Sud stručnjaka - bagatela!

V. CRNjANSKI SPASOJEVIĆ

27. 01. 2016. u 09:00

Oko 80.000 veštaka u Srbiji nezadovoljno statusom, traže nova zakonska rešenja. Advokatu po ročištu do 50.000 dinara, doktor nauka, psiholog, dobio samo 2.500

Суд стручњака - багатела!

Stručnjaci su zaslužni za brojne sudske presude

VEĆE komore veštaka Srbije, osnovano krajem prošle godine, podneće Ministarstvu pravde zahtev za izmenu zakona o sudskim veštacima, pošto su, kako kažu, marginalizovani u odnosu na ostale pravosudne profesije. Dok jedan advokat po ročištu uzme i do 50.000 dinara, poznati doktor nauka, psiholog, nedavno je dobio samo 2.500, kaže za "Novosti" Nikola Dragović, predsednik Sindikata sudskih veštaka Srbije.

Veštaci jedini, za razliku od advokata, izvršitelja i notara, nemaju svoju komoru, mada su najstarija profesija u pravosuđu. Sudovi i tužilaštva su im do decembra 2014. dugovali više od 50 miliona evra, a sada je dug pao na oko 20 miliona, tvrdi Dragović. Koliko su veštaci važni, najbolje govori to što su angažovani u 90 odsto suđenja, a gro sudskih presuda u stvari su prepisani njihovi nalazi.

- Aktuelni zakon o sudskim veštacima je nedorečen jer nije regulisao tarife i normative (npr. koliko sati je nekome potrebno da bi uradio predmet, koliko košta veštačenje, koliko izlazak na sud, koliko pisani nalaz) - kaže Dragović. - Veštaci sada izračunavaju svoj troškovnik na osnovu Zakona o sudskim troškovima.

Drugi problem je što ne postoji jedinstvena forma sudskog nalaza, pa spektar predstavljanja stručnog mišljenja ide iz krajnosti u krajnost - od kompjuterske animacije do izveštaja pisanog rukom na papiru!

Takođe, u Srbiji ne postoji zanimanje veštak, mada od devedesetih godina prošlog veka veštaci sve više rade u okviru agencija. Oni koji su ostali samostalni ne mogu da ostvare zdravstvenu i socijalnu zaštitu, kao ni penzijsko osiguranje kao zaposleni, jer ih naša država tretira kao - nezaposlene! Ovo je, naravno, apsurd jer su svi sa visokom stručnom spremom, magistri ili doktori nauka!

KONSENZUS U VEĆE komore veštaka su ušli Savez računovođa i revizora Srbije, Savez inženjera i tehničara, Pravosudna akademija, Institut za uporedno pravo i Društvo informatičara. Podržali su ga Advokatska komora i Komora izvršitelja.

- U sudu ne postoji posebna stolica za veštake, kao da oni postupkom nisu ni predviđeni. Veštak obično sedne tamo gde ima mesta, na strani tužioca ili tuženog. To nije dobro, jer, osim u krivičnim predmetima, gde ga mogu angažovati stranke, u svim ostalim on pomaže sudiji da razume materiju, pa je prirodno da sedi blizu sudije - kaže Dragović.

Zahtev za izmenu Zakona o veštacima Sindikat je podneo još prošlog januara, ali bez odgovora. Sada im je važno da se zakon donese pre nego što stupi na snagu Zakon o proceni napokretnosti, koji je prošao javnu raspravu i koji ocenjuju kao katastrofalan. Po njemu, svi koji žele da budu procenitelji, bez obzira na to koji fakultet su završili, moći će da prođu kurs koji će organizovati Nacionalna organizacija za procenu nepokretnosti. Edukacija će koštati oko 1.500 evra. Po Dragovićevim rečima, to znači da će licencu pre dobiti jedan veterinar bez ikakvog iskustva u proceni zemlje ili kuće nego veštak sa građevinskim fakultetom, koji je uredno upisan u registru Ministarstva pravde.

Iz resornog Ministarstva poručuju da je novi zakon o veštacima planiran do kraja godine, da će biti usklađen sa smernicama Evropske komisije za efikasno pravosuđe SE (SEREŽ) i da će poseban akcenat biti stavljen na postupak izbora veštaka i njihovu obuku.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

Misa Avokado

27.01.2016. 09:53

Slažem se da je veštak od velike važnosti za donošenje pravične i kvalitetne presude, ali što se tiče naknada za rad veštaka, netačan je izneti navod: veštaci uglavnom dobijaju avans između 16.000 din. za medicinska, do preko 150.000 din. za građevinska veštačenja. Advokat bude plaćen u 90% slučajeva tek po okončanju postupka. U skorijem predmetu koji sam vodio veštak je svoj rad naplatio 40.000 din. avansno, a posle je tražio još toliko, a advokat ništa nije naplatio jer je predmet izgubljen.