Borislav Borović: Pečalba belih mantila

04. 02. 2017. u 15:58

Da li je normalno da državne istutucije posreduju u "izvozu" iskusnih kadrova. Ali ne, to je bila vest u rangu onih kojim se izveštava o najvećim privrednim uspesima naše zemlje.

Борислав Боровић: Печалба белих мантила

PREMA brojnim istraživanjima, Srbiji generalno nedostaju lekari, a najdeficitarniji su kardiohirurzi, anesteziolozi, radiolozi i patolozi, mada u mnogim zdravstvenim ustanovama nema dovoljno ni dečjih hirurga, pulmologa, neurologa niti psihijatara.

Prema podacima regionalne Lekarske komore Vojvodine, u prva tri meseca prošle godine, severna srpska pokrajina ostala je bez 970 zaposlenih lekara, a taj trend je nastavljen i posle toga. Verovatno je slično i u ostalim delovima Srbije.

Prema pisanju štampe, u poslednjoj deceniji iz Srbije je otišlo čak 10.000 lekara. Gotovo svaki četvrti student medicine odlazi u inostranstvo, iako školovanje jednog lekara (bez specijalizacije), državu košta najmanje 50.000 evra.

Čak i da su ovi podaci samo delimično tačni, stvari su zastrašujuće i trebalo bi da izazovu hitnu reakciju države i nadležnih ministarstava. Dakle, ono što bi država najmanje morala da uradi, jeste da spreči dalji odliv iskusnog lekarskog kadra i medicinskog osoblja i nadomesti nedostatak postojećih profila.

A šta se u stvarnosti dešava?

Pre nekoliko dana osvanula je vest da je Privredna komora Srbije predstavila partnera iz Nemačke čija je delatnost zapošljavanje lekara i drugih medicinskih radnika u ovoj zemlji. Reč je o više od hiljadu radnih mesta koja je ova kompanija ("Spektra") već obezbedila u saradnji sa nemačkom službom za zapošljavanje.

Saopštenje PKS je prštalo od euforije sklapanja uspešnog posla, u kojem se naglašava da će Nemačkoj do kraja ove decenije biti potrebno bar 220.000 kvalifikovanih radnika medicinske struke, "što otvara vrata stotinama lekara, medicinskih sestara i bolničkog osoblja iz Srbije da se tamo zaposli".

Nečuvena i jeziva prognoza perspektive srpskog zdravstva. Jer, sama po sebi, vest o masovnom odlasku medicinskih stručnjaka iz Srbije trebalo bi u javnosti da izazove ozbiljnu buru. A činjenica da to, praktično, podstiče i u tome posreduje jedna državna institucija valjda bi trebalo da bude ozbiljan skandal. Ali ne, to je bila vest u rangu onih kojim se izveštava o najvećim privrednim uspesima naše zemlje. Da stvar bude gora, ova praksa uopšte nije puki presedan. Naprotiv, ona je samo izazvala više reakcija zbog načina na koji je vest otišla u javnost.

Sredinom prošle godine, NSZ i projekat "Tripl vin", u "skladu sa Sporazumom o posredovanju i privremenom zapošljavanju radnika, državljana Srbije u SR Nemačkoj" otvorili su konkurs za medicinsko osoblje iz Srbije za rad u bolnicama i domovima za stara lica na mestu asistenata do priznavanja diplome u Nemačkoj.

Naravno, obavezno je radno iskustvo, određen nivo znanja jezika i drugi uslovi i dokumenta kojr prikuplja i selektira Nacionalna služba za zapošljavanje Srbije(?). Posle nostrifikacije diplome, prešli bi na rad na poslove kvalifikovanog zdravstvenog radnika na "neodređeno vreme".

U zvaničnim izveštajima NSZ mogu se naći podaci o odlasku medicinskog osoblja u inostranstvo i u ranijim periodima. Tako se, na primer, već od 2012. spominje mogućnost za zapošljavanje lekara i medicinskog osoblja u inostranstvu uz posredovanje Nacionalne službe za zapošljavanje.

Posredovalo se i pri zapošljavanju medicinara i u drugim zemljama. Recimo, kod poslodavca iz Ugande. Treba pomenuti i odlazak desetine medicinskih radnika u centre za stare u nemačkim gradovima.

Pitanje je, međutim, da li je normalno da državne instutucije posreduju u "izvozu" iskusnog medicinskog (a i ostalog) kadra u situaciji očiglednog deficita za njima u sopstvenoj zemlji. Potpuno je jasno da je formulacija "privremenog" zapošljavanja samo međukorak konačnog i trajnog odlaska medicinskih radnika iz Srbije. Ako bi možda bilo razumevanja za zaista privremeni odlazak medicinara koji trenutno u Srbiji nemaju posla, trajni odlazak lekara specijalista ili iskusnih sestara je zarivanje noža u leđa zdravstvu koje ni sada nije u zavidnoj situaciji. U krajnjoj liniji, najviše samim građanima, kao krajnjim konzumentima te zdravstvene zaštite.

Očigledno da ni u Ministartstvu zdravlja ne vide ništa sporno u odlasku lekara preko državnih institucija, jer, kako kažu, "postupak posredovanja isključivo započinje na inicijativu stranog poslodavca koji je obavezan da popuni prijavu koju dostavlja nadleženom sektoru u direkciji Nacionalne službe za zapošljavanje".

Naravno, jasno je da niko ne može i ne treba dekretima da zabranjuje da neko, pa i medicinsko osoblje, odlazi iz Srbije u sredine koje mu daju bolje uslove. Pogotovo ako u Srbiji nema posao adekvatan svom obrazovanju. Ali je potpuno neverovatno da taj proces podstiču ili bar posreduju u njemu državne institucije. Logičnije bi bilo da svim sredstvima stvore uslove da oni ne odlaze iz Srbije. Na stranu što tako gubimo milijarde evra koje su utrošene u školovanje takvog kadra. Ostaćemo bez medicinskog osoblja koje može (i hoće) direktno i trajno ugroziti opšte zdravstveno stanje nacije.

Borislav Borović, Forum nezavisnih ekonomista

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Bozana

04.02.2017. 19:50

Nista cudno i nista novo. Od prebijanja, ubijanja do izivljavanja nad zaposlenima u Zdravstvu i uzimanja pravde u svoje ruke. Doduse ui zaposleni nisu bezgresni jer pucaju po savovima pa ni njihovo domace vaspitanje nije na nivou uvek. Zdravstveni sistem je jedna od najosetljivijih tacaka jedne drzave. Jos uvek je izuzetno dobar koliko para se ulaze (neracunajuci plate zaposlenima). Evropski sitem podrazumeva da vas lece sestre a ne lekari; u tom slucaju je ovo u skladu sa EU.