Ombudsman: Problemi sa upotrebom maternjeg jezika u Srbiji

Beta

20. 02. 2016. u 17:01

Institucija pokrajinskog ombudsmana danas je, povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika 21. februara, upozorila da izučavanje srpskog jezika kao nematernjeg u Srbiji još nije adekvatno rešeno

Омбудсман: Проблеми са употребом матерњег језика у Србији

Pokrajinski ombudsman Aniko Muskinja Hajnrih

Institucija pokrajinskog ombudsmana danas je, povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika 21. februara, upozorila da izučavanje srpskog jezika kao nematernjeg u Srbiji još nije adekvatno rešeno.

"Ovakvo stanje, zajedno sa činjenicom da se u Vojvodini i Srbiji izuzetno retko vode upravni, a još ređe ili gotovo nikada sudski postupci na jezicima u službenoj upotrebi, posebno je pogubno u sredinama u kojima pripadnici nacionalnih manjina žive u većem broju", piše u saopštenju.

Ocenjuje se da se na taj način maternji jezici, umesto da podstiču i unaprejuju jezičku i kulturnu raznolikost i višejezičnost, pretvaraju u svoju suprotnost i u sredstvo otuđenja i podvajanja među kulturama i narodima.

Ovogodišnji Međunarodni dan maternjeg jezika obeležava se pod sloganom "Kvalitetno obrazovanje, jezici nastave i rezultati obrazovanja".

Danas se u svetu govori oko 6.000 jezika, a prognoze stručnjaka su da će do kraja ovog veka više od polovine njih odumreti.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

звонко

20.02.2016. 18:51

прави дан за разматрање употрбе матерњег језика посебно српског који се у србији све мање изучава. Да се не говори у кући на основу школског учења дјеца би га знала горе од енглеског а о уптреби ћирилице да и не говорима

nikola vlahović

20.02.2016. 19:17

1. Srbija je država, i prestanimo više sa separatnom metodom Vojvodina i Srbija, zar nije Vojvodina deo Države Srbije, 2. Svaka država ima svoj službeni jezik koji je u upotrebi na celoj njenoj teritoriji. Ugledajmo se na takve države, koje poštuju svoj službeni jezik, i neka je u upotrebi samo službeni jezik-srpski jezik u državi Srbiji, 3. Zašto se gospođa obdusman ne bori da deca srba u dijaspori imaju pravo na učenje maternjeg jezika u osnovnim školama, pr. u republici Sloveniji.

Lida Vikovic

21.02.2016. 06:28

Upravo se slazem ,da nije reseno.Cirilica,nase savrseno pismo,kada udjete u prodavnice,skoro ne postoji.Sve je latinica.Zelim u Srbiji srpsko pismo.Pomozite g-djo ombudsmanice.

Маја М.

21.02.2016. 14:58

@Lida Vikovic - Хе, хе, није се она због тога огласила...

boba

21.02.2016. 14:21

Nije tacno da se ne vode sudski procesi na jezicima manjina.Kao porotnik u tada ,Opstinskom sudu u Staroj Pazovi,bila sam prisutna kada je odlozeno rociste jer prevodilac za slovacki jezik nije bio prisutan.Navescu jos jedan primer, naime ,moja prijateljica i njen suprug imali su saobracajni udes u kome je pored njih ucestvovao i nas gradjanin madjarskog porekla -proces je vodjen na madjarskom jeziku ,toliko o postovanju-nepostovanju jezika.