Panama otkrila srpske poreske rajeve

E. V. N.

05. 04. 2016. u 22:17

Istraživačka mreža KRIK objavila dokumente panamske agencije "Mosak Fonseka" u kojima se pominju mnogobrojni preduzetnici iz samog vrha srpskog biznisa

Панама открила српске пореске рајеве

Thinkstock

LISTA Srba koji se pominju u najvećoj aferi curenja podataka "Panamski papiri" liči na spisak "ko je ko" u srpskom biznisu. U vezu sa ofšor kompanijama dovode se Filip Cepter, Miodrag Kostić, supruga Miroslava Miškovića - Ljiljana, Milan Popović, Vojin Lazarević, Zoran Drakulić, Vuk Hamović, Srđan Šaper...

Istraživanje "Panamskih papira" još traje, a čitava baza još nije kompletirana. U KRIK-u kažu da se nadaju da bi podaci o srpskim ofšor kompanijama mogli da bace i novo svetlo na jednu od najvećih tajni iz devedesetih godina - kako je srpski novac u vreme sankcija završio na Kipru. U to vreme, Slobodan Milošević i krugovi bliski njemu navodno su izneli više od milijardu nemačkih maraka iz državne kase.

Reč je o ukupno 11,5 miliona dokumenata agencije za osnivanje ofšor preduzeća "Mosak Fonseka" koji su preko insajdera dospeli do novinara minhenskog "Zidojče cajtunga". U analizi dokumenata učestvovalo je više od stotinu redakcija širom sveta. U Srbiji, papire je pretraživala istraživačka mreža KRIK, koja je u više od 10.000 dokumenata koja se odnose na Srbiju identifikovala oko 100 srpskih preduzetnika. Među njima 18 imena poznatih široj javnosti.

Većina domaćih biznismena koji su povezani sa različitim firmama iz poreskih utočišta u utorak nije želela da komentariše ta saznanja.

U predstavništvu "Ceptera" u Beogradu nisu želeli da nam daju nikakav komentar o povezanosti njihovog vlasnika Filipa Ceptera sa advokatom i trgovcem nafte Alenom Biondom iz Švajcarske. Prema podacima iz "Panamskih papira" Biond je za Ceptera otvarao ofšor kompanije i bio direktor u njegovim firmama. Kontroverzni Švajcarac se u izveštajima Ujedinjenih nacija dovodi u vezu sa manipulacijama iračkom naftom.

Ni Miodrag Kostić, jedan od najmoćnijih srpskih biznismena, nije imao komentar na to što se njegovo poslovanje pominje u "Panamskim papirima". U procureloj bazi pronađen je trag da je u njegovo ime 386.000 evra transferisano sa računa ofšor firme Kelt Asset Management iz Paname na Venturer Management AG, koja je imala akcije u Kostićevoj AIK banci. Kako su rekli u njegovoj kompaniji, "MK grup" - ne žele da komentarišu ništa.

Sličan odgovor dobili smo i u "Delta holdingu" na pitanje od dopisivanju Ljiljane Mišković, supruge biznismena Miroslava Miškovića, sa agentima firme "Mosak Fonseka". Ona se raspitivala o otvaranju kompanije koja bi se bavila investicijama niskog rizika, a koja bi imala račun u švajcarskoj banci u Dubaiju.

Jedan od najpoznatijih ličnosti sa spiska i jedan od najvećih igrača u oglašavanju i medijskom biznisu Srđan Šaper kratko je objasnio da je osnivanje ofšor firmi "legalan način poslovanja za koji se mnogi investitori odlučuju". U njegovom kabinetu su dodali da nadalje neće imati nikakav komentar na tu temu.

Šaper je, kako prenosi KRIK, koristio ofšor kompanije da tri miliona evra, koje je zaradio prodajom prostora za oglašavanje, pošalje iz Srbije u "ofšor destinacije" - ostrva Niue, Samoa, Bahami. On je vlasnik kompanije Mediapool u Srbiji, ali je paralelno osnovao i istoimenu ofšor firmu, na koju je slao novac.

SISTEM IZMISLILI AMERIKANCI KONCEPT ofšor poslovanja stvoren je u anglosaksonskom zakonu, praktično su ga "izmislili" Amerikanci i Englezi. Sistem je prvobitno zamišljen za velike multinacionalne kompanije koje rade u više zemalja, a porez na dobit plaćaju u ofšor zoni, gde su ovi procenti minimalni. Pogrešno se smatra da samo egzotične destinacije pripadaju ofšor zonama. Ofšor centri su i London, Holandija, Luksemburg, Švajcarska, Monte Karlo, pa čak i Austrija u kojoj može da se ostvari jedna vrsta ofšor poslovanja.

Na listi vlasnika kompanija u poreskim rajevima je i Vladimir Delić, koji je privatizovao fabriku vagona "Bratstvo" sa ocem gradonačelnika Beograda Siniše Malog. On je otvorio dve ofšor kompanije u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Mali je odbio da govori o svom poznanstvu sa Delićem.

Kao vlasnici ofšor kompanija na Kipru pominju se i Drakulić i Hamović.

- Firma koja se pominje ne radi već 23 godine - kratko su prokomentarisali u utorak za "Novosti" iz sadašnje kompanije Zorana Drakulića "Ist point". - Ne želimo dalje da komentarišemo objavljene podatke.

Hamović u utorak nije odgovorio na pozive i poruke "Novosti".

Kao direktor jedne firme sa Britanskih Devičanskih Ostrva pominje se i Slobodan Anđić, kum bivšeg predsednika Srbije Slobodana Miloševića.

U "Panamskim papirima" se sa ofšor firmama povezuju i Milan Popović, Vojin Lazarević, Igor Sabo, Predrag Lučić,Slobodan Stričević, Đorđe Jovanović, Vladimir Banjac.

U "Panamskim papirima" pominje se i "Železara Smederevo" koja je, prema istraživanju KRIK-a 2013. godine potpisala ugovor sa kompanijom sa Britanskih Devičanskih Ostrva. Firma je, prema saznanjima KRIK-a, u vlasništvu ukrajinskih biznismena koji su bili pod istragom zbog sumnje na pranje novca.

Krik je došao i do podataka o ofšor kompanijama stranaca koji posluju u Srbiji. Među njima je i biznismen iz Jordana Abdrabou Dahalan za koga se navodi da je rođak Muhameda Dahalana, Palestinca koji poseduje srpski pasoš. Pominje se i Nandi Ahudža, Indijac i član nadozornog odbora srpske poljoprivredne kompanije Victoria Group. Procurela dokumenta pokazuju da je Ahudža suvlasnik bahamske kompanije Stanbridge Company.

Profesora Beogradske bankarske akademije Ismail Musabegović objašnjava da poslovanje preko ofšor kompanija samo po sebi nije nezakonito:

- Ako vodite legalnu malu ili veliku kompaniju koja legalno radi preko ofšor firme - ne treba da se plašite. Ukoliko međutim, poreklo novca nije legalno, ako je on stečen mitom, korupcijom, dilovanjem droge, i preko ofšora pokušava da se ubaci u legalne tokove, onda tu ima osnova za istrage i krivičnu odgovornost.

Kako ističe Musabegović, u narednom periodu možemo da očekujemo dugotrajan proces u kojem će se procenjivati se da li je u transakcije upleten kriminal.

- U svakom slučaju u istrazi može da se uđe u dubinu transakcija, i da se tačno vidi odakle, kada i gde su sredstva došla i otišla - navodi Musabegović. - Postoje razne forme kako se taj kapital pomera. Reč je o hiljadama milijardi evra koje dnevno kruže.

SVE TEŽE SKRIVANjE PARA

BIVŠI direktor Poreske uprave Srbije i Slovenije Ivan Simič napominje da je glavni prekršaj koji se sreće u poslovanju ofšor kompanija - izdavanje fiktivnih faktura za usluge koje nisu obavljene:

- Mnogi ofšor kompanije koriste za poslovanje van granica svoje države, što nije nezakonito, a neki ih koriste kao vlasničke udele u srpskim firmama, što takođe, nije nelegalno. Danas je veoma teško otvoriti račun u banci u Evropskoj uniji ili drugim državama za novoosnovanu ofšor kompaniju, što će svakako uticati na smanjenje broja osnovanih ofšor kompanija. Danas poreske uprave razmenjuju mnoge informacije i ništa više nije tako kao što je bilo.


CEPTER: NIKADA NISAM NELEGALNO POSLOVAO

Nikad nisam nelegalno niti poslovao, niti bilo šta drugo uradio. Ništa, a da je van regulatornog, zakonskog okvira. Za sve što sam radio, za sve što radim, postoji uredna evidencija potvrđena od priznatih revizorskih kuća i javno dostupna.

Advokat g. Alan Bionda (Alain Bionda)je zvanično, formalno direktor firme čiji sam ja, opet, zvaničan vlasnik.

Upoznao sam ga pre 20 god kada je kao advokat od mene dobio mandat, a koji je već imao i u toj istoj firmi koju sam kupio. Fizicčki smo se sreli dva puta. Ne znam, osim zastupanja firmi, čime se još bavi.

"La place" je osnovana 1975. Vlasnik je jedne vredne nekretnine u Monaku. "La place" sam kupio 1996, i to zvanicčno kao Filip Cepter (Philip Zepter), krajnji stvarni vlasnik (ultimate beneficial owner), a od svog oporezovanog novca. Svi podaci su javno dostupni. Hvala na pitanju i interesu.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (6)

friz

06.04.2016. 17:38

@Marko - Svaki obican gradjanin moze da osnuje ofsor firmu preko interneta.Troskovi su oko 3.000 €

NIJE i JESTE

06.04.2016. 09:19

NIJE nezakonito imati OFšor kompanije i preko nje poslovati u Srbiji i inostranstvu i unositi deo ili celu zaradu u Srbiju (i platiti sve poreze) , ali JESTE nezakonito da se iz poslova u Srbiji, iznosi dobit i uplaćuje na te ofšor kompanije, da bi se izbeglo plaćanje poreza na dodatnu vrednost, porez na dobit, porez na porez,....

znatiželja

06.04.2016. 17:17

Voleo bih da znam gde je gdin iz Simpa izneo milione EUR. Na Kipar ali gde nosili su ljudi džakovima pare. Ako se dobro sećam aktuelna vlast je obećala na predhodnim izborima da će ove biznismene a ja bih ih drugačije nazvao ali iskreno ne smem da procesuira jer je očigledno propran veliki novac koji nažalost naša deca moraju da vraćaju. Medjutim ništa od toga nije pokrenuto. Kaže gospodja jutros na Pinku da je nebitno to nego da narod ima posla a ja tvrdim da je to bingo.

Milinko Rakić

07.04.2016. 01:46

Kažu najveća afera od kad postoji svet. E ma nije valjda...!? Svako čudo tri dana!