Usvojen zakon o međunarodnim merama
04. 02. 2016. u 18:32
Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o međunarodnim merama ograničavanja kojim se propisuje postupak sprovođenja ovih mera koje Srbija uvodi, primenjuje ili ukida

Međunarodne mere ograničavanja se primenjuju u cilju uspostavljanja i očuvanja međunarodnog mira i bezbednosti, poštovanja međunarodnog humanitarnog prava, ljudskih prava i osnovnih sloboda i izvršavanja drugih međunarodnih obaveza.
Ove mere, između ostalog, mogu biti potpun ili delimičan prekid diplomatskih odnosa, ekonomskih i finansijskih odnosa, saobraćaja, poštanskih, telegrafskih, telekomunikacionih i drugih veza, zabrana trgovine naoružanjem, privremeno ograničenje raspolaganja imovinom koja se nalazi na teritoriji Srbije, zabrana ulaska u Srbiju.
Odluku o primeni uvedenih međunarodnih mera ograničavanja donosi Vlada na predlog ministarstva nadležnog za spoljne poslove, a ove mere primenjuju državni organi, organi državne uprave, lokalne samouprave, banke i druga prava i fizička lica.
U cilju praćenja uvođenja i kontrole primene ovih mera predviđeno je da se uspostavi Evidencija podataka o merama ograničavanja koje se uvode prema državama, međunarodnim organizacijama, fizičkim i pravnim licima na koje se ove mere odnose.
Donošenjem ovog Zakona Srbija ispunjava obavezu harmonizovanja svog sistema sa pravnim tekovinama Evropske unije u Poglavlju 31. - Spoljne bezbednosne i odbrambene politike.
Poslanici su usvojili i Zakon o potvrđivanju Evropske okvirne konvencije o prekograničnoj saradnji između teritorijalnih zajednica ili vlasti, kao i Zakon o potvrđivanju Sporazuma između vlada Srbije i Libana o ukidanju viza za nosioce diplomatskih, specijalnih i službenih pasoša.
Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o sportu čiji je cilj da eliminiše svaki vid diskriminacije, zloupotrebu i ostale negativne pojave u sportu.
Zakonom je detaljno regulisano pitanje upotrebe ličnih podataka sportiste.
Jedna od najvažnijih novina u Zakonu jeste da je zdravstvena zaštita za decu od šest do 14 godina obuhvaćena obaveznim zdravstvenim osiguranjem i da je besplatna kada se sprovodi u zdravstvenim ustanovama i u zavodima.
Zakonom je propisano da članarina za maloletne sportiste ne može da pređe 10 odsto od prosečne zarade u Srbiji. Zakonom je regulisan status menadžera u sportu, posebno kada se zaključuje sa maloletnim sportistom.
Ugovor između menadžera i sportiste mora da bude overen u skladu sa zakonom, a kada je reč o maloletnom sportisti, moraće da ima odobrenje oba roditelja.
Zakonom se regulišu i transferi u sportu. Međunarodni transferi su dozvoljeni po striktnim pravilima međunarodnih sportskih organizacija. Kada je reč o nacionalnim transferima, uvedena su jasna pravila pod kojim uslovima dete-sportista može da pređe iz jedne sredine u drugu.
Predviđeno je da ubuduće svi ugovori u sportu i svi aneksi ugovora budu overeni u skladu sa zakonom.
Zakonom se uvodi i obavezno osiguranje i za trenere, kao i za sve sportiste koji nastupaju za reprezentaciju.
Zakonom je predviđeno da udruženje bude osnovni oblik organizovanja u sportu, a regulisana su i sva pitanja važna za funkcionisanje udruženja, od nastanka do prestanka rada. Zakonom je zadržano programsko finansiranje sporta u Srbiji.