Tri kasarne ustupaju studentima

I. MIĆEVIĆ

08. 02. 2017. u 15:29

Vojska Srbije ustupa tri objekta, u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu. Nov prostor će dobiti fakulteti koji školuju IT inženjere. Država želi da poveća broj studenata kompjuterskih nauka

Три касарне уступају студентима

Kasarna „Arčibald Rajs”, Foto: D. DOZET

KASARNE "Filip Kljajić" u Nišu, "Arčibald Rajs" u Novom Sadu i Dom vojske u Kragujevcu umesto vojnika, primiće uskoro studente. Ministri odbrane Zoran Đorđević, državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić i prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević dogovorili su se danas da ovi vojni objekti budu ustupljeni tehničkim fakultetima, za razvoj IT sektora.

Prostorom će upravljati državni univerziteti u Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu, tačnije njihovi tehnički fakulteti.

- Planirano je da se objekti stave u funkciju državnih univerziteta u tim gradovima, kako bi se odgovorilo na povećane potrebe fakulteta za studentima IT smerova, a što je u skladu sa Akcionim planom vlade za razvoj IT sektora. Takođe, planirana je i parcelizacija imovine na tim lokacijama - saopšteno je posle sastanka troje ministara.

Objašnjeno je i da su to objekti iz Master plana i zakonom su zaštićeni, što je do sada otežavalo njihovu prodaju, pre svega zbog visoke cene i nemogućnosti deljenja imovine. Stavljanjem u funkciju univerziteta, navedeno je, dobiće se dvostruka korist - prostor za razvoj IT sektora i nesmetana i lakša prodaja okolnog zemljišta gde se ti objekti nalaze, a za koje su investitori veoma zainteresovani.

U Srbiji se godišnje iškoluje 1.500 do 2.000 inženjera informacionih tehnologija, a procenjuje se da bi u ovom trenutku posla bilo za još 20.000 stručnjaka u kompjuterskom sektoru. Akcioni plan Vlade predviđa da se u kratkom roku broj diplomiranih IT inženjera poveća na 3.000, a potom i dalje raste.

U oblasti razvoja softvera u Srbiji je, prema prošlogodišnjim podacima, radilo oko 7.000 ljudi, od kojih polovina u Novom Sadu. Oblast beleži ogroman razvoj, pa je za samo pet godina vrednost IT tržišta porasla za 100 odsto. Godine 2006. ovo tržište u Srbiji vredelo je 150 miliona evra, a 2011. ukupno 318 miliona evra. U 2015. godini izvezeno je softvera u vrednosti 350 miliona evra. Zarada od softvera je 2012. godine premašila zaradu od izvoza malina, a 2014. je bila veća i od zarade na izvozu kukuruza.


NEDOSTAJU ASISTENTI

Najprestižniji smer u IT obrazovanju je softversko inženjerstvo na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, gde postoji kapacitet za 120 studenata godišnje.

Osim manjka prostora, tehnički fakulteti biju bitku i da zadrže dobre kadrove, jer su plate u privredi neuporedivo bolje, pa mladi nerado ostaju da rade kao asistenti na fakultetu. Dobri studenti već na trećoj godini bez problema pronalaze dobro plaćene poslove.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)