4 države od tada i baš niko nije video interes da se obogati!? Pa šta da rade čika nemci, oni sada odlučili da je red na njih.