Radionice zamenile učionice
17. 04. 2016. u 18:15
"Novosti" sa učenicima politehničke škole u Kragujevcu, koji su uključeni u kooperativno obrazovanje. Stručna praksa organizovana u firmama. Đaci dobijaju stipendiju, a najbolji i posao

PRECIZNO Stefan Tijanić ,Foto M. Bogdanović za Giz
SA zaštitnom maskom na licu, rukavicama i alatom za varenje u rukama, Miroslav Simović (16) provodi školske dane. Ovaj dečak svakog dana putuje sa Bumbarevog Brda, kod Knića, oko 30 kilometara do Politehničke škole u Kragujevcu. Dva dana nedeljno, u okviru programa kooperativnog (dualnog) obrazovanja, provodi u radionicama firme “Unior komponents”, gde izučava bravarsko-zavarivački zanat. I već je napredovao toliko da je na nedavnom takmičenju u Lazarevcu bio peti u Srbiji, iako se takmičio i sa đacima po dve godine starijim od sebe.
Direktor škole Siniša Kojić kaže da su profesori na takmičenju u Miroslavu videli nadarenog majstora. Videlo je to i rukovodstvo firme “Unior”, koje mu isplaćuje stipendiju od 5.000 dinara mesečno, a već je potpisao i ugovor da će ovde ostati pet godina da radi. Dolaziće i tokom leta, kada je na raspustu, i to će mu biti plaćeno.
- Nije mi teško da putujem. Sviđa mi se zanat i baš sam mnogo napredovao - kaže Simović. - I moji kod kuće i ja zadovoljni smo što me, kada završim školu, odmah čeka posao. A i kada nešto napravim sam, baš sam ponosan.
Slična je priča i njegovih drugara Milana Đakovića, Nemanje Arsenijevića i Jovana Savića. Svi u istom odeljenju i u istoj kompaniji na praksi. Svima je smer bravar-zavarivač bio prvi na listi želja za upis u srednju školu. I nisu se pokajali.
Direktor Kojić objašnjava da je u prvu generaciju obrazovnog profila bravar-zavarivač, prema kooperativnom modelu, i uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ, upisano 28 učenika.
- U prvoj godini učenja praksu imaju jedan dan nedeljno, u školskoj radionici. U drugoj godini dva dana nedeljno uče zanat u firmama, a u trećoj im praksa traje tri dana nedeljno, isto u kompanijama - objašnjava Kojić. - Počeli smo prošle godine, pa sada imamo učenike drugog i trećeg razreda. Praksu obavljaju u sedam firmi.
I u kompaniji “Unior” podržali su ovaj projekat i odmah se prijavili za učešće. Izvršna direktorka Jelena Veličković kaže da ova firma svake godine učenicima koji osvoje prva tri mesta na republičkom takmičenju bravara-zavarivača nudi stalno zaposlenje. Tako su, na primer, dobili dvojicu radnika iz Pirota, kojima plaćaju i stan.
- Dobar radnik se ne stvara preko noći. Mi pratimo učenike i svake godine primimo desetak mladih ljudi - kaže Veličkovićeva. - Ovaj projekat je zaista koristan svima - učenik dobije znanje i finansijska sredstva, a ukoliko je dobar, čeka ga i siguran posao. Kompanija je na dobitku, jer dobija kvalitetne radnike. A korist je velika i za zajednicu, jer se smanjuje nezaposlenost.

U ovaj projekat uključena je i kompanija “Zastava Inpro”, u kojoj zanat peku i Stefan Belić i Petar Stojanović. Kažu, već su mnogo naučili, majstori im pomažu, i mogli bi već samostalno da urade jednostavnije poslove.
Direktor Branko Veljović kaže da im je veliki problem to što su i dalje u društvenom vlasništvu, pa im je potrebna posebna saglasnost da zaposle mlade radnike. A posla, kaže, ima, i većinu programa izvoze.
U program kooperativnog obrazovanja uključila se i firma “Sunce” iz Kragujevca, koja proizvodi PVC i aluminijumsku stolariju. I u ovoj kompaniji žale se da im je teže da nađu dobre radnike nego kupce.
- Pre nekoliko godina prodali smo liniju za staklo, jer nismo mogli da nađemo stakloresce koje bismo zaposlili. Otac mi je bio staklorezac, tako da smo bili prinuđeni da prekinemo tradiciju. Ukinut je taj obrazovni profil, a i sada se staklo najčešće uvozi - kaže Vladimir Marinković, vlasnik porodične firme koju je otvorio još njegov deda, čije majstorsko pismo visi na zidu. - Svim poslodavcima nedostaju stručni i vredni ljudi, pa tako i nama. Mnogo ulažemo u usavršavanje onih koji kod nas rade. Zato nam je i ovaj projekat veoma koristan.
Zadovoljan je i Darko Bojanić iz Knića, koji je u “Suncu” na praksi. Voli varenje i bravariju, pa mu je to bila i prva želja na upisu, a upravo pravljenje prozora i vrata mu se veoma dopada, zbog čega mu nije teško što svakog dana prevali put od Knića do Kragujevca i natrag. I stipendija koju dobija, kaže, znači mu mnogo.
Saša Romanović

VIŠE ČASOVA PRAKSE
PROJEKAT “Reforma srednjeg stručnog obrazovanja u Srbiji” počeo je 2013. godine, i to u saradnji Ministarstva prosvete i Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ, koja ovaj projekat finansijski podržava. Cilj je povećanje udela prakse u ukupnoj nastavi. Po ovom, kooperativnom modelu, u Srbiji se uči u deset škola, i to za bravara-zavarivača, električara i industrijskog mehaničara. U program su uključene tehničke i mašinske škole iz Subotice, Kraljeva, Zemuna, Novog Sada, Obrenovca, Guče, Sremske Mitrovice, Kragujevca, Kraljeva, Niša i Vlasotinca.
BRAVAR SA SVIM PETICAMA
OD 28 učenika odeljenja za bravara-zavarivača, njih 25 se upisalo prema prvoj želji, što znači da su deca baš to htela da uče - kaže direktor Siniša Kojić. - Na polugodištu nam je došao učenik iz gimnazije, sa svim peticama u knjižici, i pitao da se prebaci kod nas. Primili smo ga, a on je i dalje vukovac.
Hvaleći učenike svoje škole, direktor podseća da su delovi koje su pravili njegovi đaci čak ugrađeni u Avalski toranj.