Nema opasnosti od malarije
02. 08. 2016. u 21:35
Direktor Infektivne klinike docent dr Goran Stevanović demantovao da je iz karantina pobegao pacijent. Nije obavezno da se leži u bolnici, bolest prenose samo neki komarci

Institut za infektivne i tropske bolesti
VEST koja se danas pojavila na portalima: "Strašno, čovek zaražen malarijom pobegao iz bolnice, luta Beogradom", kod medicinski "nepotkovanih" čitalaca izazvala je jezu, a kod infektologa - smeh. Jer, niti je čovek sa ovom tropskom bolešću mogao da pobegne iz karantina koji, uzgred, Klinika za infektivne i tropske bolesti KCS nema, niti je malarija bolest koja po našim zkonima, ali i zakonima drugih zemalja o zaštiti od zaraznih bolesti, podleže karantinskom lečenju.
- Činjenica je da je u poslednjih šest meseci malarija registrovana kod više osoba nego što se obično dijagnostikuje i da je poslednjih nekoliko nedelja bilo potvrda ove bolesti - rekao je danas, za "Novosti", docent dr Goran Stevanović, direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti KCS, ali i dodao da niko nije pobegao iz karantina.
- Nijedan pacijent s malarijom, ni kod nas ni u svetu, nema obavezu da se leči u bolnici - kaže docent Stevanović. - Laički rečeno, ti pacijenti se, kada je reč o bolničkom lečenju, tretiraju isto kao oni sa upalom pluća. Kada se bolest potvrdi, preporuči im se da ostanu u bolnici, a ukoliko to neće, i ne moraju. Kao što pacijent nije u obavezi da se leči u bolnici, ne može ni da pobegne iz karantina, jer ova klinika karantin nema.
Za obolele od malarije bolničko lečenje nije obavezno, jer pacijent sa ovom bolešću, prema rečima docenta Stevanovića, ne može nikoga da zarazi ni boravkom u istom prostoru ni kontaktom.
- Malariju prenose samo specifične vrste komaraca i samo u specifičnim uslovima kakvi su u tropima, i mnogo toga bi trebalo da se "poklopi" da bi u našim uslovima došlo do pojave ove bolesti, kao što se pre tri godine dogodilo u Grčkoj - objašnjava naš sagovornik. - Grčka od tada ima slučajeve malarije, pa mi opet tamo idemo na more.
SAMO UVEZENI SLUČAJEVI
U Srbiji se povremeno registruju uvezeni slučajevi malarije kod naših državljana koji dolaze iz tropa, stranaca, turista... Poslednji odomaćeni slučaj malarije na teritoriji tadašnje Jugoslavije registrovan je 1964. godine u Kraljevu. Od tada se, prema podacima Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", godišnje registruje od 30 do 40 slučajeva uvezene malarije, a ovu bolest leče četiri klinička centra u Srbiji.
To je politicka obaveza
03.08.2016. 08:41
Pobogu ljudi sta ce vam veca malarija nego kriminalci u institucionalnim koridorima i politici. Od takve malarije da odbranimo zemlju i narod. Za sve ostalo narod svojom voljom ce da se izbori.
Komentari (1)