Vojska još bez drugog poziva

R. DRAGOVIĆ

26. 08. 2016. u 20:00

Država i dalje traži način za uspostavljanje koncepta aktivne rezerve Vojske Srbije. Plan je da aktivnu rezervu čini i do 2.000 oficira i vojnika

Војска још без другог позива

Aktivni rezervista služiće Vojsci do šest meseci godišnje

VOJSKA Srbije otvorila je još 2009. godine svoja vrata za uvođenje aktivne rezerve, ali taj segment oružanih snaga još nije zaživeo u sistemu odbrane. Konkurs za prijem prvih 100 rezervista raspisan je početkom 2015, a krajnji rok za konačno postrojavanje aktivnih rezervista ističe za tri godine.

Uvođenje aktivne rezerve zaokružiće proces profesionalizacije Vojske i funkcionisanje rezervnog sastava. Cilj "druge linije odbrane" jeste da pomogne redovnom sastavu u slučaju masovnijeg odlaska u mirovne misije ili u kriznim situacijama. Oficiri, podoficiri i vojnici aktivne rezerve imaće poseban ugovorni odnos s Ministarstvom odbrane, a njihov angažman u uniformi trebalo bi da bude posebno plaćen.

Upravo ovaj element, koji, osim novca, podrazumeva i zaključenje sporazuma s poslodavcima rezervista, najveća je prepreka uspostavljanju sistema aktivne rezerve. Pred državom je zadatak da nađe održiv sistem koji će omogućiti nesmetano "regrutovanje" vojnih obveznika u rezervni sastav i nesmetano ispunjavanje njihovih prava. Plan je da, kada ovaj koncept odbrane zaživi, uniformu godišnje obuče i 2.000 rezervista. Za ovoliki sastav, međutim, neophodno je snažnije popularisanje služenja u VS, ali i povećanje zarada profesionalnog sastava.

Vojnim planskim aktima predviđeno je da tokom služenja u jedinicama rezervisti primaju naknade u visini redovnih primanja u Vojsci Srbije, ali i nešto umanjenu za vreme provedeno van garnizona. Ministarstvo odbrane zaključivaće s poslodavcima ugovore o poslovnoj saradnji koji će garantovati povratak rezervista na radno mesto.

- Građanin koji ispunjava uslove na osnovu ugovora imaće obavezu da se na poziv Vojske odazove na obuku u trajanju od mesec i po, ali i nešto dužu pripremu za zadatke. Angažovanje u vojnoj misiji trajaće šest meseci godišnje. Tokom boravka pod opasačem, njemu sleduje novčana naknada za svaki mesec trajanja ugovora, posebna naknada za vreme obuke i plata za vreme realizacije zadataka, uz zdravstveno osiguranje i mirovanje radnog odnosa - kažu u Ministarstvu odbrane.

Aktivni rezervisti, prema vojnim propisima, moći će da postanu svi sposobni vojni obveznici koji su odslužili vojni rok pod oružjem. Uslov je da vojnici i podoficiri ne budu stariji od 40, a oficiri od 50 godina.


SAD - PIONIR AKTIVNE REZERVE

Vojnu uniformu kao aktivni rezervisti već decenijama nose građani SAD i mnogobrojnih evropskih država. U ovim zemljama "drugi poziv" važan je segment sistema odbrane. Koncept aktivne rezerve uspostavljen je kao srednji put između redovnog služenja vojske i profesionalnog sastava.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

pr1389

27.08.2016. 02:33

vrlo jednostavno... kao u vreme SFRJ dok se ne odsluzi vojni rok nema pasosa... a moglo bi i za zene uvesti bar neke osnove odbrane sto da ne u izraelu i zene sluze vojsku...

Vodeni zeka

27.08.2016. 10:24

@pr1389 - A kako bi bilo da se svakom ko je služio vojsku to računa u radni staž?

НС

29.08.2016. 02:34

@pr1389 - Прво признати радни стаж свима који су одслужили војску.