Odobrena tri leka na bazi kanabisa
16. 01. 2016. u 21:35
Novosti saznaju: Podnet zahtev za registraciju novih preparata na bazi kanabisa, ali među njima nije i ulje kanabisa. Očekuje se da primena počne sredinom godine

ČIM se završi registracija, najverovatnije već od sredine godine, oboleli od multiple skleroze, onkološki pacijenti sa uznapredovalim karcinomom, u nekim slučajevima i oboleli od AIDS i reumatoidnog artritisa, u Srbiji će moći legalno da se leče preparatima na bazi kanabisa, saznaju "Novosti" u Ministarstvu zdravlja.
Stručna komisija za primenu kanabisa u medicinske svrhe odlučila je da se, bar zasad, dozvoli primena tri preparata koji sadrže tzv. tetrahidrokanabinole. Među njima nije i ulje kanabisa, čiju legalizaciju su tražila pojedina udruženja, a koje se kod nas na crno prodaje po ceni od 300 evra za bočicu.
Legalizuje se primena "dronabinola", sintetskog tetrahidrokanabinola (THC), za lečenje značajnog gubitka težine kod HIV/AIDS pacijenata, kao i za tretman sporednih efekata hemoterapije kod onkoloških pacijenata kada drugi lekovi ne pomažu. Takođe, biće dozvoljena i upotreba "nabilona", sintetske supstance slične THC-u, za lečenje mučnine i povraćanja kod pacijenata na hemoterapiji koji ne reaguju na uobičajne lekove iz grupe antiemetika. Treći lek na bazi kanabisa koji će se primenjivati u Srbiji je "sativeks", sprej koji sadrži prirodne tetrahidrokanabinole, za simptomatsko ublažavanje motornog poremećaja (spasticiteta) kod obolelih kod kojih ovaj problem nije adekvatno kontrolisan konvencionalnom terapijom.
- Da bi počela primena lekova na bazi kanabisa, Agenciji za lekove i medicinska sredstva podnet je zahtev za registraciju ovih preparata - kažu za "Novosti" u Ministarstvu zdravlja. - Stručna komisija nam je dostavila spisak registrovanih lekova na bazi kanabisa u svetu. Dogovoreno je da sve republičke stručne komisije u čijoj je nadležnosti određivanje indikacija za primenu lekova na bazi kanabisa dostave Ministarstvu stručno mišljenje o indikacijama za primenu ovih lekova, kao i spisak lekara koji će biti ovlašćeni za njihovo propisivanje.
SPORAN SASTAV ULjA
Komisija za primenu kanabisa u medicinske svrhe, pri donošenju odluke se rukovodila preporukama Američke agencije za hranu i lekove (FDA), koja nije prepoznala niti odobrila biljku marihuane kao lek. Zato je i zaključak naše komisije da ulja kanabisa ne treba legalizovati, s obzirom na činjenicu da nisu definisani standardi za njegov sastav i proizvodnju.
Beba
16.01.2016. 22:15
thc je psihoaktivna supstanca ili po narodski droga
@Beba - da i šta sada...pa svi lekovi koje dobiješ od doktora su droga, sreća ne koristiš doktorske droge pa ne znaš
@Beba - sreco moja, droga su po melilima SZO alkohol i cigarete ali nisu zabranjeni. Cak kafa i mnogi cajevi imaju dejstvo droge. Kanabis jeste psihoaktivna supstanca ali ovde je rec o lekovima a ne o sredstvu za blejanje. Za informaciju, sirupi za kasalj se prave od opijuma.
@Beba - I sta si njapisala pametno , ,babo
koliko ljudi je vec umrlo od raznih bolesti i ne znajuci da je mozda upravo nedostatak slobodne upotrebe ove biljke jedan od uzroka loseg zdravlja, mozda ce se nasi unuci smejati glupostima svojih predaka kada je ova lekovita biljka u pitanju, zasto ne zabrane proizvodnju i prodaju alkohola i cigareta a ovu biljku ostave na miru... pa zato sto je zdrava... legalizujte ono sto je Tvorac legalizovao pre postanka ljudi!!!
Komentari (10)