Pripreme za vađenje potonule flote, stižu nemački ronioci
20. 07. 2017. u 18:17
U Prahovu počele pripreme za početak vađenja potonule flote iz Drugog svetskog rata, a uskoro se očekuje dolazak nemačkih ronilaca koji treba da obave podvodno snimanje brodova

Foto Tanjug/Mileta Mirčetić
U Prahovu su juče počele pripreme za početak vađenja potonule flote iz Drugog svetskog rata, koje je inicirala potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, a uskoro se očekuje dolazak nemačkih ronilaca koji treba da obave podvodno snimanje brodova.
Procenjena vrednost projekta, koji realizuje Ministarstvo u saradnji sa Vladom Nemačke i Programom za razvoj UN je 20 miliona evra, a on podrazumeva vađenje između 14 i 23 potopljena broda koja utiču na bezbednost plovidbe na sektoru Dunava nizvodno od Hidroelektrane Đerdap 2.
Veljko Kovačević, pomoćnik ministarke građevinarstva,rekao je da je projekat važan ne samo za Srbiju, već i za sve podunavske zemlje.
"Cilj projekta je da do 2020. godine potopljeni brodovi budu izvučeni iz korita reke, kako bismo povećali plovnost Dunavom i omogućili nesmetanu plovidbu u ovom sektoru", rekao je Kovačević, koji je juče zajedno sa predstavnicima nemačkog ministarstva odbrane i UNDP-a obišao lokacije na kojima se nalaze potopljeni brodovi u Prahovu.
Dodao je da će Ministarstvo odbrane Nemačke nakon povratka delegacije u Nemačku utvrditi tačan termin dolaska specijalizovanog tima ronilaca u Srbiju, koji će obaviti prvo od nekoliko planiranih podvodnih snimanja potopljenih brodova.
"U narednih godinu dana u saradnji sa nemačkim roniocima radićemo na ispitivanju prisustva neeksplodiranih ubojnih sredstava, što je preduslov za bezbedno vađenje flote iz Dunava. Na bazi ovih snimanja biće ažurirana tehnička i tenderska dokumentacija, sa kojom će Ministarstvo aplicirati za finansiranje projekta iz pretpristupnih (IPA) fondova Evropske unije", objasnio je Kovačević.
U razvoj rečnog transporta i zaštitu prirodnih karakteristika Dunava planirano je da se uloži 66,5 miliona evra koji bi se realizovali uz pomoć EU, a realizacija projekta omogućiće veći obim rečnog transporta, kao i povećanje investicija u podunavskim opštinama.
Davor
20.07.2017. 18:52
Da nema tu jos necega osim olupina, recimo nekog zlata, cim dolaze nemacki ronioci da nam pomognu?
То је њихов отпад, нека га носе кући, а и када су већ ту нека скупе и своје бомбе из Другог светског и овог новог балканског рата од 1999.
Neka nose sav eksploziv u svoju zemlju koji su za sobom ostavili!
Ratna bolnica i ostali objekti potopljeni u Dunavu su vlasnistvo nemacke drzave i oni su duzni to da izvade i odnesu o njihovom trosku.
Pa sta ce nemacki ronioci sada?! Ko ih zvao uopste?! Imamo mi nase...
Komentari (8)