Bajina Bašta: Spomen-ploča ruskoj medicinskoj sestri
12. 08. 2016. u 16:00
Ministar Aleksandar Vulin i ruski ambasador Aleksandar Čepurin otkrili su u Bačevcima somen ploču Dariji Korobkinoj, medicinskoj sestri koja je poginula u Prvom svetskom ratu

Foto: Tanjug
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin i ambasador Rusije Aleksandar Čepurin otkrili su danas u Bačevcima, kod Bajine Bašte, spomen ploču Dariji Korobkinoj, medicinskoj sestri iz Rusije, koja je kao borac Drinske divizije poginula u Prvom svetskom ratu.
Čepurin je rekao da je Darija Korobkina imala 26 godina kada je stigla u Srbiju.
Upućena je u Valjevo, gde je pomagala srpskim ranjenicima u bolnici, ali je na lično insistiranje prebačena na prvu liniju fronta na Drini.
Darija Korobkina je poginula 2. oktobra 1914. na Gučevu, dok je pružala pomoć ranjeniku.
"Spomen ploča je simboličan znak povezanosti i bratskih odnosa naših naroda. Zahvalni smo Srbima na vekovnom prijateljstvu, koje je potvrđeno i u najtežim vremenima", izjavio je Čepurin.
Vulin je rekao da Srbija nikada neće pristati na reviziju istorije, jer su Srbi narod koji ume da se bori za slobodu i ceni pravo prijateljstvo.
"Zajednička prošlost i istorija Srba i Rusa nas obavezuje da naša dva naroda još više rade na razvijanju odnosa. Mi smo prijateljske zemlje koje razumeju da su najbitnije vrednosti u odnosima između država međusobno poštovanje i nezavisnost", izjavio je Vulin .
On je rekao da Srbija pamti svoju istoriju, iz nje uči i izvlači pouke za budućnost i da veći i brojniji narodi od Srba treba da slede njen primer, "jer Srbija je uvek bila na strani slobode i nikada nije izabrala pogrešnu stranu".

dusko
12.08.2016. 18:10
Bolje bi bilo da je podigao spomenik herojima sto izginuse na kosovu.
"Prijatelju",15 dana sam u Bacevcima na Drini, Strmovo. 02.08. je podignut spomenik, donirali su ga stanovnici. Izgubio sam u Balkanskim, i Prvom svetskom ratu 3-jicu cukundeda i pradedova. jedan je presao Albaniju. Polovina muskih je stradala na tih 20km koje obuhvata mestasce=selo. A, 12.08. zakacena je i ploca ruskinji koja je previjala nase ranjenike i poginula. VECNA IM SLAVA i HVALA. A hvala i ambasadoru, ruskom veteranu i donatoru ploce iz Rusije. Ne mesaj JUNAKE sa "politicatima".
Komentari (2)