Nedeljko Terzić: Govor ćutanja

Nedeljko Terzić, književnik

28. 01. 2016. u 15:55

Ide devojka u školu. Na leđima ruksak, u njemu knjige, u levoj ruci cigareta

Недељко Терзић: Говор ћутања

IDE devojka u školu. Na leđima ruksak, u njemu knjige, u levoj ruci cigareta. Kako joj se neko približi od prolaznika, brzo vadi mobilni (to čini poput britkih poteza kauboja koji su umeli munjevitom brzinom da čupaju svoje srebrnaste koltove iz kožnih futrola) i počinje da šparta prstima po minijaturnoj tastaturi ne dižući pogled sa nje. Prvi utisak je da joj mobilni telefon dođe kao nekakvo odbrambeno oruđe-oružje, dok iz druge ruke ne ispušta cigaretu.

Sede dve devojke na naslonu klupe u gradskom parku, prekoputa škole. Obe u ruci imaju po mobilni telefon i sa puno zanosa i totalne odsutnosti, veoma brzo prstima kuckaju po slovima i to čine kao vrhunski profesionalci, kao nekadašnji daktilografi koji su se borili za višu profesionalnu klasu. Jedna od njih ustaje i ubrzanim koracima kreće uskom stazom prema školi. I druga devojka kreće za njom, trudeći se da je stigne, ali i dalje kuckajući prstima po malim slovima.

Dve drugarice na velikom školskom odmoru, jedna pokraj druge, okrenute leđima, ne skidaju poglede sa svoji mobilnih telefona. Ne reaguju ni na galamu koja ječi hodnikom, ne primećuju ni gurkanje, niti sasvim normalnu gužvu koja vlada u ovakvim prilikama. Ne uočavaju ni da je sve to najednom prestalo. Tek, pojavljuje se njihov profesor sa blagonaklonim rečima:

- Samo posle vas!

I pokazuje im na otvorena vrata učionice.

- Smarač! Kuliraj ga. Bleja, brate! To je sve što su uspele da kažu jedna drugoj dok su tromo i nezainteresovano išle prema svojim klupama.

Nemilosrdna statistika je porazna - pet devojaka je za dva sata uspelo međusobno da izgovori ukupno, samo pet reči. One, ne primećuju da su ćutale, one zapravo, i ne primećuju jednu pored ove druge. Jednostavno, glas kolektivnog života, komunikacije i dara božjeg da se sporazumevaju kao ljudska bića izgubio je svoj smisao.

A ovo su upravo vremena za što više međusobnog dijaloga, za što manje nesporazuma i nerazumevanja.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (8)

govor

28.01.2016. 16:51

A koliko reči su iskuckale onim daktilografskim brzim ručicama? One se jednostavno nalaze gde ne žele biti a dopisuju se sa onimm s kim u stvari žele da provode vreme. I tehnika im to omogućuje, zar ne?

Logic

28.01.2016. 20:31

@govor - Govor @ Sa dužnim poštovanjem, bilo bi dobro da još jednom pročitaš naslov, pa čitav prilog, i, posebno kraj, da bi ga povezao sa naslovom.

straja

29.01.2016. 16:05

Pomalo "rasisticki" tekst...zasto samo DEVOJKE...kad su MACOMENOVI mozda I gori.

Nemi posmatrač

29.01.2016. 17:58

O desnom ramenu torba u koju može da stane preko stotinu mobilnih a ne znam iz kog razloga ga ne stave u tu torbu ili džep. U levoj ruci mobilni koji jedva obuhvaćaju, do skora dečijim rukama, kao da rade na berzi pa moraju odgovoriti istog trena ako ih pozovu.Ta leva ruka,u kojoj drže mobilni, im je u karakterističnom položaju,kao da da im je,nedaj bože,defektna ruka. I to baš u 99 % slučajeva su cure. Strašno!

Nemi posmatrač

29.01.2016. 18:31

Slučaj na jednoj novosadskoj ulici. Hladan zimski vetrovit dan,cura navukla kapuljaču, ne gledajući ni levo ni desno, prelazi ulicu van prelaza, dok razgovara sa mobilnim. Škripe kočnice,izlazi vozač 23-24 godine, skida joj kapuljaču i raspali šamar,nešto viknu na nju pa sede i produži. Sad, šta je bolje ovaj šamar ili udarac auta,ostala invalid,ili završila svoj život a da joj nije ni počeo,vozač u zatvor sa traumom do kraja života.Taj mobilni, za neke je opasniji od droge!

običan građanin

29.01.2016. 21:02

Pa to se traži, imaju medije da misle umesto njih, biće srećne sa platom od dvesta evra, biće idealna robovska snaga kolonije Srbije.