Srbija menja prioritete bezbednosti

R. DRAGOVIĆ

19. 12. 2016. u 09:07

Vlada formirala radnu grupu za izradu novih strateških dokumenata. Odgovor države na pretnje poput terorizma, migranata...

Србија мења приоритете безбедности

Država sprema odgovor i na globalnu izbegličku krizu

OPASNOSTI i rizici koji će pretiti Srbiji i njenim građanima u narednoj deceniji biće pobrojani u novoj strategiji nacionalne bezbednosti. Vlada je nedavno formirala radnu grupu za izradu odbrambenih dokumenata čiji će nacrt biti završen sledeće godine. Od najvažnijih strategija očekuje se da odrede desetogodišnji razvoj sistema odbrane, ali i da ponude odgovore na niz uslova koje će Srbija morati da ispuni na evropskom putu.

Najveći izazov za radnu grupu koju čine predstavnici ministarstava odbrane, unutrašnjih i spoljnih poslova i drugih Vladinih resora biće usklađivanje navedenih rizika i pretnji sa zahtevima briselske administracije. U postojećim aktima, usvojenim 2009. godine, kao najveći bezbednosni izazov Srbije navedeno je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova i Metohije.

Iz Brisela su još prošle godine stigli signali da EU očekuje da Srbija uradi reviziju Strategije nacionalne bezbednosti i Strategije odbrane. Evropski zvaničnici očekuju da država smanji akcenat koji je u ovim dokumentima stavljen na Kosovo, a trn u oku im je i opredeljenost za razvijanje posebnih odnosa sa Rusijom. Beogradu je preporučeno i da olabavi veze sa Banjalukom, kao i da u svim planskim i odbrambenim dokumentima priključenje EU navede kao najvažniji spoljnopolitički cilj.

Pored Strategije nacionalne bezbednosti i Strategije odbrane, na spisku za rekonstrukciju su i Dugoročni plan razvoja i Bela knjiga sistema odbrane. U drugoj fazi, ovim strategijskim dokumentima biće prilagođeni niži akti - Doktrina Vojske Srbije, Strategijski pregled i Plan odbrane...

U Ministarstvu odbrane koje je među nosiocima ovog posla navode da je reč o redovnom ažuriranju ovih akata, budući da se puno bezbednosnih faktora promenilo od 2009. godine.

- Radna grupa temeljno će razmotriti sve rizike i pretnje sa kojima se trenutno suočava Srbija, ali i one koji mogu da se jave do 2027. godine. Ona će biti sistemski odgovor države na pojave poput migrantske krize, terorizma, verskog ekstremizma ili pozicioniranja u globalnim gibanjima. To su najznačajna pitanja bezbednosti građana i buduće delovanje Vojske Srbije.

Da je periodična promena strategijskih dokumenata u svetu redovan posao navodi i profesor Fakulteta bezbednosti Milan Mijalkovski. On ne želi da prejudicira osveženi sadržaj ovih dokumenata, ali naglašava da bi brisanje rizika i pretnji proisteklih iz jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova bilo neprihvatljivo.

- Pojedine države svoje strateške dokumente inoviraju na četiri godine. Rusija je sve svoje planove oročila do 2020. godine. Promena naših dokumenata je opravdana, ali uz uvažavanje svih realnih činilaca bezbednosti - navodi Mijalkovski.


OPREDELjENI ZA EU I RUSIJU

GLAVNO opredeljenje Srbije navedeno u postojećoj Strategiji nacionalne bezbednosti jeste usklađivanje spoljne i bezbednosne politike sa EU. Naglašeno je i učešće u NATO programu “Partnerstvo za mir”. Posebno mesto u ovom dokumentu imaju posebne veze sa Republikom Srpskom, Ruskom Federacijom, Sjedinjenim Američkim Državama, Kinom, Indijom i Brazilom, kao i saradnja sa Pokretom nesvrstanih.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (16)

Bata

19.12.2016. 09:33

Шта значи захтев ЕУ да олабавимо везе са Републиком Српском и другачији став према КиМ?Да ли желе од нас да направе "белу крајину"?Како би се европејци осећали када би неко код њих дошао и захтевао да се одрекну дела територије?Докле ћемо само аминовати на њихове захтеве?

Roko

19.12.2016. 09:50

Politika nam je diletantska i amaterska . Politika i EU i Rusija je pogubna i dovesce Srbiju do unistenja. Ovo sa migovima je totalna glupost i koja ce imati dalekosezne posledice.Pametni ljudi su uvek rekli ako nekoga ne mozes da pobedis pridruzi mu se. No da bi se to uradilo trebamo pametne politicare sto je u srbiji veoma tesko skoro nemoguce. Napusti ce nas oni od kojih zivimo a ostace nam samo vera da se molimo bogu koji nas je odavno odpisao.

čiča

19.12.2016. 09:57

Drugim rečima pustite šiftare da vršljaju po Srbiji , neka slobodno prenose drogu , neka slobodno trguju ljudima ,ljudskim organima a čuvajte se Rusa , jer oni vas uvek kad mogu pomažu i nikad baš nikad nisu na vas bacali uranijumske bombe. Stvarno se pitam da li oni zaista misle da smo mi baš toliki debili

Ilija

19.12.2016. 10:06

Ovo nije strategija. Strategija odbrane Srbije mora ali i bukvalno mora da se zasniva na saradnji pa ako i hoćemo baš hitnoj izgradnji novog "Varšavskog pakta" ili još bolje rečeno Novog Istočnog Cartsva. Sa svim detaljima koji iz toga slede.

Fedor

19.12.2016. 10:49

Uskladjivanje spoljne i bezbednosne politike sa EU znači uvodjenje sankcija Rusiji.Ne uočavaju se tektonske političke promene u svetu i u Evropi

bager

19.12.2016. 11:13

@Fedor - Kapitulacija i obmana naroda e to su nove direktive EU ,koje ce Srbija sa poltronskom vladom sto pre prihvatiti,,zaboraviti Kosovo,Rusiju i sve zemje koje nas podrzavaju zarad pohlepe domace politicke klase i EU parazita

Quo vadis, Serbia?

19.12.2016. 10:58

Наслов: "OPREDELjENI ZA EU I RUSIJU". А текст: "GLAVNO opredeljenje Srbije ... jeste usklađivanje spoljne i bezbednosne politike sa EU. Naglašeno je i učešće u NATO programu"! No comment!

Deda

19.12.2016. 11:21

Naoružan narod bezbedna država. Treba omogućiti ponovo građanima nošenje kratkih cevi, uz predhodnu proveru zdravstvenih i moralnih osobina.

maniks

19.12.2016. 11:28

Strategiju napisace Brisel, Srbija ce je samo usvojiti bez primedbi. Na zalost i ponizenje Srba.EU u raspadu nema alternativu.

zaliv.NET

19.12.2016. 13:04

Ne moze i EU i Rusija! Narod zbog istorije, jezika, obicaja i jos mnogo toga zeli Rusiju i onda u cemu je problem? Dozvolite narodu da se izjasni na referendumu a onda radite po rezultatima, ne terajte nas kao one nesretnike CG da pristupamo ovome ili onome bez volje naroda a posle da se cudite kad se digne i kuka i motika!

milos

19.12.2016. 15:15

Prioriteti: Pripremiti odbranu zemlje od siptara i ustasa. Na ledja staviti oklop zbog Bugara, a sporazume sa Grcima okaciti macku o rep. Biti mudriji od latina, a Englezima nista ne verovati. Pripremiti se dok su Rusi jaki, jer cim oni oslabe prvo ce na nas udariti.

5C

20.12.2016. 00:22

Na ovome treba da rade izdajnici Srbije i srpstva"Evropski zvaničnici očekuju da država smanji akcenat koji je u ovim dokumentima stavljen na Kosovo, a trn u oku im je i opredeljenost za razvijanje posebnih odnosa sa Rusijom. Beogradu je preporučeno i da olabavi veze sa Banjalukom, kao i da u svim planskim i odbrambenim dokumentima priključenje EU navede kao najvažniji spoljnopolitički cilj."Ovo im je domaci rad,zasad,