Francuski Interpol traga za nestalim srpskim bebama
03. 07. 2017. u 22:02
Roditelji iz Srema animirali međunarodne organe da istraže jedan od kanala trgovine decom, koji, kako veruju, vodi direktno od vojvođanskih porodilišta do samog Pariza
.jpg)
Jedan od protesta roditelja
GRUPA roditelja iz Srema koji veruju da su im deca nestala iz porodilišta obratila se francuskom Interpolu, verujući da je jedan kanal trgovine bebama vodio do ove zemlje. Francuski istražitelji bili su nedavno u Srbiji, uzeli dokumentaciju i roditelji čekaju povratne informacije.
U međuvremenu, Zakon o nestalim bebama, kao i ostali zakoni, povučen je iz skupštinske procedure s formiranjem nove vlade. On će ponovo morati da prođe sve "pravne" stepenice i vrati se u Skupštinu. Roditelji se nadaju da će se opet naći i u javnoj raspravi, jer nisu zadovoljni ovom verzijom.
Njihova glavna primedba je ta što zakon ne predviđa formiranje tela koje bi imalo široka istražna ovlašćenja, već će se postupak utvrđivanja istine svoditi na vanparnični postupak. To znači, kažu, da se nikada neće utvrditi odgovornost onih koji su učestvovali u jednoj od najmračnijih priča domaće posleratne istorije. Takođe, roditelji moraju sami da dokažu da su im bebe ukradene, a tek retki uspevaju da dođu do dokumentacije.
- Zakon predviđa i da pravo da podnesu tužbu imaju samo oni koji su se već obraćali državi do septembra 2013, kada je Sud u Strazburu presudio u korist Zorice Jovanović, čije je dete nestalo iz porodilišta u Ćupriji pre više od 30 godina. To je veliki problem jer su mnogi roditelji odustali od obraćanja državnim organima budući da su oni masovno odbijali ove slučajeve kao zastarele - kaže Ana Pejić iz Rume. Ona je majka devojčice za koju sumnja da je nestala iz bolnice u Sremskoj Mitrovici, 1988. godine.
Predlog zakona o bebama ušao je u skupštinsku proceduru prošlog oktobra. Do danas, međutim, nije došao na dnevni red, iako je država u budžetu za ovu godinu već opredelila novac za odštetu roditeljima. Packe iz Saveta Evrope stigle su nekoliko puta, jer je Srbija "prešišala" rok za rešavanje ovog pitanja.
.jpg)
I dok se čekalo usvajanje "leks specijalisa", pomenuta grupa roditelja nije sedela skrštenih ruku. Podneli su 15 krivičnih prijava protiv sremskomitrovačke bolnice i konkretnih osoba.
- Prijave smo podneli osnovnim tužilaštvima. Kada smo zvali pre neki dan, rečeno nam je da su prosleđene Višem tužilaštvu u Mitrovici. To je prvi put da nisu odbijene kao zastarele - kaže Ana Pejić.
Ona dodaje da je u Srbiji i sada moguće procesuirati ova dela prema Krivičnom zakoniku, ako se podvedu pod kidnapovanje, koje ne zastareva. Roditelji su se već obraćali Savetu Evrope, izrazivši nezadovoljstvo. S obzirom da ih je jedan trag doveo do Francuske i ovdašnjeg ginekologa koji je kraće vreme radio u sremskomitrovačkoj bolnici, a zatim otišao u Pariz, animirali su i Interpol.
- Svi naši slučajevi su slični i kada bi tužilaštvo ozbiljno počelo da proverava podatke iz bolnica i matičnih knjiga, istina bi izašla na videlo. Ali, izgleda da ovo društvo još nije spremno za istinu - kaže naša sagovornica.
U Sremu ima oko 50 roditelja sa sličnim problemima. Njihova deca su, prema bolničkoj dokumentaciji, umrla, ali nikada nisu stigla do groblja. U matične knjige su, suprotno zakonu, upisana bez imena i prezimena, samo sa JMBG, bez imena roditelja...
PET UDRUŽENjA, NA STOTINE dece
U Srbiji postoje dva registrovana udruženja roditelja nestale dece i još tri neregistrovana, među kojima je i ovo iz Srema. Državnim organima je prijavljen nestanak oko 650 beba, ali roditelji kažu da je taj broj daleko veći.
Dusko
03.07.2017. 22:10
Predlazem da se zakonom regulise da se svim novorodjenim bebabama I ostalim gradjanima Srbije uzme DNK uzorak koji ce biti evidentiran I arhiviran uz ostale licne podatke cime bi se jednom za svagda resila pitanja nestale dece, a isto tako I pitanja ocinstva. ovim bi se izbegle sve neprijatnosti vezane za utvrdjivanja ko je kome sta, a ujedno bi se I medicinski moglo preventivno delovati na zdravstveno rizicne osobe, koje bi bile upozorene na vreme da kontrolisu svoje zdravstveno stanje.
@Dusko - Mozda bi se tako razresila dilema dali se deca kradu ili ne. Ali bi sigurno za ceo zivot svaki pojedinac bio obelezen, tj stavljen u permanentnu bazu podataka drzave. A ti podaci se mogu prodati, izgubiti, zloupotrebiti i sve ostalo sto moze da se desi tokom jednog ljudskog veka. Vlade, drzave i politike se menjaju, pa im moze svasta pasti na pamet, puna je istorija primera profilisanja i satiranja neke specificne grupe ljudi. Mnogo je to veci rizik za stanovnistvo od resavanja dileme oko beba.
@Dusko - Ovo izvlačenje teme iz arhive je čudno zbog nedavne izjave Rodoljuba Šabića da bi novorođenčad trebala biti čipovana (on je upotrebio neki drugi izraz ali je to to). Da li samo koriste problem krađe beba da bi nam na mala vrata uvalili čipovanje?
Naša draga zemlja Srbija, gde bela kuga odavno kuca na vrata, ostavlja roditeljima da se sami bore za svoju decu bez koje nisu smeli ni izaći iz bolnice. Lopovi imaju prednost nad roditeljima, je li tako, drzavo Srbijo? Borba za decu mora vam biti prvi prioritet. Hitno, po hitnom postupku. Svi roditelji trazite od drzavne televizije da organizuje emisiju koju će emitovati svaki dan dok svaki roditelj ne kaze svoje, objavite širom sveta, jer deca su već sad velika, mnogi će sami shvatiti.
Бебе не могу да нестану. Оне су отете, украдене у организованим акцијама нељуди који раде у породилиштима.И како би неко рекао, под мач бато!
Komentari (9)