Krštenje i venčanje na Fruškoj gori samo za Sremce!

S. KOSTIĆ

17. 12. 2016. u 14:50

Zbog sukoba dveju eparhija, nova pravila u fruškogorskim bogomoljama - do daljeg vernici iz Bačke ne mogu da se venčavaju i krštavaju. Eparhija bačka imala manje obreda upravo zbog blizine manastira

Крштење и венчање на Фрушкој гори само за Сремце!

Na krštenje i na venčanje u manastir Velika Remeta rado se odlazi

EPARHIJA sremska zabranila je krštenja i venčanja po fruškogorskim manastirima vernicima koji ne pripadaju ovoj eparhiji. Manastirsko sveštenstvo kao razlog navodi ljutnju Eparhije bačke, koja se žalila da u njoj ima manje ovih verskih činova, jer se oni u velikom broju obavljaju upravo po ovim manastirima. Novosađani koji su odbijeni zato što su sa područja druge eparhije, ne mogu da veruju da im je osporeno pravo izbora.

Vernici koji ne žive na području sremskog okruga, a hteli bi da se venčaju ili krste u nekom od 16 fruškogorskih manastira, to ne mogu - do daljeg.

- Otišao sam u manastir Krušedol, jer sam hteo da se dogovorim o krštenju sina. Kada sam rekao da smo iz Novog Sada, rekli su mi da ne može. Našao sam se zbunjen, i upitao zašto, na šta su mi odgovorili da su dobili zabranu od episkopa sremskog da obavljaju ovaj čin građanima koji nisu iz Eparhije sremske - kaže razočarano Gordan Stanisavljević.

Ovu priču "Novostima" su potvrdili u manastiru Krušedol, gde objašnjavaju da je izbio sukob između dve eparhije - bačke i sremske - kao i da očekuju da će se posle božićnih praznika ipak smiriti strasti.

I u manastiru Velika Remeta, ovaj "zakon" je počeo da se sprovodi. Iguman Stefan smatra ove svečane i radosne događaje božjim darom, zato nema za njih cenovnik, pa verovatno i zbog toga veliki broj vernika obavljaju krštenja i venčanja baš tamo.

- Imamo godišnje po 70 krštenja. Nemamo cenovnik, već je kod nas pravilo da svako da onoliko koliko može i ima. Nažalost, moramo da poštujemo odluku episkopa - bio je kratak starešina Velike Remete.

CENA

Za razliku od Velike Remete, gde se krštenje plaća koliko vernik može, po ostalim fruškogorskim manastirima cena se kreće od 5.000 do 6.000 dinara.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (20)

Branko Podkrajac

17.12.2016. 15:28

Episkop iznad BOGA i posle se pitaju zasto se desava sto se desava sa nasom crkvom.Patrijarh da napravi cistku.

Gg

17.12.2016. 15:44

Ja sam moje dete krstio prosle godine u manastiru Ostrog.Moje pravo gde cu i stacu nemoze niko da ospori. Kakve su ovo budalastine. Sad se neko nasao pametan da odredjuje gde cu krstiti dete. Znaci li to, da nemogu ni da se pricestim gde hocu i da ne nabrajam.

.

17.12.2016. 22:26

@Gg - Svestenik je krstio ne ti... Turisti idu gde hoce i to nemoze niko da im ospori... Te "budalastine" odrzavaju ustrojstvo crkve 2016 godina... Ti si odskora u Crkvi, a ova odrednica je mnogo starija... Pa ispovest i pricesce trebao bi da cini tvoj duhovnik...

Ivanka Djurkovic

17.12.2016. 16:23

Ne mogu da verujem da je jedna pravoslavna Eparhija mogla da donese takvu odluku? Prosto, ostajem bez teksta. Sin moga brata se upravo vencao u Parizu u crkvi Sv. Apostola Petra i Pavla. O tome treba da raspravi Sinod SPC.

Јадранко

17.12.2016. 16:55

U SPC episkop bački se za sve pita. Patrijarh Irinej je samo lutka na koncu.Od kada se upokojio patrijarh Pavle, miševi su počeli da izlaze iz rupa.SPC upravljaju ekumenisti.

VASKE

17.12.2016. 16:56

Odavno se i naša vera materijalizovala, veruje se samo novcu, svevišnji je na trećem mestu posle ličnog džepa.

Zoran Zemunac

17.12.2016. 18:44

kao vernik kazem da mi se ovaj potez ne svidja, kao Sremcu (Zemun je glavni grad Srema) mislim da su Sremci uvek u pravu.

Miša

07.08.2017. 09:37

@Zoran Zemunac - Ja sam iz Novog Beograda koji geografski i istorijski pripada Sremu kao i Zemun. Zemun i Novi Beograd su nekada pripadali Austriji, Austrougarskoj i NDH. Dali mislite da bi bilo bolje da smo administrativno i sada u Sremu i da nam Novi Sad ponovo bude glavni grad?

Vlada

17.12.2016. 21:45

Vencanja i krstenja u manastiru su bez fiksne tarife vec koliko ko zeli da daruje manastiru i to im dobro dodje.To je problem.Krstenje,najradosniji cin pa se naplacuje u crkvi,sramota,ko ulaznicu da naplacuju.

2 gr mozga

18.12.2016. 08:11

Izgleda da ni crkva nije imuna na eroziju morala nastala delovanjem našeg koruptivnog partijskog sistema. Radost krštenja i venčanja treba da privuku ljude u crkvu, a ne da ih odbija tarifa za vršenje pojedinih obreda, jer ista do sada nije ni postojala u pravoslavnim crkvama. Lično mislim da je ovo prolazno nesnalaženje pojedinih crkvenih službenika, jer pravoslavlje je preživelo mnoge svetovne teškoće tako da ima stečeni imunitet na negativne pojave.

deda

18.12.2016. 11:37

Ko hoće da se venča ili krsti u Novom Sadu mora isto da učini u svojoj parohijiZakon vladike Irineja.

Сремац

18.12.2016. 11:53

Живим у близини оба поменута манастира, у једној сремској општини и код нас нема ценовника. Све зависи од човека до човека, а и свештеници су изашли из нашег народа, да смо ми бољи и они би били. Али има нас свакаквих у Божијој башти.

Коста

18.12.2016. 15:00

Колика мора да је моћна осионост бачка кад је један епископ из непосредног суседства, раван са свим осталим епископима СПЦ , морао да прибегне оваквом антихришћанском и античовечном решењу унутар сопствене епархије у којој би требало да је неприкосновен.!