Papa u Srbiji kao državnik
09. 01. 2016. u 21:00
Poglavar Rimokatoličke crkve mogao bi da poseti našu zemlju kao šef vatikanske države. Patrijarh Irinej se ne protivi ovoj vrsti posete, ali konačnu reč daće Sveti sinod

O dolasku pape u Srbiju osluškuje se i glas Ruske patrijaršije
BLAGOSLOV za dolazak pape Franje u Srbiju, ukoliko ova vrsta saglasnosti posredno ili neposredno bude zatražena od Srpske patrijaršije, daće Sveti arhijerejski sinod. Od vrha SPC zasada niko nije tražio dobrodošlicu za poglavara Rimokatoličke crkve.
Iako za Patrijaršiju SPC poseta pape Franje u svojstvu rimskog episkopa, zbog velikog tereta prošlosti, još nije tema, njegov dolazak kao šefa države - nije sporan. Na to je mislio i patrijarh Irinej koji je u predvečerje Božića rekao da ne bi imao ništa protiv da Franja poseti Beograd.
- Bitno je da li on dolazi kao državnik ili kao rimski episkop. U Crkvi se zna kako se priprema i jedno i drugo. Posmatrano sa mog lično i aspekta crkve to je veliki, značajan događaj i tu ne vidim ništa loše - kazao je patrijarh Irinej.
Ovakav stav poglavara SPC protumačen je kao signal da je papino putovanje u Srbiju u svojstvu državnog lidera Vatikana sa stanovišta SPC prihvatljiv. U vrhu SPC, bez obzira na patrijarhov stav, napominju da će se o eventualnoj papinoj poseti tek razgovarati.
Poslednju reč o dolasku pape u Srbiju, prema mnogim tumačenjima, daće - Moskovska patrijaršija. Ruski prvojerarh, koji je uz srpskog patrijarha, jedini pravoslavni poglavar koji se nikada nije sastao sa rimskim biskupom, donedavno je bio protivnik ove vrste kontakta. Izbor na presto Svetog Petra pape Bergolja i njegova neskrivena želja da redefiniše odnose sa Istočnim svetom, međutim, uticali su i na tvrd stav patrijarha Kirila.
Naruku istorijskoj poseti ide i principijelan stav Vatikana prema jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova, ali i papina odluka da u razgovore o kanonizaciji kontroverznog kardinala Stepinca prvi put uvaži i stav SPC. Ovi Franjini potezi protumačeni su kao signali Moskvi da nastupa nova era odnosa između dve konfesije, ali i države.
Papu Franju, kao državnika, predsednik Tomislav Nikolić je prošle godine dva puta pozvao da poseti Srbiju. Jednom pismom, drugi put tokom septembarskog susreta u Vatikanu, ali je tom prilikom izneo i ogradu - da o tome treba da se izjasni i Srpska pravoslavna crkva. Kako nam je juče rečeno na Andrićevom vencu, poziv predsednika papi i dalje je otvoren.
Poznavaoci političke prakse Vatikana kažu nam da predsednik Nikolić nije u obavezi da "pribavi" stav SPC da bi pozvao papu da poseti Srbiju, jer ni Nikolić nije bio u Vatikanu u verskoj ulozi. Kako papa, međutim, obično želi da u neku zemlju ode i kao šef države i u pastoralnu posetu, tako njegov dolazak u Srbiju ne bi bio moguć bez paralelnog poziva ili izražene saglasnosti SPC. Ovo pitanje je važno, jer papine posete stranim zemljama nezaobilazno prati i susret sa predstavnicima lokalnih konfesija. Tako je bilo i tokom Franjine posete Sarajevu, kada se sa "svetim ocem" u ime Srpske crkve sreo vladika zahumsko-hercegovački Grigorije.
Upućeni u odnose Istočne i Zapadne crkve, međutim, napominju da nije isključena ni neka vrsta srednjeg puta. To se dogodilo kada je svojevremeno papa Jovan Pavle Drugi išao u posetu Bugarskoj, gde se tamošnja crkva prethodno nije izjasnila potvrdno o njegovom dolasku, ali nije ni izrekla negativan stav. Papa je ipak otišao i tom prilikom se susreo sa bugarskim patrijarhom.
Posle razgovora sa papom u septembru, Nikolić je rekao da je "čovek koji miri mnoge ljude i religije u svetu nepomirljiv u stavu da Rimokatolička crkva ostaje potpuno čvrsta po principu nepriznavanja jednostrano proglašene nezavisnosti KiM", kao i da papa brižno prati sve što se dešava na KiM. Prema Nikolićevim rečima, papa Franja zna i koliko rimokatolici imaju mogućnosti da u Srbiji upražnjavaju svoju veru, običaje, tradiciju i kulturu.
ALBANCI ZOVU U PRIŠTINU! ALBANSKI lobiji u svetu, uz pomoć vlasti u Prištini, pokušavaju da izdejstvuju da papa Franja u skorijoj budućnosti poseti Prištinu, saznaju "Novosti" u vrhu SPC. Do ove posete Prištini je veoma stalo, i u mesecima koji predstoje može da se očekuje njihova diplomatska ofanziva na Vatikan. - Lobirajući za posetu pape, u Prištini žele da svetu pošalju poruku da Kosovo i Metohija ne pripadaju muslimanskom korpusu u Evropi. Papin dolazak njima bi bio snažan argument u budućoj borbi za članstvo u UN i Unesku - kažu u SPC. Crkva priprema svoju strategiju za ovakav razvoj događaja, iako zasada nema signala da će papa Franja podleći pritisku lobija pod kontrolom Prištine. On je, navodno, prozreo nameru albanskih lidera da njegovu eventualnu posetu verskog karaktera predstave kao potvrdu državnosti južne srpske pokrajine. |
zozon5
09.01.2016. 21:15
Zasto ove negativne ocene? Sta ima u tome lose da se 2 Hriscanske vere priblize. Kako stvari u svetu stoje to ce prije ili kasnije biti neophodno!!!
@zozon5 - Neobavesten si, bar ne dovoljno za komentarisanje po ovom pitanju. Ne znas da ne postoje dve hriscanske Crkve vec samo jedna. Koliko bogova, toliko Crkvi. Dakle - samo jedna.
@zozon5 - једини начин да се приближимо је да се сви они врате у православље, одакле су и отишли пре 1000 година, други начин не постоји !!!
@zozon5 - Колико богова, толико цркава!
Ako dodje kao drzavnik onda nema molitve u Srbiji. Najbolje je za sve a i za Srbiju da on ne dodje u Srbiju.
Komentari (54)