Bolje šanse za srce

B. RADIVOJEVIĆ

28. 03. 2017. u 13:23

KCS dobio savremenu angio-salu, ključna u zbrinjavanju pacijenata sa infarktom. Uskoro je dobijaju i Čačak, KBC "Bežanijska kosa" u Beogradu, i Kikinda

Боље шансе за срце

Sa novom salom smanjenje smrtnosti pacijenata sa akutnim srčanim udarom, Foto: Ministarstvo zdravlja

U URGENTNOM centru Kliničkog centra Srbije u utorak je otvorena nova, savremena angio-sala za zbrinjavanje pacijenata sa akutnim infarktom. Iste sale, kako je najavio ministar zdravlja dr Zlatibor Lončar, uskoro će dobiti Zdravstveni centar u Čačku, Kliničko-bolnički centar "Bežanijska kosa", i Opšta bolnica u Kikindi, gde je novac za angio-salu obezbedila pokrajinska vlast. To će zapravo biti tek druga angio sala u Vojvodini, koja sada ima samo jednu u Sremskoj Kamenici.

U novu angio-salu u Urgentnom centru uloženo je 57 miliona dinara. Interventni kardiolozi kažu da je otvaranje ove sale veliki iskorak napred za UC, jer će se skratiti vreme od prijema pacijenata do ugradnje stenta, a samim tim i smanjiti smrtnost pacijenata.

- U Urgentnom centru za 24 sata pomoć zatraži 1.000 pacijenata, od kojih 120 ima kardiovaskularne tegobe - rekao je ministar Lončar. - Svako od njih je potencijalni pacijent za angio-salu. Za one koji dođu na vreme, na mestu prijema biće ugrađen stent i otpušen krvni sud sa minimalnim dozama zračenja.

Klinički centar Srbije ima dve angio-sale u Poliklinici.

- Bilo je gubljenje vremena da se ti pacijenti iz UC šalju do Poliklinike - kaže dr Milika Ašanin, direktor KCS. - Sada će pacijentima stent biti ugrađivan na mestu prijema, što će povećati preživljavanje i smanjiti invaliditet.

Na prevoz pacijenata od Urgentnog centra do Poliklinike izgubi se 12 minuta, pa će se otvaranjem angio-sale u Urgentnom, prema rečima profesora Gorana Stankovića, direktora Klinike za kardiologiju KCS, smanjiti smrtnost pacijenata sa akutnim srčanim udarom za jedan odsto.

- Sada ćemo moći odmah po prijemu da započnemo lečenje. U svim bolnicama sveta se smrtnost smanjuje i do 10 odsto ako se radi intervencija na mestu prijema - kaže Stanković.

Otvaranjem angio sale u Urgentnom za hitne pacijente, rasteretiće se jedna od dve sale u Poliklinici, što bi prema oceni rukovodstva KCS trebalo da smanji vreme čekanja na intervencije kod pacijenata koji medicinski nisu bili hitni slučajevi.


NA SVAKIH 100 KILOMETARA

U NOVE angio-sale i obnovu opreme u postojećim, prema podacima Ministarstva zdravlja, od 2012. godine uloženo je oko 400 miliona dinara. Pre mesec dana otvorena je angio-sala u Valjevu, pa sada u šest centara u Beogradu i sedam u unutrašnjosti imamo 22 angio-sale. Interventni kardiolozi kažu da su nam, da bi mreža bila kompletna, potrebne angio-sale u Subotici i Vranju, i u svim centrima koji do najbliže angio-sale imaju više od 100 kilometara.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije