Ciljaju migrante pogađaju Srbe

G. Čvorović V. Crnjanski Spasojević

14. 09. 2016. u 20:01

u Briselu tvrde da štite granice, a ceh uvođenja takse za ulazak u EU platiće legalni putnici. Nametom od 50 evra u kasu bi se slile 2 milijarde

Циљају мигранте погађају Србе

Osim brojnih dokumenata za EU biće potrebno i dosta novca

KOMIČNO zvuči objašnjenje EU da se razmišlja o uvođenju takse za ulazak u Uniju zbog povećanja bezbednosti. Ukoliko se to ipak desi, ceh će platiti "legalni putnici", dok će migranti i dalje ulaziti u EU preko njiva. Nadam se da se ova diskriminatorska mera neće uvesti, a ako se ipak uvede, svakako će imati negativne efekte i na trgovinu i na turizam, jer će povećati krajnju cenu proizvoda i usluga.

Ovako je Rasim Ljajić, potpredsednik Vlade i ministar trgovine i turizma, za "Novosti", prokomentarisao najavu da bi Brisel uskoro mogao da uvede plaćanje ulaska u Evropu, u okviru novog sistema registracije putnika (ETIAS). Evropska komisija se, naime, sprema da uvede ovaj sistem na inicijativu Francuske i Nemačke, a po ugledu na američki sistem ESTA. On će se odnositi na državljane zemalja koje nisu članice EU, ali su u bezviznom režimu.

Zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt objasnio je da je reč o uspostavljanju veće bezbednosti spoljnih granica EU, i dodao da su razgovori o tome tek počeli, dok je ambasador Nemačke Aksel Ditman kazao da se Nemačka intenzivno zalaže za jačanje spoljnih granica, kao i za jačanje i reformu Dablinskog sistema.

- Teško da su naši državljani ti zbog kojih treba uvoditi šengenske obaveze i ograde - reagovao je ministar za rad Aleksandar Vulin. - Siguran sam da postoje stotine hiljada, da ne kažem milioni ljudi, iz drugih zemalja koji bi pre bili za eventualnu kontrolu kretanja, nego državljani Srbije.

Da ideja uvođenja ovog sistema nije nova, potvrdila je Ana Bovan, dekan Fakulteta za menadžment Univerziteta Metropoliten i član Društva lobista:

- Problem Evrope je neuvezan sistem granica i ideja je da se on uveže. To znači da svako ko hoće da putuje u EU, a nije u viznom režimu, popunjava elektronski upitnik, uplaćuje određeni iznos i dobija odobrenje.

U Americi taksa košta 14 dolara, a u Evropi se razmišlja o iznosu 13-50 evra. Ukoliko bude izabran minimalni iznos, u evropsku kasu će se godišnje sliti oko pola milijarde evra, a ako bude izabran maksimalan, oko dve milijarde. Očekuje se da odluka bude doneta u narednih pet do šest meseci.

Granice zapadnih zemalja sve "tvrđe" za građane regiona

Osim državljana balkanskih zemalja, taksu bi mogli da plaćaju i Englezi, koji zbog toga dižu najveću prašinu. Međutim, ni Srbija ne bi trebalo da sedi skrštenih ruku.

- Ukoliko procenimo da je to naš prioritet, postoji mogućnost da lobiramo protiv takvog rešenja preko dve ambasade u Briselu i Privredne komore. Kao razloge možemo da navedemo ekonomske, ali i kulturološke i obrazovne. Srbija želi da uđe u EU, i uvođenjem taksa ne šalje se dobra poruka našim mladima i studentima, koji nemaju prihode, a žele da putuju, uče, posećuju znamenitosti - kaže Bovan.

Ona dodaje da bi delotvoran bio zajednički nastup sa Crnom Gorom, Makedonijom, BiH, Albanijom, možda čak i Turskom. Ova "koalicija" mogla bi da traži stavljanje u privilegovanu kategoriju gde će iznosi taksa biti najniži.

KAKO TO RADE U AMERICI

Amerikanci, ovu vrstu dozvole izdaju građanima zemalja kojima nije potrebna viza za ulazak, čak i ako su u tranzitu. Odobrenje je potrebno, najkasnije 72 sata pred put, zatražiti preko interneta. Dozvolu za putovanje ne mogu da dobiju oni koji su prethodno napravili prekršaj tamo kuda idu, prekoračili dužinu boravka, počinili krivično delo ili se nalaze na listama osoba kojima je zabranjen ulazak. Odobrenje važi dve godine, za neograničen broj putovanja, pod uslovom da se poštuje mera od maksimalnih 90 dana. Ali odobrenje nije apsolutna potvrda da će se ući na željenu teritoriju. Konačnu reč ima carinik, koji sumnjivoj osobi može da zabrani ulazak.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

Морон

14.09.2016. 21:03

Заменику шефа делегације ЕУ би требало рећи да Србија такође уводи таксу за ЕУ грађане који су дебљег џепа 100€ за улазак са образложењем да; Мигранти у Србију искључиво долазе из ЕУ, тојест улазе у Грчку дакле ЕУ и улазе најчешће преко Македоније. Дакле Мигранти искључиво могу доћи до Србије кроз ЕУ, самим тим Србија треба повећати безбедност својих граница таксом од 100€ јер грађани ЕУ имају дебљи џеп, а сама ЕУ је извор миграната који долазе у Србију. Па сад, ти види!.

5C

14.09.2016. 21:27

Jaka stvar.Uvedu se kontra mjere i oni placaju ulazak u zemlje kojima naplacuju,s tim da se na osnovu standarda odredi ulaznina,sto znaci ako Srbin placa 20 eura,sa prosjecnom placom od 300 nek se i njma odredi po prihodima......................to bi uradili kad bi bila suverena drzava,a ne protektorat.

Pero Peric

15.09.2016. 07:31

diplomatama nebi trebalo.Salim se.Njima duplo vise tj.Duplo vise nego sto ispadne racunajuci procentualno u odnosu nase i njihove plate.

Dr@Морон

15.09.2016. 08:45

Па сад ти види да је Србија КОЛОНИЈА, у којој се и чистачице бирају у амбасадама.