Vojna kasa jača za 4 milijarde

R. DRAGOVIĆ

24. 11. 2016. u 15:18

Sistem odbrane srbije će i sledeće godine raspolagati s približno istim budžetom. Kupovina letelica u 2017. biće moguća samo vanbudžetskim sredstvima

Војна каса јача за 4 милијарде

Najveći deo budžeta ići će na plate vojnika, oficira i civila,foto N.Fifić

MINISTARSTVO odbrane i Vojska Srbije sledeće godine moći će da računaju najviše na četiri milijarde dinara više u vojnom budžetu. Najveći deo ovog novca biće potrošen na plate vojnika, oficira i civila, koje će dogodine biti veće za oko pet odsto. U vojnoj kasi za 2017, uprkos najavama, neće biti novca za avione, helikoptere, složene borbene sisteme...

U uputstvu Ministarstva finansija za planiranje budžeta koje je poslato svim korisnicima državne kase, sistemu odbrane opredeljeno je 56,5 milijardi dinara. Ovaj novac, prema prvim analizama, biće dovoljan samo za tekuće održavanje oružanih snaga i manje nabavke opreme. Šira modernizacija sredstava i kupovina aviona biće moguća samo vanbudžetskim sredstvima.

Zbog limitiranih sredstava, ministar Zoran Đorđević mogao je da ponudi Vojnom sindikatu povećanje od svega pet odsto.

- To je trenutno maksimum koji država može da izdvoji. Sa ovim procentom, zarade u sistemu odbrane biće vraćene na približni nivo pre smanjanja od 10 odsto. Veće povećanje u ovom trenutku teško je moguće i zbog obaveza prema MMF-u, ali tendencija je da bi sledeće godine situacija mogla da bude drugačija - ocenjuju u Ministarstvu odbrane.

Iznos u vojnoj kasi, kako stvari stoje, ni dogodine neće biti na nivou od dva odsto BDP, koliko predviđa Dugoročni plan razvoja sistema odbrane usvojen u Narodnoj skupštini na predlog Vlade. Uprkos ovom donjem limitu, država već godinama izdvaja manje za svoje oružane snage.

Po troškovima odbrane, Srbija je u donjem delu evropske lestvice. Srpski vojnik godišnje prosečno košta 21.300 dolara, što je za oko 2.000 manje od bugarskog, odnosno za 700 dolara manje od albanskog soldata. Najveće troškove po vojniku u regionu ima Mađarska (66.529 dolara), a najmanje Makedonija (16.700) i Federacija BiH (17.400).

Dodatni problem predstavlja to što najveći deo budžetskih sredstava odlazi na plate i druge personalne troškove zaposlenih u sistemu odbrane.

SPORAZUM ILI PROTEST

VOJNI sindikat Srbije ostavio je rok Ministarstvu odbrane do petka uveče da se izjasni o tome da li pristaje na osnovicu za obračun plate u visini od 26.284 dinara. Ukoliko ovaj predlog bude odbijen, pripadnici Vojske Srbije prvi put u istoriji u nedelju će se okupiti na protestnom skupu.

- Na potezu su Vlada i Ministarstvo odbrane. Još ima vremena za sporazum - kaže Novica Antić, predsednik Vojnog sindikata.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Hisar 008

24.11.2016. 15:56

Narod koji svoju vojsku "nehrani" imaće tudju koja košta mnogo više(reče uman).Sada država nije u stanju da brine o 0,005% svoga stanovništva obučenih u vojničku uniformu,neka smanji broj vojnika na 0,001% koji će da žive normalno u svom okruženju.

Djole

24.11.2016. 18:15

@Hisar 008 - Iako se načelno slažem sa vama, čini se da ste malo pobrkali procente - pod vojnom uniformom je oko 0,5% stanovništva, otprilike koliko i pod policijskom. Umanjili ste brojku za 100x

milan lala

24.11.2016. 18:25

Protest vojnika dobar izgovor za ne kupovinu aviona i PVO iz Rusije . Fin manevar vlade da izbegne kritike javosti. Orgnizuje se protest i sta da se radi moralo je da se pare daju vojsci za plate .A svi znamo da se u vojsci nesme politicariti i protestovati . MI opet kao Milosevic cekamo da nas napadnu pa da onda trazimo da kupimo oruzije za odbranu , kad je nemoguca dostavka istog .

Cupavi BERLIN

24.11.2016. 19:54

Kada je Drzava postojala.Postojala je i Vojska.Na koje sam bio Ponosan kao Vojnik i Drzavljanin.Danas nema ni Drzave ni Vojske.