NOVOSTI NA GRANICI IZMEĐU SRBIJE I BUGARSKE: Za dva meseca otkrili 7.645 migranata
17. 09. 2016. u 09:52
Sa združenim snagama vojske i policije na granici između Srbije i Bugarske. Među otkrivenim najvišiše iz Avganstina, Sirije i Pakistana. Dolazak jeseni pojačao ulazak u grupama

SVE kraći dani i dolazak hladnije jeseni, primorali su mnoge migrante da u što većem broju pokušaju ilegalni ulazak u Srbiju iz Bugarske. Poslednjih 15 dana porastao je pritisak za ulazak na našu teritoriju, naročito kod Negotina i Dimitrovgrada.
U grupama se najčešće nalazi i po 50 migranata, koji pokušavaju na različite načine da uđu u Srbiju. Kada uoče pripadnike naše vojske i policije, vraćaju se u Bugarsku, ali ubrzo ponovo pokušaju da uđu u našu zemlju.
- Od 22. jula do danas, na granici sa Bugarskom i Makedonijom otkriveno je ukupno 7.645 migranata, koji su pokušali ilegalno da uđu u Srbiju - kaže, za “Novosti”, predstavnik zajedničkih snaga vojske i policije Srbije Jovan Krivokapić. - Zahvaljujući našem angažovanju na obezbeđenju državne granice prema Bugarskoj i Makedoniji, u tom periodu 6.766 migranata odustalo je od ilegalnog prelaska na teritoriju Srbije.
MEĐU otrkivenim migrantima, najvišiše ih je iz Avganistana, oko 70 odsto, Pakistana i Sirije.
Od kraja jula dosad je otriveno i 50 krijumčara koji su pokušali u našu zemlju da prošvercuju više od 750 migranata. U najvećem broju slučajeva, migranti su prevoženi neregistrovanim vozilima sa domaćim ili stranim registarskim oznakama.
Krijumčari su najčešće osobe iz okoline Beograda i centralnog dela Srbije koji su povezani sa lokalnim kriminalnim strukturama u prigraničnom području. Oni dolaze na pogodna mesta uz granicu sa Bugarskom i Makedonijom i preuzimaju migrante sa planom da ih prevezu do Beograda i dalje.

Migranti pokušavaju preko šuma i nepristupačnih terena da se domognu Srbije. Iz susedne Bugarske ilegalno ulaze preko dimitrovgradske opštine, kreću se staroplaninskim stazama kod Sela Gornji i Donji Krivodol, u Zabrđu na Staroj planini.
Ili na drugoj, južnoj strani opštine, preko Petačinaca, Iskrovaca i Trnskih Odorovaca, pa zatim kanjonom Jerme nastavljaju ka unutrašnjosti Srbije.
KADA budu otkriveni, u svojim izjavama otkrivaju da su imali ljude koji su im obezbeđivali prelazak iz Turske u Bugarsku. A ista situacija je i u Bugarskoj.
- Oni ih dovedu do granice, kažu im gde da je pređu, a onda ih automobilom sačekaju sa naše strane - kaže Olivera Todorović, sudija pirotskog Prekršajnog suda, koja je proteklih godina saslušala ogroman broj migranata. - Oni dobro znaju da se u Mađarsku teško ili nikako ne ulazi, ali takođe tvrde da u toj zemlji imaju čoveka kome samo treba da se obrate mobilnim telefonom, kako bi ih uputio dalje. Stiče se utisak da je sve dobro organizovano za put u neku od zapadnoevroskih zemalja.
.jpg)
U odnosu na migrante od pre godinu ili dve, koji su bili poprilično dezorijentisani u prostoru i nisu znali gde se nalaze i kuda da idu dalje, ovi sada su bolje “informisani”. Vrlo dobro znaju na kojoj lokaciji se nalaze i kuda bi dalje trebalo da idu.
Inače, znatno je smanjen broj pokušaja ilegalnih prelazaka u odnosu na period pre angažovanja zajedničkih snaga vojske i policije Srbije. I to zahvaljujući primeni različitih varijanti obezbeđenja državne granice, patrolama duž granične linije, zasedama, izviđanju sa zemlje i iz vazduha, upotrebi termovizijskih kamera i drugih sredstava kao i dubinskoj kontroli putnih saobraćajnica.
MEŠOVITE snage, pod komandom general-majora Želimira Glišovića obezbeđuju 457 kilometara državne granice prema Bugarskoj i Makedoniji, a opremljene su mobilnim i stacionarnim termovizijskim sistemima, optoelektronskim sredstvima za dnevno i noćno osmatranje, kvadriciklima (četvorotočkašima) za patroliranje po teško pristupačnim područjima.
Snagama su na raspolaganju i četiri helikoptera za vazdušno patroliranje i izviđanje granice, po dva iz Vojske Srbije i Ministarstva unutrašnjih poslova.

LOVAC USTRELIO MIGRANTA
PRILIKOM pokušaja ilegalnog ulaska u Srbiju, dogodio se i jedan nesrećni slučaj. Krajem avgusta je kod sela Slavinja, lovac M. M.(39) iz Pirota, u čeki za divlje svinje ustrelio jednog dvadesetogodišnjeg Avganistanca.
Zlosrećni migrant se, u nameri da izbegne policijsko-vojnu patrolu, noću oko 21 čas sa grupom svojih zemljaka šunjao kroz visoku travu. I tom prilikom je stradao od lovca, koji je mislio da gađa divljeg vepra. Posle ovog događaja, lovačka udruženja i pripadnici združenih snaga dogovorili su da se blizu granice ne postavljaju i ne organizuju čeke za divljač.
.jpg)
ĐORĐEVIĆ: SISTEM FUNKCIONIŠE
MINISTAR odbrane Zoran Đorđević obišao je danas pripadnike Zajedničkih snaga vojske i policije koji obezbeđuju deo granice prema Makedoniji.
- Zadovoljstvo je videti da vojni i policijski sistemi odlično funkcionišu zajedno, usmereni ka istom cilju. Upravo ovo angažovanje pokazuje da kada naša država ima problem, ima i svoju vojsku i policiju koje taj problem mogu da reše - istakao je ministar Đorđević.
Salke
17.09.2016. 19:14
Placeni ste za svoj posao pa na vama je da radite!
И где је сада тих 7.645 "избеглица"? Како видим из текста нису спречени и враћени назад, већ се саслушавају у Србији, а после тога их чекају новоизграђени центри за њихов смештај?
Sta kaze statistika,na svakog otkrivenog ilegalca koliko je onih koji su prosli neotkriveni?Tipujem na 1 prema 3.
Komentari (3)