Kosovsku zemlju kupuju za bagatelu

Dejan Radenković, funkcioner SPS

27. 10. 2016. u 15:28

Zemlja se na Kosovu i Metohiji prodaje po najnižim cenama, tenderi su praćeni skandalima i aferama, nasiljem i pretnjama. Najveći deo te zemlje pripada Srbima ili srpskim preduzećima od kojih je oteta nakon bombardovanja 1999.

Косовску земљу купују за багателу

JEDAN ar zemlje prodat je za dva i po evra. Dobro ste pročitali - za dva i po evra prodat je jedan ar poljoprivredne zemlje. Prodavac - Kosovska agencija za privatizaciju tako je postigla još jedan rekord, prodala je 20 hektara zemlje za pet hiljada evra. Kupac, Seljman Sopa, iz Kačanika, tvrdi da je zemlju kupio regularno.

I 33 hektara plodne zemlje u selu Čaglavica prodao je član rukovodstva Kosovske agencije za privatizaciju. Plodna zemlja pripadala je lokalnom poljoprivrednom kombinatu i Srbima od kojih je konfiskovana posle Drugog svetskog rata.

Juna 2012. u svojoj kući u Prištini pronađen je šef Kosovske agencije za privatizaciju sa 11 uboda nožem u vrat i blizu srca i prerezanim grlom. Evropska misija Euleks potvrdila je da se radi o samoubistvu. Ovaj slučaj će se verovatno izučavati na svim katedrama medicine i kriminalistike u svetu, pošto sigurno nigde nije zabeleženo takvo samoubistvo.

Na mesto šefa Agencije za privatizaciju došao je Bljerim Ređa, koji je svoju iznenadnu ostavku objasnio u jednoj TV emisiji: "Prijatelji su mi rekli - bolje daj ostavku, nego da radi motorna testera."

Zemlja se na Kosovu i Metohiji prodaje po najnižim cenama, tenderi su praćeni skandalima i aferama, nasiljem i pretnjama. Najveći deo te zemlje pripada Srbima ili srpskim preduzećima od kojih je oteta nakon bombardovanja 1999.

Nemačko-kosovska privredna komora zahtevala je da se revidiraju sve privatizacije od 2002. naovamo. Sve privatizacije obavijene su velom tajni, a plan privatizacije 400 preduzeća odobrio je jedan od prvih šefova UNMIK-a Mihael Štajner. Vlasnik skoro polovine tih preduzeća je Fond za razvoj Srbije, a gotovo sva ostala duguju tom fondu ogroman novac.

Privatizacija je sprovedena bez utvrđivanja vlasništva, i zbog toga će svakako ući u udžbenike ekonomije. Potpuno su ignorisani radnici srpske nacionalnosti koji su proterani iz tih preduzeća, ali i iz svojih domova u južnoj pokrajini.

Preduzeća su prodavana u bescenje. "Feronikal" iz Glogovca procenjen je na 130 miliona evra, a prodat za 30. Pećka pivara je prodata za desetostruko manju sumu od procenjene. Gotovo sva preduzeća prodata su na ovaj način. Opljačkana je država Srbija, građani Srbi, ali građani Albanci.

Na kraju, posle jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, na misteriozan način izgorela je arhiva Agencije za privatizaciju.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

snupi

27.10.2016. 16:41

A ovaj lik je poklonio jedan deo gradjevinske firme jedan deo prisvoijo i na kraju se sklonio sa mesta generalnog direktora.Ovi kosovari arce tudju imovinu po Srbiji a svoju prodaju siptarima i jos kukaju.

баунти

27.10.2016. 16:44

Ма какве везе има, и онако ће се све ускоро вратити тамо гдје припада - у власништво државе Србије и њених грађана. ;)

Moze li Posteno

27.10.2016. 18:18

Sve je to posledica nepromisljenih potpisa raznih sporazuma i dogovora sa Kosovom.

Ivan

27.10.2016. 19:14

cast pojedinim Srbim s Kosova koji nisu prodali svoju imovinu.Nismo svi bas toliko kratke pameti.Pitajte vecinu "postenih"Srba,velikih rodoljuba za koliko su para prodavali,ne samo zemlju i kuce,vec i garaze komsijama Albancima.Odakle im pare za kupovinu stanova i lokala po Beogradu,Kraljevu,Nisu?Kao da su ziveli u Svajcarskoj u odnosu na nas.