Svoju decu ne viđa čak 100.000 očeva

B. Caranović - N. Bijelić

15. 06. 2014. u 16:25

Uskraćivanje kontakta posledica samovoljne odluke majke, a nadležni organi inertni i nesposobni, na štetu najmlađih. U 95 odsto slučajeva, posle razvoda, staranje o potomcima poverava se ženama, pokazuje sudska praksa

BEOGRAĐANIN Ivan Dumitrović više od tri godine pokušava da dobije sudsku presudu na osnovu koje će moći da viđa svog četvorogodišnjeg sina. Vreme mu prolazi u stresnoj borbi sa sudovima, rešenjima i birokratijom. Već godinu dana ne uspeva da vidi mališana, iako je doneta privremena mera koja reguliše način viđanja, a Centar za socijalni rad dao mišljenje da ne postoji prepreka da dete ide kod oca. Da apsurd bude veći, sin i on žive u komšiliku.

- U početku sam dete viđao dva puta nedeljno par sati, ali problemi su počeli dve godine kasnije, kada sam podneo zahtev da ga viđam duže - priča Ivan. - Supruga se sa tim nije slagala. Narednih godinu i po, sina sam viđao samo u Centru za socijalni rad. Prošle godine, sud je doneo privremenu meru, na osnovu koje imam pravo da sina viđam sredom i da ga uzimam petkom iz vrtića da bi kod mene proveo vikend. Majka je dečaka ispisala iz obdaništa. Izvršna mera ne može da bude ostvarena, jer izvršitelj neće da ide kući po dete, pošto u rešenju piše da je preuzimanje u vrtiću.

Nesrećni otac se žalio, novo ročište zakazano je za septembar. Ivan priznaje da je za vreme koje ne viđa sina obustavio plaćanje alimentacije, zbog čega ga je bivša supruga tužila.

- Poenta u ovom slučaju je što su se državni organi pokazali nesposobnim i inertnim i što se ništa ne radi u interesu deteta - kaže Ivan.

Sudeći po podacima Udruženja očeva, razvedenih i rastavljenih očeva i očeva samostalnih staratelja Srbije „Tata“, ovo nije usamljen slučaj. U Srbiji živi između 80.000 i 100.000 dece koja ne viđaju tate ili ih viđaju umanjeno u odnosu na sudski definisan model viđanja. Uglavnom, usled samovoljne odluke majke.

VAŽNIJA FIGURA PSIHOLOŠKA istraživanja i statistika su pokazali da deci u najranijem uzrastu, nekoliko prvih godina života, lakše pada odvajanje od oca, nego od majke - kaže psiholog Branislava Piper iz „Familije“, Asocijacije za alternativno porodično staranje o deci. - U pitanju je prirodna vezanost deteta i majke. U kasnijem dobu, dete može da se pita za mišljenje, ali ne i da mu se na teret stavlja odgovornost da donosi odluku.

Kada ljubav prođe, a dvoje do juče zakletih na zajednicu „do kraja života“ reše da se raziđu, najgore prođu mališani. Često ih u međusobnim sukobima, roditelji lišavaju osnovnih prava. Zbog zle krvi među bivšim supružnicima, „staratelj“ često sprečava kontakt deteta sa drugim roditeljem. Psiholozi smatraju da je to jedna od najvećih grešaka i da šteti detetu.

Statistika kaže da na svakih 1.000 sklopljenih brakova „dođe“ 212 razvoda. Godišnje se u Srbiji razvede 8.000 do 10.000 novih bračnih parova. U toku 2012. godine, prema poslednjim podacima Republičkog zavoda za statistiku, bilo je 34.639 venčanja, a 7.372 razvoda. U 3.409 rastava nije bilo dece i teških sudskih odluka kome će „pripasti“. Iz oko 4.000 poništenih brakova, deca su u najvećem broju slučajeva dodeljena majkama.

Zvanični podaci govore da se u ovom trenutku na sudu roditelji spore za vršenje roditeljskog prava nad 25.000 do 30.000 dece. U našoj sudskoj praksi, očevi jako retko „dobijaju“ decu.

- U našoj sudskoj praksi u 95 odsto slučajeva prebivalište dece posle razvoda bude kod majke, dok je to u Hrvatskoj oko 60 odsto, a u zemljama zapadne Evrope su roditelji u ovom smislu izjednačeni - kaže Dejan Višekruna, predsednik Udruženja „Tata“. - Sistem i procedure koji se tiču svih komponenata razvoda, nisu dobro definisani. Ono što jeste definisano, ne sprovodi se kako bi trebalo. Sistem ne valja i mora se menjati. Na sreću, prilagođavanje sistema načelima EU će popraviti stanje.

BEZ ALIMENTACIJE 50.000 MALIŠANA RAZNI načini zabrane jednom roditelju da viđa dete, usko su povezani sa neplaćanjem alimentacije, kaže Višekruna. - Po našoj proceni, u Srbiji živi najmanje 50.000 dece koja ne dobijaju alimentaciju uopšte, dobijaju je neredovno ili je dobijaju u umanjenom iznosu. U stručnoj literaturi, u statistici evropskih zemalja stoji činjenica da u situacijama kada onaj roditelj sa kojim dete živi ne ometa viđanje deteta i roditelja sa kojim dete ne živi, taj roditelj redovno plaća alimentaciju u 85 odsto slučajeva. Sa druge strane, kada roditelj sa kojim dete živi ometa viđanje deteta i drugog roditelja, taj roditelj plaća alimentaciju u svega 35 odsto slučajeva.

Kako Višekruna ukazuje, sa jedne strane, postoji uvreženo mišljenje da su sudovi ti koji donose odluku gde će dete živeti, ali je suština da su u sporazumnim ili tužbenim razvodima, sudovima i postupajućim sudijama ruke gotovo potpuno vezane.

- Sudije ne mogu da urade ama baš ništa bez mišljenja centara za socijalni rad - tvrdi naš sagovornik. - Zaposleni u Centru moraju da se ozbiljno pozabave porodicom, uzmu sve činitelje i onda procene gde će dete stanovati, a ne uvek bezrezervno sugerisati da to bude kod majke. Veliki je problem kako se uopšte u našem Zakonu posmatra cela priča oko roditeljskog prava i prebivališta. Terminologija koja govori o „dodeljivanju“ dece, neke vrste vlasništva nad njima, kao i utvrđivanja vršenja roditeljskog prava je pogrešna i trebalo bi da bude promenjena i usklađena sa propisima EU. Radi se samo o mestu prebivališta deteta, a ne posedovanja samostalnog roditeljskog prava.

Deca starija od 15 godina imaju pravo da sama odluče sa kojim će roditeljem živeti posle razvoda. I kada su u pitanju mlađa deca, sud ima obavezu da uzme u obzir njihove naklonosti i želje. Sa navršenih deset godina, dete ima pravo da bez posrednika i na sopstvenu inicijativu izrazi mišljenje pred sudom. Prema rečima Dragana Vulevića, načelnika u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, odluku donosi nadležni sud u parničnom postupku. Centar za socijalni rad daje stručno mišljenje na osnovu detaljne stručne procene, koju sud može ali ne mora da usvoji.

- Stručnjaci organa starateljstva daju mišljenje na osnovu niza faktora, kao što su - stambene i materijalne prilike oba roditelja, kvalitet odnosa roditelja i dece, vaspitni stilovi, način na koji vrše svoje roditeljsko pravo, odnosno, njihove roditeljske kompetencije i veštine, njihovo obrazovanje i vaspitanje, sposobnost roditelja da ostvaruj roditeljsku saradnju nakon razvoda - objašnjava Vulević. - Ako posle razvoda jedan roditelj onemogućava drugom da održava odnose sa detetom, postoji postupak za zaštitu roditeljskih prava.

Pravo na kontakt sa roditeljem kome dete nije povereno presudom o razvodu je, suštinski, pravo deteta daviđa drugog roditelja i da on učestvuje u životu deteta. Ovo pravo je u korenu potrebe deteta da pravilno razvija svoj lični i porodični identitet.

- Osporavanje viđenja deteteta sa drugim roditeljem, direktno ili indirektno, ozbiljna je zloupotreba vršenja roditeljskog prava i kršenje prava deteta - upozorava Vulević. - Time roditelj dugoročno negativno utiče na pravilan razvoj ličnosti deteta. Organ starateljstva je dužan da kroz savetodavni rad sa roditeljima pokuša da pomogne roditeljima da prevaziđu problem u komunikaciji. Ako su konflikti veliki, moguće je prinudno izvršenje pravnosnažne sudske odluke o viđenju deteta. U sudskom postupku roditelji mogu biti lišeni roditeljskog prava.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (34)

Dragan kome je uskraceno da vidja svoje kcerke

15.06.2014. 18:40

Da, porazavajuc podatak. Zakazale su sve sluzbe koje mogu pomoci, od socijalnog do suda. Mislio sam da ovo niko nece spomenuti u sredstvima javnog informisanja ali evo clanka i o tome. Mislim da je sve uzalud i da se nista ne moze uraditi za te oceve medju kojima sam i ja. Za kraj: otplakao sam i preboleo celu situaciju i idem dalje a moja deca, moja dva andjela, neka su ziva i zdrava.

nevena

15.06.2014. 21:45

@Dragan kome je uskraceno da vidja svoje kcerke - Zivim u jednoj skandinavskoj zemlji.U slucaju razvoda oba roditelja imaju svoje dane sa detetom, recimo sedam dana kod jednog, a sedam kod drugog roditelja.AKO jedan roditelj ima psihickih problema dobije manje dana, npr.4 , a majka deset dana.MOGU vam reci da je ovo dobro za decu. jer razvodom njihovih roditelja oni i dalje imaju oba roditelja.NIJEDAN roditelj ne sme da bude bez svoje dece.

Dusko

15.06.2014. 22:04

@Dragan kome je uskraceno da vidja svoje kcerke - Strasno. Iz licnog iskustva znam. Bivsa supruga je nestala sa lica zemlje kada je videla da ce izgubiti starateljstvo. Policija, sudstvo i naravno centar za socijani rad me samo setaju u krug. I tako od 2005 god. Ocigledno nam je potrebna potpuna promena vazecih zakona.

Srbin koji je ziveo u EU

16.06.2014. 08:23

@Dragan kome je uskraceno da vidja svoje kcerke - Nevena, hvala ti na prenosenju iskustava iz "Skandinavske zemlje". Ali zasto ova recenica : "AKO jedan roditelj ima psihickih problema dobije manje dana, npr.4 , a majka deset dana." Osoba sa psihickim problemima mora da bude muskarac, otac ??? Ovo dokazuje kakav stav imaju zene, u 90% slucajeva. Drustvo je ubila emancipacija zena, pogresna emancipacija. Ajde sto su lose prema muskarcima, zabrinjavajuce je sto su lose prema deci, nemaju osnovna prirodna osecanja i potrebe.

nevena

16.06.2014. 21:52

@Dragan kome je uskraceno da vidja svoje kcerke - Srbin, koji je...@ Kao prvo ne znam zasto si rec napisao velikm slovima i pod navodnicima(skandinavska zemlja)DRUGO, zasto sam napisala MAJKa dobija deset dana.....NIJE u pitanju nepravda , nego sam imala na umu bracni par. koji poznajem, gde je muskarc dobio svaki drugi vikend sa decom, jer ima sizofreniju.PREMA tome, ima dobrih i losih oceva, ima dobrih i losih majki.IMA bolesnih i nestabilnih majki, ali bih svima dala mogucnost da vide svoju decu. pa makar i u prisustvu socijalnih radnika

zoran

15.06.2014. 18:41

Centri za socijalni rad treba ukinuti,recimo na Savskom vencu u Lominoj rade gotovo sve razvedene i frustrirane zene.Ja sam imao sreće da dobijem svoju decu kod mene ali tako sto sam isao u Palmotićevu i tamo dobio mišljenje psihologa bivša žena je normalna i fakultetski obrazovana,ali kroz razgovor psiholog je do misljenja da je za decu bolje da su kod mene.Dakle menjati zakon i izbrisati Centre za socijalni rad.

nevena

15.06.2014. 22:25

@zoran - Mene zanima kako je psiholog nakon razgovora s tobom uspeo zakljuciti da je deci bolje s tobom.?DA li je mislio na interese dece?MOGU jedino to razumeti ako je majka jako. jako psihicki obolela., pa je opasna za decu.

Branko

16.06.2014. 05:13

@zoran - Iz njegovog teksta se vidi da je psiholog vodila razgovor i sa zenom.Psiholog je dosao do zakljucka da je detetu bolje sa ocem.Mene je sud isto tako dosudio ocu smatrajuci da su mi tamo bolji uslovi za razvoj.To je samo vase misljenje da je obavezno bolje detetu kod majke, osim ako nije "jako,jako psihicki obolela pa je opasna za decu".Po vama ako nije opasna za decu je obavezno bolje nego kod oca koji takodje nije opasan za decu.Otkuda ta diskriminacija u korist zena? Vidi se da niste psiholog.

nevena

16.06.2014. 13:49

@zoran - Branko@ Iz njegovog pisma se moze zakljuciti da majka nije dobila vreme sa decom. pa je normalno da sam pomislila da je zena psihicko vrlo labilna i mozda opasna za decu.Osoba moze imati neke zdravstvene probleme, a da joj se ipak ne oduzme posve pravo na decu.NISAm rekla da je bolje deci kod majke, ali je sigurno da manja deca imaju vise potrebu za majkom.To kazu tako psiholozi.NE. nisam psiholog, ali nisi ni ti.

Jedna mama

16.04.2015. 15:21

@zoran - Potpisujem gornju izjavu za CSR u Lominoj. S tim što ističem da ne prolaze samo očevi njihovo šikaniranje. Srećom, i ja sam uspela da dokažem kako lažu i podvaljuju. A takođe smo prošli i Palmotićevu, na tatino insistiranje, jer mu nije bio problem da da 700e za veštačenje, ali se na sudu prilikom određivanja alimentacije vodio i kao nezaposlen. Nema veze...

OČEVI BUĐENJE!

15.06.2014. 20:52

poremećaj vuče koren iz ind.revolucije i zloupotrebe samih početaka feminističkog organizovanja -borbe za ‘žensko pravo glasa’. Zapadna effematna ideologija kulminira početkom 21.v sa nepopravljivim posledicama na porodicu, očinstvo i decu, a posredno i nesvesnu ‘samohranu majku’ raspuštenicu -zaštitni znak i ikonu sistema. Anestezija, besvest 'stručnih timova' sa mandatom da serviraju suvu materijalističko-seksualnu paradigmu, pogazila je osnovno ljudsko pravo na rodno-ravnopravno roditeljstvo

Aleksa

15.06.2014. 20:59

Sticem utisak da su clanak ocenjivale uglavnom razvedene majke koje su se nasle u njemu. Dete nije nicija svojina, podlozno je manipulacijama i svasta od njih mozes cuti zato sto su iskrena i ne znaju da lazu. Majka jeste majka i niko ne moze da je zameni, ali ista ta majka moze toliko da unazadi detetov razvoj da nije svesna. Kratkorocna razmisljanja i osveta bivsem supruzniku su nesto cega jednostavno ne mogu da se otresu. Interes detata je samo floskula koja sluzi za manipulaciju na sudovima.

Slavisa Petkovic

15.06.2014. 21:04

Ovo je ozbiljan problem koji zahteva hitno resavanje. Drzava, pre svega sud koji resava bracne sporove, previse se fokusira na novcana davanje i u tom pogledu su siroke ruke, najcesce na racun oca. Alimentacije su cesto visoke a zena i deca ne moraju da ispunjavaju nikakve uslove prema ocu i sud napravi od oca bankomat koga se zena i deca sete samo kad zatrebaju pare. Nakon razvoda i poveravanja dece majkama, ocevi budu zatocenici majki i dece koja cesto saradjuju na unistenju oceva.

Jedna mama

16.04.2015. 14:54

@Slavisa Petkovic - Ne treba generalizovati a pogotovo osuđivati. Sistem da, pojedince ne. Jer kao što ima oštećenih očeva (samim tim i dece) od strane sistema, tako ima i majki (i opet, samim tim i dece). Naše dete viđa oca više nego mnoga deca koja žive u tradicionalnim porodicama. Što se alimentacije tiče, ne znam odakle Vam podatak da su visoke. Nedavno sam dva preparata za dete platila 2000 din. Otac je bio sa nama. Valjda je podrazumevao da ja berem novac s drveta...

Slavisa Petkovic

15.06.2014. 21:32

Napisao sam vec jedan komentar ali ne mogu a da ne napisem da postoje ljudi koji u svojoj nemari da naude drugima ne prezaju ni od cega,. Takvi svojim postupcima ne samo da unistavaju drugog roditelja svoje dece vec i sopstvenu decu. Jako je vazno da deca sto pre shvate sustinu problema i da pocnu sama da zastupaju svoje inerese a ne da budu instrument i sredstvo kojim se jedan roditelj sveti drugome. Tezak je zivot u kome najveca razocarenja dolaze od najblizih.

Milos

15.06.2014. 22:17

Gde je ravnopravnost polova na koju se narocito zene pozivaju?! Da,u ustanovama socijalne zastite uglavnom rade zene i uvek su na strani zena a veoma dobro znamo da mnoge zene nisu dobre kao roditelji,iskustvo i realnost su pokazali da su muskarci bolji roditelji. Vecina zena uzimaju dete kod sebe ne iz ljubavi vec samo da bi finansijski naskodile bivsem muzu!!! To je cinjenica! Muska deca narocito ne smeju da izgube u toku razvoja muski princip zivljenja.

Otac

16.06.2014. 03:22

Više od pet godina nisam bio sa svojim detetom. Majka ne poštuje ni jednu, od više, sudskih odluka o tome da treba da mi predaje dete. Institut za mentalno zdravlje u Palmotićevoj ispravno je kostatovao još pre 4 godine položaj životne ugroženosti za dete sa majkom. Centar za socijalni rad, okupljalište frustriranih žena, sve godine sprečava odvajanje deteta od takve majke i, da stvar bude još gora, preporučuje sudu da dete i dalje bude sa majkom. Moćna socijalna mafija, još nije ni taknuta.

Srecni tata

16.06.2014. 08:32

Ja imam srece. Moja bivsa nikada nije i ne pravi probleme. Bilo je slucajeva kada nisam dolazio na sudski odredjen termin, vec u nekom drugom terminu. Bilo je slucajeva da ne platim alimentaciju na vreme, nije me prijavljivala, tuzila, zabranjivala vidjanje sa detetom. Nisam obaveze izbegavao iz obesti, vec usled posla i jurenja novca za placanje enormne rate kredita za stan. Ona je uvek imala razumevanja. Zove se Jelena :) Da dodam, sve sam svoje obaveze na kraju ispunjavao ! Hvala joj !!!

Ceca

16.06.2014. 10:56

Nemaju samo ocevi razvedenih roditelja probleme sa vidjanjem dece.Taj problem ima i rodbina te dece.Recimo, moj pokojni brat je bio staratelj jer se njegova bivsa zena odrekla svoje cerke.Kada je on umro, majka je dosla u skolu, kidnapovala dete koje nije malo ima 11 godina. odvodi ga u Ukrajinu i sada tamo zivi vec dve godine.Centar za Socijalni rad u Kraljevu i gospodja Jacovic blagosiljaju taj potez majke jer je ona Majka iako se odrekla cerke jos pre 5 godina jer se udala za drugog coveka!

Besplatan savet

16.06.2014. 13:35

Ako majke prave probleme i uporno sprecavaju decu da budu zajedno sa ocevima, uvek postoji mogucnost da ih ocevi stave na ugovor.

Neko

16.06.2014. 13:39

@ - Ne znam zašto ljudi prave decu ako muževi neće da plaćaju almentaciju i da viđaju decu, A majke da zabranjuju da muž posećuje decu....

Neko

16.06.2014. 13:39

@ - Ne znam zašto ljudi prave decu ako muževi neće da plaćaju almentaciju i da viđaju decu, A majke da zabranjuju da muž posećuje decu....

Јабре

18.06.2014. 12:25

Прави мушкарац неће допустити жени да се тако понаша негде треба спустити ногу ! Наравно увек треба решавати проблеме разговором и фино али ако не може лепо онда може на ружно !

Branko

20.11.2015. 11:14

@Cica - Cico, ovde se govori i pisu ocevi koji zele da vidjaju svoju decu a to pravo im je uskraceno. Zasto osudjujes nesto o cemu se ne govori a da pre toga nisi osudila majke koje se na monstuozan nacin svete svojim muzevima???Mrznja tih majki prema ocevima je veca od ljubavi prema deci

Zivotna Sredina

23.10.2014. 23:06

U 95% slucajeva dolazi do emotivnog kraha medju supruznicima. Iz tog ugla gledano nas narod nije zreo za zivot, pre i posle razvoda. Zato savet za sve mame i tate, zaboravite na sve gluposti koje ste ranije primenjivali, glavu gore i posvetite zivot deci. Jer oni ostaju posle nas udahnite im u zivot da zive punim plucima.

Cobe

17.04.2015. 09:51

od kraja februara 2014 ,na silu su mi otrgnuta dva sina iz zagrljaja,imam privremeno resenje o vidjanju dece,vec 6 meseci se sprecava da starijeg sina vidjam i u tim terminima,na desetinu puta sam pisao ,zalio se centru za soc.rad,sazaljevao se prema majci moje dece i nisam trazio sudsko izvrsenje da bi izgleda dobio domino efekat,ona je taj period koristila da na sve moguce nacine diskredituje mene u ocima starijeg sina koji je inace bio veoma vezan za mene .veoma mi je tesko,

Nikola

09.01.2017. 08:24

Polako ali sigurno smo otišli u drugu krajnost. Strašno nasilje koje trpe neke žene, mnoge druge zloupotrebljavaju da bi rešavale finansijske probleme, hirove, svetile se muževima i sl.

zare

01.02.2017. 20:37

@Nikola - karjem avgusta 24 2016god. otisla je sa cerkicom dok sam bio na poslu bukvalno mi kidnapovala dete bila je u csr i napljuvala me ceo septembar nisam video cerkicu poceo sam u csr da vidjam oktobra evo i dan danas tako vidjam sud nece da prihvati moje dokaze da nisam ja to sto je ona pricala saznao sam i imam dokaze sta je ona to radila meni iza ledja.varala me sa vise muskaraca i sta ja sad da radim ona je kod drugog i moja cerkica koja ima 8 god. kome da se zalim meni du deluje korumpirano

Nikola

09.01.2017. 08:27

Cestitam Novostima na hrabrosti da otvore ovu tabu temu! Ovaj fenomen uništava i buduće porodice. Narušava se poverenje u instituciju braka, žene odmah očekuju nasilnika a muškarci sponzorušu koja ih može izbaciti iz stana ako joj ne ispunjavaju sve želje

Realna majka

09.01.2017. 08:33

Na žalost, mnoge žene su sramota za ženski rod. Tako od svoje dece prave buduće starlete i kriminalce. Ako otac želi da vidja dete, greh je veliki to sprečavati!

Ostavljena

27.02.2017. 22:12

Ja mislim da ljudi treba da se potrude da održe porodicu i da deca nisu kriva. Za dobrobit dece da ne pate treba da se srede odnosi. Ja imam situaciju da me je čovek ostavio u trudnoći već posle dva meseca i da sama prolazim celu tudnoću pregle. nije video bebu na ultrazvuku i kaže doćiće posle porođaja da ga uzme. S kojim pravom?