Brišu suvišne kasarne

R. DRAGOVIĆ

21. 01. 2017. u 21:00

Deo vojnih objekata biće vraćen Direkciji za imovinu. Održavanje "pojelo" milione

Бришу сувишне касарне

Među neprodatim objektima i zgrada u Balkanskoj ulici u Beogradu

OD oko 400 prekobrojnih kompleksa kasarni, magacina i drugih vojnih nepokretnosti, od 2006. godine do danas prodato je manje od stotinu. Prodajom vojne imovine, proglašene nepotrebnom za sistem odbrane, država je tokom protekle decenije u novcu, stanovima i drugim nepokretnostima prihodovala 180 miliona evra, znatno manje od očekivanog.

Skroman učinak prodaje viškova, slabo interesovanje na tržištu, ali i visoki troškovi, osnovni su razlozi zbog kojih je Ministarstvo odbrane krajem prošle godine osnovalo radnu grupu sa zadatkom da još jednom pretrese spisak nepotrebne imovine. Prema saznanjima "Novosti", ovaj tim ekonomista Ministarstva odbrane posle analize napraviće spisak "otpisanih" objekata bez kupca, koji će biti vraćeni Republičkoj direkciji za imovinu.

- Primećeno je da zbog previsoke cene, lošeg stanja ili neatraktivne lokacije, pojedini objekti iz "Master plana" viška vojne imovine gotovo uopšte nemaju prođu na tržištu - objašnjavaju u Ministarstrvu odbrane. - Korisnik ovih nepokretnosti, iako su bez perspektive, i dalje je Vojska Srbije, koja je dužna da koliko-toliko brine o njima. Predložićemo da objekti za koje nema interesovanja budu vraćeni vlasniku, kako bi se sprečilo njihovo dalje propadanje.

Ovim potezom Ministarstvo odbrane uštedelo bi višemilionske iznose koje svake godine troši na elementarno održavanje i obezbeđenje ovih objekata. Ovako sakupljen novac biće preusmeren u renoviranje perspektivnih kasarni i objekata koji bi mogli da budu bolje iskorišćeni.

Radna grupa Ministarstva odbrane analiziraće stanje i vrednost oko 400 vojnih objekata širom Srbije. Deo ovih dobara izaziva interesovanje lokalnih samouprava, mada je veći deo neatraktivan za komercijalizaciju. Ukupan višak armijske imovine prvobitno je procenjen na oko milijardu evra. Posle decenije propadanja, jasno je i da je njena vrednost danas neuporedivo manja.

Uz kasarne, na spisku viška vojnih dobara nalaze se i domovi vojske, poslovne zgrade, klubovi, sportsko-turistički kompleksi, pa čak i aerodromi. Na ovoj listi je "Lisičji jarak" nadomak Beograda, kao i aerodromi u Kovinu, Smederevskoj Palanci, Zrenjaninu, Trsteniku, Sjenici, Bojniku i Leskovcu, kao i delovi aerodroma u Nišu, Pančevu, Somboru. Pojedine piste, poput kovinske ili zrenjaninske, zbog svog geografskog položaja, mogle bi da dobiju veoma značajno mesto u vazdušnom saobraćaju.

Ima, međutim, i suprotnih primera. Uprkos brojnim problemima, na nekada vojnom zemljištu u Subotici nikla je industrijska zona, u nekadašnjoj kasarni na Voždovcu stambeno naselje, a u Zemunu - poštanski distributivni centar.


"STEPA" NAJBOLjI POSAO

VEROVATNO najuspeliji posao vezan za prodaju viška vojne imovine je izgradnja naselja Stepa Stepanović u Beogradu, na mestu nekadašnje kasarne. Sa Građevinskom direkcijom Srbije Ministarstvo se načelno dogovorilo da po istom scenariju bude ustupljena i kasarna "Aleksa Dundić" u Zemunu, koja je procenjena na oko 11 miliona evra. Kao lokacija na kojoj bi uskoro moglo da nikne stambeno naselje pominje se i kasarna "Jakub Kuburović", koja je takođe proglašena nepotrebnom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Zoran Kragujevac

21.01.2017. 22:11

bravo majstori,samo rasprodajte,niste gradili zato vas i zabole za imovinu,sve cete rasprodati.

Deki

21.01.2017. 22:39

U Nisu, na atraktivnoj lokaciji u centru grada, Trg 14. oktobar (levo i desno od ulaza u Postu), postoje 2 ogromna vojna lokala od par stotina kvadrata, koja se ne izdaju vec 15-ak godina. To tako propada, izlozi su unisteni, a Vojsku to kao da ne brine. S vremena na vreme daju oglas da zele da izdaju te lokale po nekoj astronomskoj ceni, naravno niko se ne javi i tako opet Jovo nanovo. I tako poslednjih 15 godina.

Ђура Змај

22.01.2017. 07:07

Чудо, Није им пало на памет да зграду у Балканској претворе у самачки хотел.!?

Рашо

22.01.2017. 08:10

Бар трећину непродате имовине купио би Миле Драгић односно узео у замену за робе које производи а које су потребне Војсци. Ове робе (шлемови, заштитни балистички прслуци, маскирне мреже, ...) је Војска морала да купује и плаћа, јер су јој потребне, а у међувремену је такође имала огромне трошкове за одржавање, чување ових објеката и плаћање трошкова за њих (комуналије, струја, вода, ...) Објекти су за протеклих 12 година знатно пропали и сад далеко мање вреде. Штета огромна! БРАВО ЗА ДИНКИЋА!