U poreske rajeve za tri meseca otišlo 10 miliona evra
10. 04. 2016. u 21:01
Koliko su srpske firme upletene u prebacivanje novca u zemlje gde se ne plaćaju dažbine. Panama prvo odredište, sledi Luksemburg... Devize se izvlače preko naduvanih faktura
.jpg)
Panama se ovih dana našla u centru pažnje zbog mogućih finansijskih zloupotreba biznismena iz celog sveta
U TAKOZVANE poreske rajeve, zemlje u kojima se minimalno plaća porez ili se lako može izbeći, srpske firme su, kako saznaju "Novosti" u nadležnim državnim institucijama, od početka ove godine, odnosno u prva tri meseca, iznele gotovo deset miliona evra! To i nije svota za potcenjivanje ako se zna da je tokom cele prošle godine na ovaj način izneto duplo više. Kao odredište na prvom mestu je Panama, koja je ovih dana podigla svet na noge, a slede Holandija, Luksemburg, Kajmanska Ostrva, Britanska Devičanska ostrva, Gibraltar, Kipar...
Prema navodima ekonomista, nije protivzakonito osnivati ofšor kompanije, ali prebacivanje novca u zemlje poput Paname otvara mogućnost za zloupotrebe, od utaje poreza, finansijske kontrole do pranja para. U ovoj zemlji moguće je anonimno otvoriti firmu i iskoristiti niz dodatnih "pogodnosti".
Zato je malo biznismena u svetu koji nisu barem jednom ušli u posao u zemljama poreskim rajevima. Na državama iz kojih potiču je da to što više spreče, jer je totalno suzbijanje nemoguće. Jedna od retkih zemalja koja je uspela da to gotovo do kraja iskontroliše je, kako ukazuju stručnjaci, Belorusija.
785 naših firmi registrovano na Kipru
20 biznismena u "panamskim papirima"
- Od takvih zemalja treba učiti i primenjivati iskustva - kaže Đorđe Đukić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu. - Uvek je na potezu prvo poreska policija, ali i druge institucije. Da se kod nas ozbiljnije sprovodila kontrola, ne bismo došli u poziciju u kojoj su takozvani biznismeni uzimali kredite od banaka, kupovali preduzeća, a onda putem "naduvanih" faktura, konsultantskih i drugih firmi i agencija iznosili novac iz zemlje, bilo u Panamu, Kajmanska ili druga ostrva i zemlje po svetu u kojima lako mogu da zametnu trag novcu. Praktično su ispraznili kase preduzeća i doveli ih do bankrota, ne zato što nisu imali proizvod ili tržište, već su ih jednostavno opljačkali.
Kako ukazuje Đukić, spisak takvih firmi u Srbiji nije mali. Samo sadašnji vlasnik "Toze Markovića" je, recimo, otužen za utaju poreza i druge finansijske zloupotrebe teške gotovo 18 miliona evra, ova firma je pre privatizacije bila izuzetno jaka, a sada je stavila katanac na vrata. Firma je zatvorena, radnici bez posla, banka ne može da naplati kredit, jer je preduzeće bankrotiralo, a država ostala bez poreza.
- Milijardu evra otplaćuju poreski obveznici za zloupotrebe u četiri banke, koje su učinili zajedno bankari i takozvani privrednici - kaže Đukić. - Krediti su odobravani biznismenima bez pokrića, i oni očigledno nisu uloženi u preduzeća, nego su nestali van zemlje. Svima je jasno da je kontrola zakazala, a sada ceh plaćaju svi građani.
.jpg)
U celom svetu kompanije pokušavaju da pronađu kanale za izbegavanje dažbina, podizanje novca, kupovinu firmi sa manjim troškovima... Kod nas je država oštećena i kroz date a nevraćene kredite, otpuštene radnike, zatvorene firme, a "gazde" su napunile džepove i novac iznele u daleke zemlje. Inače, banke, u koje mnogi upiru prst, kao nedodirljive, zapravo su protočni bojleri kada su u pitanju novčane transakcije. One po zakonu moraju da primenjuju propise o suzbijanju pranja novca, kao i da dostave podatke o klijentu na koji sumnja poreska ili civilna policija da je izvršio krivično delo.
BELORUSIJA
- JEDINA zemlja koja ima takve zakone da gotovo niko ne može da izigra njenu poresku kontrolu je Belorusija - ističe Đorđe Đukić. - Osnova svega su oštri poreski zakoni i borba protiv korupcije. Kada se to ozbiljno shvati, onda je lakše kontrolisati sve tokove novca.
carobnjak
11.04.2016. 00:49
Kada bi se ukinule penzije mozda bi se nadoknadio gubitak izmaklog poreza? Ovo je naravno cinicno pitanje.
To, što ste vi videli....
Komentari (2)