8. mart u Srbiji: Sa posla - pred šporet

J. Ć. - J. D. - N. Vl.

08. 03. 2017. u 10:34

Položaj žena u našoj zemlji bolji nego pre pet godina, ali još daleko od potpune ravnopravnosti. Pripadnice lepšeg pola u kući rade četiri sata i 36 minuta dnevno. Na ključnim pozicijama vlasti u našoj zemlji i dalje je malo žena

8. март у Србији: Са посла - пред шпорет

Foto A.Stevanović Živković,I.Marinković

ŽENE u Srbiji kod kuće rade dvostruko više od muškaraca, ukupno četiri sata i 36 minuta po danu, pokazala su nedavna istraživanja. Najviše vremena potroše na pripremanje obroka i kuvanje, održavanje domaćinstva i brigu o deci i starima. Ipak, kako se čulo u sredu, na panel-diskusiji povodom Međunarodnog dana žena pod nazivom "Žene i rad: dvostruko zaposlene", organizovanoj u EU Info centru, položaj žena u Srbiji bolji je nego pre pet godina, ali je potrebno još dosta rada kako bi se postigla potpuna ravnopravnost.

U moderno vreme žene se u svakodnevnom životu suočavaju sa novim izazovima, obavljajući poslove koji su "socijalno nevidljivi".

- Položaj žena neznatno se popravlja - kaže dr Branka Drašković, posebna savetnica predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost. - Međutim, one su i dalje nedovoljno zastupljene na tržištu rada. U nacionalnom parlamentu 33 odsto poslanika su žene, ali ih je malo na ključnim pozicijama vlasti. Zakon o rodnoj ravnopravnosti je u finalnoj fazi. On će doprineti da žene imaju više uticaja u svojim firmama i organizacijama.

Učesnici panela saglasili su se da prevazilaženje stereotipa mora početi u porodici, tako što će roditelji učiti decu da ne postoji podela na muške i ženske poslove.

A šta su naučili od roditelja i koliko su im majke, bake, supruge i koleginice važne, mnogi se sete najčešće da pokažu baš 8. marta. Teško je, međutim, reći da li se neko od njih dok kupuje cveće ili neki drugi prigodan poklon seti Klare Cetkin i njene borbe za ženska prava.

BROJKE
*  51,3 odsto populacije u Srbiji su žene

 * 1,5 sati dnevno žene provedu u kuvanju

* 38 minuta brinu o deci, muškarci 17

Kišni dan ipak nije uspeo da pokvari prazničnu atmosferu koja svake godine vlada za Dan žena, pa je na ulicama prestonice bilo teško prebrojati sve one koji su rešili da nekoj dragoj dami ulepšaju 8. mart.

- Cveće smo kupili za svoje devojke. Za nas osmi mart ne predstavlja povod za kupovinu poklona, već se trudimo da raznim sitnicama iz dana u dan iznenadimo svoje drage - rekla nam je uglas grupa mlađih Beograđana.

Pregršt raznobojnog cveća koje se prodaje prekoputa Narodnog pozorišta, čekalo je na svoje kupce. Među njima su bile Teodora i Ksenija, koje su buketom htele da obraduju jedna drugu. Pored njih, ispod kišobrana je ljubičaste lale skrivala sugrađanka koju je iznenadio suprug.

- U našoj porodici godinama obeležavamo ovaj praznik na ovakav način. Lepa reč i buket cveća me sačekaju svakog osmomartovskog jutra. Trudimo se da tradiciju nastavljamo iz godine u godinu - istakla je Radmila S.

Iako je osmi mart međunarodni praznik posvećen ženama, Milagros Čabarkapa, rođena Peruanka, koja već godinama živi u Beogradu, ističe kako se u njenom rodnom gradu više pažnje posvećuje Danu majki.

- Volim Beograd u martu, posebno ovog dana. Na ulicama je toliko cveća, a i čini mi se da se ovog dana žene više osmehuju. Dobila sam poklon od supruga, a ovim buketom želim da iznenadim prijateljicu - dodaje Milagros.

VULIN: VEĆA BRIGA O ŽENAMA

MINISTAR za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Aleksandar Vulin posetio je Sajam ženske socijalne ekonomije u Vranju i tom prilikom izjavio da Vlada Srbije čini sve da žene imaju prioritet prilikom zapošljavanja, a posebno ranjive grupe.

- Vlada Srbije čini velike napore da se pomogne najranjivijim kategorijama u našem društvu. Naravno i da žene budu prioritet kada je zapošljavanje u pitanju i kada je pitanju briga o njima, jer je žena ta koja čuva i sačuva porodicu. U 2016. godini zaposleno je oko 137.300 žena, što je u odnosu na 2015. godinu povećanje od 8,4 odsto - naglasio je Vulin i najavio da će posle izbora vrlo brzo biti usvojen Zakon o finansijskoj podršci porodicama sa decom.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

suncica

08.03.2017. 21:29

(Samo) 4 sata i 36 minuta? U Srbiji i srpskim uslovima? E, pa onda ih treba proglasiti za superzene.

suncica

08.03.2017. 21:38

E, pa ako je ova "minutaza" zvanican podatak, zene, stoperice u ruke i obustava po isteku vremena !