Obrok stiže najugroženijima
11. 07. 2016. u 14:26
Srbija nema zakon o viškovima hrane, ali Kragujevac i Niš imaju svoje lokalne projekte pomoći siromašnima. Osim državnih, mnoog mogu da pomognu i privatne institucije, kaže ministar Vulin

ZA samo četiri meseca u Nišu je podeljeno gotovo 5.000 obroka socijalno ugroženim građanima koji nisu obuhvaćeni programom pomoći narodnih kuhinja. Oni su do besplatnog ručka došli kroz program Ministarstva za rad “Prikupljanje i distribucija viškova hrane”.
Osim Nišlija, na obrok iz ovog programa mogu da računaju i ugroženi Kragujevčani, a planirano je da se uključe i Beograd i Novi Sad. U svim ovim gradovima postoji veliki broj državnih institucija koje pripremaju hranu i koje na ovaj način mogu da pomognu ljudima.
- Ne treba se ograničiti samo na državne, već bi mogle da pomognu i mnoge privatne institucije - kaže Aleksandar Vulin, ministar za rad. - Očekujem da ćemo u ovom skupštinskom zasedanju usvojiti i jedan propis koji predlaže Ministarstvo za rad, a to je Zakon o viškovima hrane. On će regulisati na koji način će sve one prodavnice, supermarketi, restorani i objekti ishrane svoje viškove koji su zdravi, na sistemski i dobro organizovan način da stave na upotrebu čitavoj zajednici. Nacrt već postoji i očekuje se da će on uskoro biti predmet javne rasprave.
Program u Nišu pomaže i Crveni krst, i do sada je egzistencija 108 osoba u Nišu, bar što se tiče svakodnevne kvalitetne ishrane, zagarantovana.
- Projekat je u Nišu započeo 16. marta ove godine - kažu u Ministarstvu za rad. - Pod viškovima hrane podrazumevaju se neposluženi pripremljeni obroci nastali u redovnom procesu proizvodnje hrane u ustanovama koje poseduju sopstvene proizvodne kapacitete. Zasada obroke prikupljaju Studentski centar Niš, Gerontološki centar, Dom učenika srednjih škola i Zavod za vaspitanje omladine.
Kragujevac je prvi srpski grad u kome je još pre dve godine zaživeo projekat o viškovima hrane, a njihovo iskustvo biće uneto i u nove propise. Oni su do sada obezbedili obroke za 124 porodice, odnosno za 517 njihovih članova i do sada je podeljeno oko 18.000 obroka. Besplatna porcija najugroženijima stiže bar dva puta nedeljno, a hranu kontroliše kragujevački Zavod za zaštitu zdravlja.
TOPLA HRANA ZA INVALIDE
U Nišu je projektom obuhvaćen i jedan broj najugroženijih zaposlenih u dve zaštitne radionice. Ocenjeno je da su zaposleni u radionicama za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalidnih osoba adekvatna grupa korisnika.