Zakazivanje pregleda od bolesti teže

B. BORISAVLjEVIĆ

26. 06. 2016. u 17:15

Muke Beograđana sa određivanjem termina posete doktoru, u unutrašnjosti situacija bolja. Neki KBC nisu ponudili ni termine, ni osoblje, neki dali imena doktora bez specijalnosti...

Заказивање прегледа од болести теже

MESEC dana po uvođenju Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS) u beogradskim zdravstvenim ustanovama lekari opšte prakse muku muče da pacijentu zakažu pregled u nekom od kliničko-bolničkih centara! Većih problema nema kada treba uputiti kod kolege specijaliste u domu zdravlja, ali "Tantalove muke" nastaju za dalja zakazivanja. Neki kliničko-bolnički centri nisu ponudili ni termine, ni lekare, neki su dali imena lekara bez njihovih specijalnosti...

Očajni pacijenti se šetaju od šaltera do šaltera po ko zna koliko puta, izabrani lekari "klikću" i gube vreme tražeći termine i lekare umesto da pregledaju pacijente...

Iako je zamišljen da smanji redove i čekanja za zakazivanje, IZIS je na početku primene u prestonici pokazao brojne nedostake i napravio totalnu zbrku. Klinički centar Srbije, kao naša najveća zdravstvena ustanova, tek pre nekoliko dana je objavio imena doktora, ali bez njihovih specijalizacija. To zadaje ogromne probleme izabranim lekarima jer ne znaju kod koga da pošalju pacijenta pošto, recimo, na odeljenju urologije osim specijalista iz ove oblasti ima i drugih doktora.

- Reč je o dobroj ideji, ali se krenulo dosta neozbiljno i pre nego što su se stekli uslovi - objašnjavaju u Udruženju za zaštitu prava izabranih doktora opšte medicine Srbije. - Kako možemo da zakažemo pregled ili kontrolu kada nema ponuđenih termina ili specijalnosti lekara. Ne znamo šta se dešava ukoliko pacijent bude sprečen da ode kad mu je pregled zakazan. Nemamo svoje lozinke za pristup sistemu, jer se u naše ime ulogovao dom zdravlja, što znači da nalogu može da pristupi i neko drugi.

Lekare opšte medicine je dodatno revoltiralo uputstvo o korišćenju IZIS, u kome se navodi da prednost imaju pacijenti koji su zakazali pregled. Oni ističu da su to, uglavnom, hronični bolesnici koji najčešće dolaze po terapiju. Lekari opšte prakse zato pitaju nadležne: "Da li to znači da pacijente sa temperaturom, bolovima, hitne slučajeve treba da pustimo da čekaju kako ne bi rizikovali prijavu od onih koji su zakazali i nisu primljeni u određeno vreme?"

- Ima problema, ali ih rešavamo u hodu koliko je to moguće - kaže dr Vesna Janjušević, direktor beogradskog DZ "Stari grad". - Ako je specijalista rekao pacijentu da dođe na kontrolu za šest meseci, može se desiti da ne možemo da mu zakažemo ako taj nije ponudio termine u tom periodu. Potrebno su mnogo brži računari kako bi im to oduzimalo manje vremena.

Dodatni problem izabranim lekarima stvara što se u sistemu nalaze sve 384 zdravstvene ustanove u Srbiji, pa se pitaju zašto bi neko iz doma zdravlja u Beogradu tražio specijalistu u Adi ili Prokuplju. Kako se ne bi gubilo vreme, Udruženje doktora opšte medicine predlaže da budu "u ponudi" samo zdravstvene ustanove i specijalisti na regionalnom nivou, a da postoji opcija i za druge.

U Nišu je IZIS uveden pre tri meseca kao "pilot projekat" i funkcioniše bez većih problema. U domu zdravlja navode da je za gotovo trećinu pregledanih pacijenata potreban pregled specijaliste.

- Implementacija novog sistema je uspela, već smo se privikli i mi i pacijenti - kaže dr spec. Vatrica Premović, iz Odseka za socijalnu medicinu i informatiku. - U početku je bilo problema sa serverom i sistemom, što je i normalno. Ima sporadičnih žalbi, a problem je u manjku termina, odnosno lekara specijalista.

Dom zdravlja u Kragujevcu je dobio kompjutere i opremu potrebnu za elektronsko zakazivanje, a IZIS bi trebalo da počne da se promenjuje polovinom sledećeg meseca.

I Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine od pre desetak dana je uključen na integrisani zdravstveni informacioni sistem zakazivanja pregleda. Po rečima njegovog direktora dr Slobodana Grebeldingera, ovaj sistem je mnogo jednostavniji za pacijente.


PREDLOZI DOKTORA OPŠTE PRAKSE

UDRUŽENjE za zaštitu prava izabranih doktora opšte medicine Srbije uputilo je Ministarstvu zdravlja predlog dopune IZIS-a, kako bi se poboljšalo njegovo korišćenje. Predloženo je da konsultacije mogu da zakazuju i medicinske sestre, da pored imena doktora stoji i njegova specijalnost, da se pregledi ne zakazuju za aparat (rendgen, ultrazvuk, skener) već za doktora koji treba da opiše i očita snimak, da se povežu sve zdravstvene ustanove, uvedu paketi laboratorijskih analiza...

- Zasad sve funkcioniše bez većih problema - navodi dr Grebeldinger, predočavajući podatak da se godišnje u ovoj zdravstvenoj ustanovi uradi 180.000 pregleda. - Inače, zdravstveni informacioni sistem postoji šest godina, a sada je proširen i ovom uslugom da lekar u domu zdravlja odredi specijalistu i pacijentu zakaže termin za pregled.

U trenutku kada se i Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine uključio na integrisani zdravstveni informacioni sistem, "po starom" je bilo zakazano 14.000 pregleda. Svi ti pacijenti na preglede dolaze u zakazane termine.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (7)

citalac Novosti

26.06.2016. 17:58

N\Licno sam se uverio prosle nedelje kakab je haos u bgd domovima zdravlja uneo ovaj sistem. Dr opste prakse kod specijaliste u DZ moze da zakaze pregled samo u terminu koji mu ponudi sistem. Ako pacijent tada ne moze, dr ne moze da menja termin. N da zakaze termin ni u nekom KC. A licno sam gledao da kod specijalista u KBC sistem ne izbacuje nijedan termni u naredna tri meseca. Nisu u sistemu. Kod neurologa u DZ, koji treba samo da me uputi dalje, cekacu dva meseca. Ovo je haos!!!

dejan

26.06.2016. 18:26

kazniti klinicko bollnicke centre znog njihove neodgovornosti jer su oni tu rafi nas a ne mi radi njih...

TRN

26.06.2016. 18:33

Kakva je svrha zakazivanja pregleda ? Ovo je glupost koja je došla sa zapada. Broj pacijenata koji dođu, da li zakazali ili ne, će se pregledati kao što je bilo u ranijoj državi.Ovakvo pravilo ide na štetu i pacijenata i lekara. Pored toga neko mora da visi na računaru i određuje termine i gubi vreme.

neznalice

26.06.2016. 19:08

oce li neko da odgovara za ovo? ko je pustiio netestiran softver u produkciju? zasto sve gradjani moraju da placaju, sada cak i svojim zdravljem?

miki

12.08.2016. 22:48

@neznalice - Kako ko je pustio, pa valjda stari/novi ministar zdravlja, Dobro obavljen posao. Bar pola ocajnih pacijenata odlazi u privatne centre gde isti ti drzavni doktori posle posla tezgare Jednim udarcem 2 muve, prvo usteda drzavnom zdravstvu a drugo dodatna lova za tezgarenje. Jel znas cenovnik u media group. e pa raspitaj se

Bane

26.06.2016. 22:59

Kao neko ko 25 godina radi na razvoju aplikativnog softvera i projektovanju informacionih sistema "obozavam" objasnjenje odnosno njihvovo opravdanje: "Znate, mi smo se kompjuterizovali, pa to sada ide mnogo sporije ..."

miki

12.08.2016. 22:23

U ekspozeu premijera samo 2 recenice o zdravstvu i ostade isti ministar. dakle sve je ok. Zdravlje zadnja rupa na svirali ali polako dok se ne razbolite a onda smak sveta.