Saveti stručnjaka da bezbedno prebrodite zimu

V. N.

25. 01. 2017. u 13:03

Američka zdravstvena organizacija penzionere i njihove potomke poziva na oprez tokom hladnih meseci

Савети стручњака да безбедно пребродите зиму

Shutterstock

ISTRAŽIVAČI zdravstvene organizacije "Houp helt" iz Masačusetsa (SAD) predstavili su smernice koje najstarijima i njihovim potomcima mogu da pomognu tokom zimskih meseci:

1. Pripremite zalihe za slučaj vremenskih neprilika u njihovim domovima. Uvek je u kući dobro imati zalihe pijaće vode, baterijsku lampu, baterije, ćebad, zalihe lekova za najmanje sedam dana i trodnevne zalihe hrane.

2. Temperatura sobe u prostoriji u kojoj borave mora biti najmanje 20 stepeni.

3. Opasnost od pada nastaje i kada stariji često skinu mokru obuću pri ulasku u stan i nastavljaju da se kreću u čarapama. Neophodno je postaviti im staze, koje se ne klizaju i obezbediti im obuću koja dobro prianja za podlogu.

4. Požare obično izazivaju stvari poput grejalica ili električnih ćebadi. Potrebno je pored šporeta ili peći postaviti ispravan aparat za gašenje požara, koji je lako dostupan.

5. Podsticanje starijih osoba da ostanu aktivni i da se trude da bezbedno vežbaju kod kuće je takođe veoma važno. Obezbedite im knjige i filmove koji će im pomoći i dati podsticaj.

6. Ukoliko starija osoba i dalje vozi, neophodno je uveriti se da li se u automobilu nalaze zalihe za slučaj nužde, uključujući opremu za čišćenje snega, vodu i ćebad, kao i automobilski punjač za mobilni telefon. Rezervoar je preporučljivo da bude pun.

7. Dobro balansirana ishrana je najbitnija tokom zime, kada postoji veći rizik od prehlade i nedostaje nam vitamin D. Izbalansirani obroci moraju da uključuju voće i povrće, a zalihe istog možete ostaviti i u zamrzivaču.

8. Ukoliko dođe do nestanka struje ili neke nepogode, stariji će možda morati da napuste dom. Pripremite im torbu sa garderobom i svim medicinskim potrepštinama.

9. Starijoj osobi je neophodno obezbediti mobilni telefon koji je lak za korišćenje. On mora biti uvek napunjen i brojevi za slučaj nužde programirani na brzo biranje.

10. Za starije osobe je dobro da izađu i borave na svežem vazduhu, kada je to moguće. Najbolje je nositi više slojeva komotne odeće i nepromočive rukavice.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije