Sretenje otvorilo vrata slobode
16. 02. 2016. u 20:15
Svečanostima u Beogradu, Kragujevcu i Orašcu Srbija je obeležila 15. februar, Dan državnosti. U Predsedništvu uručena odlikovanja ustanovama i pojedincima

Politički i društveni vrh Srbije i RS na prijemu kod predsednika Nikolića Foto P. Milošević
NA Sretenje 1804. Srbija je otvorila vrata slobode, a 1835. vrata demokratije. Na čast, slavu i hvalu precima, za nauk nama i našim potomcima. Večna je Srbija.
U duhu ove poruke, koju je predsednik Republike Tomislav Nikolić upisao u spomen-knjigu na Spomeniku neznanom junaku na Avali, Srbija je u ponedeljak i utorak obeležila Sretenje - Dan državnosti. Uručenjem odlikovanja zaslužnim pojedincima i ustanovama i nizom svečanosti obeležena su dva najznačajnija događaja u novijoj istoriji države - podizanje Prvog srpskog ustanka 1804. i donošenje prvog ustava 1835. godine.
Povodom Dana Srbije, predsednik Tomislav Nikolić, na ceremoniji u Beogradu, uručio je odlikovanja nizu građana i institucija za doprinos umetnosti, nauci, prosveti, za izgradnju veza sa drugim državama i narodima...
Sretenjskim ordenom prvog stepena nagrađena je Gimnazija iz Kruševca, dok je reditelj Puriša Đorđević za zasluge za Srbiju odlikovan istim odličjem drugog stepena. Ovo odlikovanje dodeljeno je Srpskom geološkom društvu, Institutu "Mihajlo Pupin", Prvoj tehničkoj školi iz Kragujevca i Prirodnjačkom muzeju iz Beograda.
- Čast mi je što stojim pred vama u pokušaju da vam se u nekoliko rečenica zahvalim za ono što činite za slavu svoje Srbije i njenih građana. Konfucije je rekao "Kad radiš za druge, radi tako kao da radiš za sebe". Samo takvom posvećenošću prevazilazite sve prepreke, u Srbiji naročito. Vama čestitam zaslužena priznanja, a građanima Sretenje, Dan državnosti - rekao je Nikolić u Predsedništvu u Beogradu.
Velikan domaće košarke Ranko Žeravica posthumno je odlikovan zlatnom medaljom za izuzetne zasluge u sportu, a isto odlikovanje dobili su humanitarac Arno Gujon, američka političarka Helen Delić Bentli i lekar Zoran V. Krivokapić. Zlatnim medaljama za zasluge odlikovani su akademik Milovan Danojlić, Institut za uporedno pravo, KUD "Šandor Petefi" iz Mužlje, Žan-Kristof Buison, Jugoslav Vlahović, Duško Gojković, Zvonko Bogdan, Mira Stupica, Dejan Savić... Ovo priznanje posthumno su dobili Veljko Guberina, Miodrag B. Protić i Ivanka Raspopović.
Srebrnom medaljom za zasluge odlikovani su Momčilo Todorović, Dragi i Žika Jelić, Donka Špiček, Stojan Radenović i Narcisa Knežević Šijan.
Dana kada je rođena moderna Srbija prisetilo se i više stotina učesnika ceremonije u Marićevića jaruzi u Orašcu. Na mestu gde je doneta odluka o podizanju Prvog srpskog ustanka služen je parastos stradalim srpskim junacima.
SLAVLjE I U SKOPLjU
U MAKEDONSKOM narodnom teatru u Skoplju povodom Dana državnosti Srbije priređen je svečani prijem koji su organizovali ambasador Srbije u ovoj zemlji Dušanka Divjak Tomić, počasni konzulat Srbije u Bitolju i Modna kuća "Mona" iz Beograda. Na prijemu, na kome su prisustvovali predsednik Sobranja (skupštine) Makedonije Trajko Veljanovski, više članova Vlade, predsednik MANU, akademik Taki Fiti, lider opozicionog SDSM-a Zoran Zaev, gradonačelnik Skoplja Koce Trajanovski, diplomate i ugledne ličnosti iz javnog života ukazano je na važnost Sretenja za srpski narod.
SUGURNIM KORAKOM KA EU, TRAŽIMO ODGOVORE O NEPRAVDI NA KiM
SRBIJA je danas u punom smislu evropska zemlja i tu imam u vidu njeno uređenje, slobode i prava, duhovne vrednosti i najuzvišenije ciljeve. Krećemo se ka Evropskoj uniji sigurnim korakom i uz uvažavanje sagovornika i posmatrača. Pri tome volimo i Rusiju, Kinu, Ameriku, odnosno obe Amerike, našu braću iz Afrike i Azije.
Ovom porukom predsednik Tomislav Nikolić poželeo je preksinoć na Andrićevom vencu dobrodošlicu gostima na prijemu koji je priredio povodom Dana državnosti.
Svečanosti su prisustvovali premijer Aleksandar Vučić, ministri, predsednik RS Milorad Dodik, ambasadori Kine, Rusije, SAD, šef delegacije EU... Među gostima su bili i Milan Milutinović, Balint i Ištvan Pastor, Milica Mandić, Dejan Tomašević, Jelena Žigon, Bilja Krstić...
- Srbija je krvlju svojih predaka stekla pravo da traži odgovore: Zašto za neke države važe jedna pravila, a za Srbiju i neke zemlje, očigledno, druga? Zašto na Kosovu i Metohiji protivpravno sude Srbima i osuđuju ih bez ikakvih dokaza? Kada će biti makar okrivljeni zločinci koji su trgovali organima Srba na KiM? Ko garantuje da priznavanje nezavisnosti te kvazidržave, iznedrene terorizmom, neće biti pravni osnov nekima za priznavanje takozvane Islamske Države? - poručio je Nikolić.
Predsednik RS Dodik rekao je da je praznik državnosti Srbije praznik svih Srba, gde god da se nalaze, pa tako i praznik Republike Srpske.
Lider Pokreta za preokret Janko Veselinović jedini je opozicionar koji je došao na prijem.
- Smatrao sam da je prirodno da dođem na proslavu državnog praznika - rekao nam je.
(D. R. Đ.)

VUČIĆ: KARAĐORĐE UČITELj ETIKE, MILOŠ POLITIKE
AKO je Karđorđe bio sloboda, Miloš Obrenović bio je država. Na Karađorđu smo naučili šta je etika, na Milošu šta je politika. Karađorđe je postupao herojski, Miloš istorijski. Srbi su u njih imali punu veru kada su donosili dve najvažnije odluke u istoriji - da budu slobodni 1804. i da tu slobodu ozakone 1835. godine.
Ovo je iz kragujevačkog zdanja stare Narodne skupštine poručio premijer Aleksandar Vučić.
- Karađorđe je bio veliki junak, najhrabriji Srbin i čovek koji je podigao revoluciju i zbog toga će ga slaviti generacije Srba. Miloš je bio rođeni vođa, narodni tribun. Bio je autokrata, što je nešto u čemu su Srbi uvek preterivali. Kada je došlo vreme za ustav tadašnji vladar Srbije doneo je i jednu revolucionarnu odluku - birajući između plemstva i raje odlučio je da spahiluci treba da pripadnu onima koji na zemlji rade - podsetio je Vučić.
Premijer je naglasio da je Sretenjski ustav kao moderan evropski akt delimično ograničio knjaževu vlast. Tome je prethodila borba za slobodu, kako je rekao, "izvojevana verom ljudi da život nije samo posle smrti".
PP
16.02.2016. 20:59
1804 Srbija je otvorila vrata slobode a 1918 stvorivši Jugoslaviju je zatvorila sva vrata slobode, pljunuvši na svoju vekovnu istoriju, Nemanjiće, Karađorđa i Miloša. 1918, sumanutom idejom integracija sa zapadnim hrišćanima Srbija vrši kolektivno samoubistvo nacije. Ideja evrounijaćenja i danas pečati sudbinu i budućnost države i naroda. Srbi su, kao i pre Karađorđa okupirani naslednicima Turske Imperije na Balkanu - SAD i NATO paktom.
@PP - Могла је Краљевина Југославија врло добро да заштити интерес Срба, али да су се одмах 1918. формирале ТРИ бановине (Српска, Хрватска и Словеначка) , а не само Бановина Хрватска 1939. пред почетак Светског рата.
"КАРАЂОРЂЕ УЧИТЕЉ ЕТИКЕ, МИЛОШ ПОЛИТИКЕ"Са мањком етике и вишком политике, Милош је Карађорђеву главу послао иу Стамбол. Данас се српске главе не шаљу у Стамбол, .........
@Трајко - Карађорђе је дошао да подигне поново устанак , а знао је да ако народ не жели у ОРУЖАНУ БОРБУ против османлија, да ће онда његова глава да оде у Стамбол, да помогне Милошеву ПОЛИТИЧКУ БОРБУ.
Ja samo znam da ovi što nas kao vode danas nisu ni crno ispod nokata onima nekad.
Komentari (7)