Talenti još uče srpskohrvatski
06. 06. 2016. u 16:45
Škola za muzički nadarene radi po nastavnom planu i programu iz 1990. godine. Novi plan i program ova ustanova iz Ćuprije dobiće sledeće nedelje

NASTAVNICI Škole za muzičke talente u Ćupriji, ukoliko bi poštovali važeće nastavne planove i programe, đake bi trebalo da uče srpskohrvatski jezik, a jedan od predmeta da bude Odbrana i zaštita. Plan i program po kojem škola radi pisani su 1990, a od tada su se promenile četiri države. Taj problem trebalo bi da bude rešen već sutra na sednici Nacionalnog prosvetnog saveta, kada će na dnevnom redu biti novi nastavni plan i program za ovu jedinstvenu školu za talente.
Sve druge škole su još 1992. promenile pravila po kojima se drži nastava, samo je ova škola bila zaboravljena.
- Naravno da deca nisu imala časove Odbrane i zaštite, niti smo se pridržavali nekih zastarelih normi. U praksi je nastava inovirana, sve vreme pratimo promene, ali smo na papiru ostali zaboravljeni - kaže Danijela Jović, direktorka škole. - Najznačajnije nam je to što će sada biti uvedena mogućnost pripremnih razreda, pa deca mogu da dođu ranije i da se pripreme za pravu nastavu. Sada nam se dešava da su, recimo, u prvom razredu umetničke nastave zajedno učenici od šest i devet godina. To bi trebalo da se promeni.
Novi nastavni plan i program izradili su stručnjaci Zavoda za unapređivanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja.
- Ova škola je jedinstvena, s visokoindividualnim načinom rada, gde u desetogodišnjem školovanju deca treba da dobiju znanje i iz opšteobrazovnih i umetničkih predmeta, kao da su završila klasičnu osnovnu i srednju školu. Zato je posao bio veliki i složen - kaže, za "Novosti", Eleonora Vlahović iz Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.
Krivicu što 26 godina programi ove škole čekaju promene dele Ministarstvo prosvete i bivše uprave škole koje promene nisu ni tražile.
NA ČASOVE SA PET GODINA
ŠKOLA za muzičke talente ima 80 učenika podeljenih u deset razreda, posle kojih mogu da upišu direktno muzičku akademiju. Neki od njih studije započinju već sa 16 ili 17 godina. U Ćupriji se školuju isključivo muzičari koji sviraju gudačke instrumente. Đaci žive u domu, koji je u sklopu škole. Direktorka Danijela Jović kaže da su imali i jednog veoma talentovanog petogodišnjaka koji je cele godine učio muzičke predmete, ali zakonski nije mogao da krene u školu, pa su ga vodili kao gosta. Nova pravila omogućiće talentima da i ovako rano postanu đaci.
SEKA
06.06.2016. 17:47
Pa valjda SRPSKI, a ne srpskohrvatski! Taj zajednički jezik više ne postoji, zar ne?! I ''oni'' za svoj jezik kažu samo hrvatski...
@SEKA - То би било тако да смо створили националну државу као све суседне бивше републике. Још мало, па ћемо постати мањина у сопственој земљи.
Nemojte da im kazete umreo je drug Tito,to bi ih mnogo potreslo.
Dosta ljudi ne shvata prostu cinjenicu: Sloveni nisu narod, u pitanju je odrednica za grupu naroda i ta odrednica je nastala dugo posle tih naroda. Dakle, ne postoji balkanski jezik, evrpski jezik, jezik juznih slovena, azijski jezik, juznoamericki, jezik zapadnih afrikanaca i sl. Jezik se zove po narodu: srpski, spanski, engleski, kineski, grcki. Kojim su jezikom onda pricali ti Sloveni? Nije bio slovenski, nije srpskohrvatski...naravno, bio je srpski. Shvatite to vec jednom. Citajte istorij
kakva god da je ova cuprijska muzicka skola odnosno nastavni plan: pre nesto vise od dve decenije u jednom malom butiku u gradu Basel srecem jednu mladu prodavacicu koja (prepoznata po naglasku njenog nemackog jezika) mi prica da je iz cuprije, da je isla u cuprijsku muzicku skolu i da je sada primljena na muzickoj akademiji Basel (CH) da studira. bila sam neizmerno ponosna. pozdrav
Komentari (6)